En İyi 20 Komedi Filmi [IMDb Puanlarına Göre Sıralı]

8 min


-1
8 paylaşım, -1 puan

IMDb puanına göre en komik 20 sinema filmi listesine göz attığımızda aklımıza ilk gelen şüphesiz listede olması gerektiğine inandığımız filmlerdir. İlk yirmi içerisinde bizi kahkahalara boğan bazı eserler olmasa da, liste amiyane tabirle ”gırgır” filmlerle dolu. Her ne kadar zevkler ve renkler tartışılmaz olsa da ve objektif, bizi tatmin edecek bir veri olmasa da IMDb puanına göre en komik ilk 20 filmin rafine bir komedi filmi gustosu olan kitle tarafından oylanmadığı ön yargısıyla sondan başa doğru listeyi inceleyelim.

20- CHEAPER BY DOZEN ( SÜRÜSÜNE BEREKET)

2004 yılı mart ayında vizyona giren, özgün adıyla Cheaper by Dozen ülkemizde sürüsüne bereket ismiyle gösterime sunulan, Shawn Levy’nin yönetmenliğini yaptığı ve her ”klasik amerikan yapımı aile komedisi” filminde olduğu gibi başrolünü Steve Martin’in oynadığı filmede Hilary Duff ve Tom Welling gibi isimler de yer alıyor. Sonrasında devam filmi de çekilen  Cheaper by dozen, IMDb puanına göre en iyi 20 komedi filmi listesinin 20 sırasında.

19- THE APARTMENT (GARSONİYER)

Listede olmasından ziyade, ”niçin ondokuzuncu sırada?” olduğunu sorgulatacak tarzda 1960 yılı  kült bir Amerikan yapımı film olan The Apartment, 1961 şubatında ülkemizde garsoniyer ismi ile vizyona girmiştir. Başrollerinde Jack Lemmon ve Shirley Maclaine (sonrasında Venedik Film Festivalinde bu filmindeki performansı nedeniyle ödüle layık görülmüştür). filmin yönetmen koltuğunda  ise Billy Wilder yer aldı. IMDb puanı 8.3 olan film en komikler listesinde 19. sırada.Film IMDb puanına göre en iyi 20 komedi filmi listesinde yer almasının yanı sıra 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve  en iyi film, yönetmen, senaryo ödülünü almıştır.

18- DEUCE BIGALOW: MALE GIGOLO (ÇILGIN AŞIK)

1999 senesinde  çekilen ve serinin devamı Deuce Bigalow:  European Gigolo (Avrupalı Jigolo)  kadar olmasada hatrı sayılır bi gişesi olan,Rob Scneider’in başrolünde oynadığı komedi filmidir.Mike Mitchell’ın yönetmenliğini üstlendiği film yer yer kaba mizah anlayışı ile güldüren eğlenceli bir filmdir. IMDb puanına göre en iyi 20 komedi filmi listesinde on sekizinci sırada bulunmasının yanı sıra genel olarak film ”bir komedi filminden beklentiyi” fazlasıyla karşılıyor, yani güldürüyor.

17- I NOW PRONOUNCE YOU CHUCK & LARRY (DAMADI ÖPEBİLİRSİN)

IMDb puanına göre en iyi 20 komedi filmi listesinde on yedinci sırada yer alan Damadı Öpebilirsin, bazı nedenlerden ötürü ülkemiz gibi kapalı toplum yapısı ve ahlakçı gelenekleri olan ülkelerde  pek sevilmese de, aslında hiçbir kimliği incitmemesi ve duyarlı davranarak güldürebilen ender endüstriyel sinema filmleri arasındadır. Başrollerinde Adam Sandler,  Jessica Biel, Kevin James’in oynadığı filmin yönetmeni ise  Dennis Dugan’dır. 2007 yılında vizyona girmiş olan film için ülkemizde ”vermiş olduğu mesajlardan” ötürü yaş sınırı getirilmiştir (!)

