En Fazla Tercih Edilen Evcil Hayvan Türleri

2 dk okuma süresi


1
6 paylaşım, 1 puan

Hayvanlar uzun zamanlardan beri insanlara kimi zaman arkadaşlık yapmış kimi zaman da aile hissi vermiştir. Hayvanlar arasında en evcil hayvan türlerinden söz edeceğiz, ayrıca en fazla evcilleştirilmiş ve insanlar tarafından tercih edilen türlere de değineceğiz.

En Fazla Evlerde Tercih Edilen Evcil Hayvanlar

2016 yılında toplamda 150 Bini aşkın kişinin yapmış olduğu anket sonuçlarına göre Türkiye’de en fazla evcil hayvan türü kayıtlara %33’lük oy ile “Kuş” türleri geçmiştir. Kuş türlerinin hem bakımı hem de kapladığı alanın fazla olmamasından dolayı oldukça tercih edildiği bilinmektedir.  Kuş türleri içinden en fazla muhabbet kuşları dediğimiz türler tercih edilmekle beraber son zamanlarda halk arasında Sultan Papağanı olarak bilinen Papağan türü tercih ediliyor. Papağanların kelime öğrenmesi tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor. Büyük papağanlar pahalı olmasından dolayı fazla tercih edilmektedir. Ayrıca papağanların muhabbet kuşlarına göre daha fazla bakım istemesi de büyük papağanların az tercih edilmesine yol açmaktadır.

Evcil hayvan seçiminde ikinci sırada yer alan %32’lik bir oyla “Kedi” oluyor. Kedilerin en fazla bayanlar tarafından tercih edildiği biliniyor. Evin içinde hareket isteyen kişilerinde de tercih ettiği kedi fazla uğraş istememektedir. Kediler sabahları sahiplerinden erken uyandıkları için genellikle sahibinin yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek için yatağına gelip mırıldanmaktadır. Kediler bilim adamlarına göre kedilerin mırıldanması insan kalbine iyi geldiğini söylemektedir. Kedilerin olumsuz yönlerine baktığımızda ise tüy dökme döneminde ev sahibini oldukça rahatsız edebilmektedir, bir de tuvalet eğitimi zamanında verilmediği takdirde büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Ankete katılan kişilere göre üçüncü sırada yer alan hayvan türü de “Köpek” türü olmuştur. Köpeklerin insanlar için sadık bir dost olarak bilinmesi yıllardan beridir bilinmektedir. Köpekler dünya genelinde bakıldığında ilk sırada yer alıyorken, ülkemizde %27 ile üçüncü sırada yer almıştır. Bunun sebebi ise köpek bakmak için evlerin köpekler için ortam bulamamalarıdır. Ayrıca evcil köpek kediler kadar kolay bulunamamaktadır. Köpekler insanların üzüldüğünü hisseden ve aynı zaman da sahipleri sevindiğinde onlarla neşelenen bir tür olması insanların hayat arkadaşı olmuştur.  Köpekler bazı insanlar tarafından en fazla sahiplenip dışarı atılan hayvan türü olduğunu da belirtelim.

Ankete katılanların %21’lik kısmı da evlerinde akvaryum balığı beslediği sonucu ortaya çıkmıştır. En zahmetsiz ve en az ilgi isteyen balık türleri listede dördüncü sırada olması insanların hayvanlarla birebir ilişki içerisinde olmasını istediğini gösteriyor. Özellikle ilk sıralarda kedi ve kuş gibi hayvanların tercih edilmesi insanların hayvanlarla ilgilenecek kadar zamanının olduğunu göstermektedir. Tabii birçok hayvan evcilleştirildikten sonra bakılmadığından dolayı veya ilgilenilmediğinden dolayı sokaklara bırakılmaktadır.

Markasız Mamalar Kullanılıyor

Evcil hayvan besleyenlerin yapmış olduğu anket sonuçlarına göre katılımcıların %15’i markasız mama veya açık halde satılan mamaları tercih ediyor. Yine yapılan anket sonuçlarına göre evcil hayvan için aylık harcanan para miktarı 300-500 TL arasında değişmektedir. Katılımcıların %50’si hayvanları Petshop’tan alırken %10’u barınaktan  %5’i veterinerden geriye kalan dilim ise sokaklardan aldığını bildirmiştir.

Eğer sizlerde hayvan sahiplenmek istiyorsanız Petshop’a para harcamanıza gerek yok yapmanız gereken tek şey internet üzerinden hayvan sahiplendirme sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

 


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!