En Çok Ziyaret Edilen Siteler

3 min


-2
4 paylaşım, -2 puan

İnternet, çağımızın en önemli teknolojilerinden birisi. İnternet olmasaydı günlük hayatımızdaki pek çok işlemimiz sekteye uğrayacak ve daha zor olacaktı. Çok değil, bundan bir 10 yıl önce internet kavramı günümüzdeki kadar gelişmediği için o dönemin insanları, işlerini internet üzerinden halledemiyordu. İnternetin gelmesiyle birlikte internet siteleri de yavaş yavaş oluşmaya başladı. Bu siteler, kullanıcılara bilgi sunduğu gibi çeşitli içerikleri de kullanıcılarla paylaşıyor. Bir süre sonra internet siteleri artmaya başladı ve bunun sonucunda arama motorları, video izleme platformları ve sosyal medya platformları da gelişti. Bugün günümüzde en çok ziyaret edilen internet sitelerinin genel konsepti de genelde bu tarzda. Bugün sizler için dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitelerini derledim. Unutmadan şunu da eklemekte fayda var. Verilerin tamamı, Alexa adı verilen internet analiz sistemi tarafından yapılan çalışmalardan alınmıştır. Dolayısıyla herhangi bir yanılmadan biz değil, Alexa sorumludur.

 

Google

Google

Google’ın ilk sırada olması bence hiç de şaşırılacak bir durum değil. 1998 yılında internet hayatına başlayan bu arama motoru, dönemin tek arama motoru olduğu için bilgisayarların ana sayfası olarak ayarlıydı. Dolayısıyla bir internet sitesine girecek olan kişiler önce Google’da arama yaptığı için otomatik olarak Google ziyaretçi sayısı diğer sitelerin ziyaretçi sayısına göre çok daha fazla. Arama motorundan beklentisinden fazla kazanan Google, bu süreçten sonra da çeşitli alt internet platformları geliştirerek sektördeki rekabete bu platformlarla da katıldı. Tüm alt platformları başarılı olan Google’ın alt sitelerinden birisini bakarsınız ki listenin diğer sıralarında görebiliriz. Google, açıldığı ilk zamanlar gelirini arama motorunun ana sayfasında bulunulan reklamlarla elde ediyordu ancak alt platformlar gelişmeye başlayınca ana sayfadaki tüm reklamlar kaldırılarak gelirler diğer platformlardan gelmeye başladı.

 

Youtube

YouTube

Dünyanın en çok ziyaret edilen 2.sitesi YouTube. Google ile ilgili hazırladığım paragrafta bir cümlede “Listede diğer Google ürünleri de olabilir.” demiştim. İşte o Google ürünü YouTube. 2005 yılında 3 kafadar eski paypal çalışanı tarafından kurulan YouTube, Google’ın satın almasıyla birlikte şirketlerden aldığı maddi desteklerle bugüne kadar gelen en başarılı video platformu ve dünyanın en çok ziyaret edilen 2. sitesi. Bugün pek çok YouTuber için bir gelir kaynağı olan YouTube, aynı zamanda da bilgi dolu bir platform olduğu için günlük ziyaretçi sayısı epey fazla. YouTube üzerinden paylaşılan reklamlar ile hem kanal sahipleri, hem de YouTube çeşitli komisyonlarda kazanç sağlıyor. Milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen YouTube, bu sayede milyonlarca kişinin geçimini sağladığı önemli bir internet sitesi.

 

Facebook

Facebook

Belki de bu tür sıralamalarda olmasına şaşırmadığımız platformlardan birisi de Facebook. Dünya’da sosyal medya platformlarının başını temsil eden Facebook, Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulan bir platform. Twitter, Instagram, Snapchat gibi sosyal medya uygulamaları piyasaya çıkmadan önce kullanıcıları bir arada tutmayı başarabilen en büyük sosyal medya platformu Facebook’tu. Ancak zaman geçtikçe sosyal medya uygulamaları ve internet siteleri de türemeye başlayınca ortada Facebook’un pabucu dama atıldı gibi bir durum oluştu. Buna rağmen Facebook halen dünyanın en çok ziyaret edilen 3. sitesi olma ünvanını koruyor. Bu ünvan ne kadar süre daha Facebook’ta kalacak bilinmez ama eminim ki çok fazla geçmeden sosyal medya platformlarından birisi, Facebook’un elinden bu sıralamayı kapacak. Sadece sosyal medya platformu olmayan, aynı zamanda toplulukları yöneten ve kullanıcıların oyun oynamasına imkan sağlayan Facebook, bu çok yönlülüğü sayesinde daha geniş bir kitleye hitap ediyor ve ziyaretçi sayısı da beklentinin oldukça üstünde oluyor.


Sosyal medyada paylaş!

-2
4 paylaşım, -2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!