16- THE WATERBOY (SUCU)

1998 senesinde vizyona giren sucu, başrollerini Adam Sandler, Rob Schneider, Kathy Bates’in oynadığı, yönetmenliğini Frank Coraci’nin üstlendiği filmin kısaca teması ”eziklerin kahraman olması” yönünde. IMDb puanı 7.8 olan film gerçek anlamda iyi espriler barındıran eğlenceli bir  yapım.

15- CLICK (SÜPER KUMANDA)

2006 yılı eylül ayında vizyona girmiş olan filmin yapımcılığını ve başrolünü Adan Sandler’ın  üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda sucu filminde olduğu gibi yine Frank Coraci var. ayrıca filmde Adam sandler’ın yanı sıra; Kate Beckinsale,  Christopher Walken,  Katie Cassidy,  Jonah Hill de rol alıyor. Fantastik komedi türünde ki filmin IMDb puanı ise 6.4

14- LITTLE MAN (KÜÇÜK ADAM)

Gösterime giriş tarihi 2006 ağustosu  olan özgün adıyla Little Man98 dakikalık kriminal komedi türünde keyifli bir yapımdır.Yönetmenliğini  Keenen Ivory Wayans ‘ın yaptığı filmde Marlon Wayans,  Shawn Wayans,  Kerry Washington,  Chazz Palminteri,  Tracy Morgan kastta kendilerine yer buluyor. 4.3 IMDb puanıyla küçük adam eğlenceli bir komedi filmi.

 13- GET HIM TO THE GREEK ( ZORLU GÖREV )

Nicholas Stoller’ın yönetmenliğini yaptığı 2010 yapımı filmde başrolleri Kristen Bell, Tom Felton, Rose Byrne paylaşıyor. filmin konusu çaptan düşmüş bir rock müzik yıldızını, yeniden eski günlerine getirmeyi amaçlayan  tecrübesiz bir prodüktör’ün başından geçenler anlatılıyor. Gerçek anlamda mizahi yönü ve espri kalitesiyle en iyiler listesinde olmanın hakkını veren bir komedi filmi olan zorlu görev’in IMDb puanı ise 6.4

12- WHITE CHICKS (İKİ FISTIK)

Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 aralık 2004 tarihinde vizyona girmiş olan White Chicks / İki Fıstık, yönetmenliğini Keenen Ivory Wayans’ın yaptığı, 109 dakikalık eğlendiren ve güldüren bir film. Oyuncu kadrosunda son dönem Hollywood yapımlarından aşina olduğumuz; Marlon Wayans,  Jennifer Carpenter,  Jaime King,  Terry Crews,  Shawn Wayans isimleri yer almakta. Ülkemizde de hatırı sayılır rakamlarda sinemaseverin izlediği İki Fıstık’ın IMDb puanı ise 5.5

Filmde ”hem siyahilerle, hem de beyazlar ile dalga geçmesi” itibarı ile filmde bir Amerikan sineması klişesi olan ”hiçbir zümreyi aşağılamadan anlatmak” düsturuna da uymuştur.

11- MEET THE FOCKERS ( ZOR BABA VE DÜNÜR)

Oyuncu kadrosunda Robert de Niro ve Dustin Hoffman gibi usta oyuncuların yanı sıra,  Ben Stiller, Owen Wilson, Barbra Streisand gibi Amerikan sinema endüstrisinin ”kalburüstü” tabir edebileceğimiz simalarını görmek, ilk bakışta film hakkında ”sadece ekonomik kaygılar ile yapılmamış” intibayı uyandırıyor ve bu ön yargı inanın hiçte yersiz değil, yönetmenliğini Jay Roach’ın üstlendiği 115 dakikalık romantik komedi filmi zor baba ve dünür’ün IMDb puanı ise 6.3’dür.

Birçok sinemasevere göre film ” Robert De Niro’nun Analyze That’den sonra yaşattığı ikinci hayal kırıklığı” şeklinde yorumlansa da, bana göre eğlenceli ve mizahıyla ailecek izlenecek film kategorisinde. Ayrıca film 2000 yılında vizyona girmiş olan yine başrolünde Robert de Niro’nun oynadığı ”Zor Baba” filminin devamıdır.

10- PAUL

2011 yılında çekimlerine start verilen Fransa,  İngiltere,  İspanya,  ABD ortak yapımı olan bilim – kurgu ve komedi filmi Paul, yönetmenliğini Greg Mottola’nın yaptığı, alışılagelmiş komedi türlerinin dışında konusu ve sürükleyici yapısı ile izleyiciyi bambaşka bir güldürü dünyasına çekiyor. Filmin oyuncu kadrosu ise Sigourney Weaver, Seth Rogen, Jason Bateman, Simon Pegg, Jane Lynch’den oluşuyor. Dozunda mizahı ve özgün konusu ile Paul’un IMDb puanı 7.0 İzlemeniz durumunda fantastik ve yer yer komik bir dünyanın kapılarını size vaat eden, 104 dakikalık usta işi bir yapım.

9-  YOU DON’T MESS WITH THE ZOHAN (ZOHAN’A BULUŞMA)

2008 yılında vizyona giren Zohan’a Buluşma, yönetmenliğini Dennis Dugan’ın yaptığı, başrollerinde Adam Sandler, Rob Schneider, Kevin James’in yer aldığı gişe hasılatı bakımından standartları tutturan ve istenileni veren filmler arasında gösterilebilir. IMDb puanı baz alındığında en iyi komedi filmleri listesinde 5.5 puan ile 9. sırada yer alan film espri düzeyi ve kalitesiyle keyifli bir seyri olan bir yapım.

 8- THE HOT CHICK (ATEŞLİ PİLİÇ)

Temmuz 2003 senesinde vizyona giren Ateşli Piliç, fantastik komedi türünde, 104 dakikalık film, yönetmenliğini ve senaryosunu Rob Schneider ile birlikte Tom Brady’nin yaptığı filmin oyuncu kadrosunda;Adam Sandler, Rachel McAdams, Anna Faris, Rob Schneider, Jenna Dewan-Tatum yer aldığı, ekran karşısında iyi vakit geçirmenizi garanti edecek bir yapımdır. IMDb puanı 5.5 olan film, izleyiciyi sıkmayan güldürü anlayışı ile izlenesi bir yapıt.

7- MR’S DOUBTFIRE (MÜTHİŞ DADI)

Yönetmenlik koltuğunda Chris Columbus’un yer aldığı 1993 vizyon tarihli Müthiş Dadı’nın Amerikan sinemasında emsali yapımlardan ayrılan en başta gelen farkı, şüphesiz başrollerinde geçtiğimiz yıllarda intihar ederek hayatına son veren Robin Williams gibi usta bir oyuncunun olması. Belirttiğimiz gibi konu bakımından Hollywood sinema endüstrisinde birçok benzeri olan filmin öne çıkmasında ki etken oyuncu kadrosunda Robin Williams,Pierce Brosnan, Sally Field’in yer alması.Süper Dadı’nın IMDb puanı 6.9

6- BRUCE ALMIGHTY (AMAN TANRIM)

2003 yılı gösterim tarihli olan filmin yönetmenliğini Tom Shadyac üstlenmiştir. Konusu açısından bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sinemasever muhafazakar kesim tarafından ”ön yargı” ile karşılanan filmin başrollerini  Jim Carrey,Morgan Freeman, Jennifer Aniston paylaşıyor. IMDb puanı 6.7 olan yapım, konusunun enteresanlığı açısından izleyiciye salt güldürünün ötesinde , felsefi ve teolojik konularda düşün dünyasına bazı şeyler katan izlenilesi bir film.

5- 50 FIRST DATES ( 50 İLK ÖPÜCÜK)

Nisan 2004 yılında vizyona giren 50 İlk Öpücük, 100 dakikalık eğlenceli bir romantik komedi film örneğidir. Yönetmenliğini Peter Segal’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda son dönem amerikan yapımı romantik komedi filmlerinin vazgeçilmez ismi Adam Sandler’ın yanı sıra ;  Drew Barrymore,Rob Schneider,Sean Astin,Dan Aykroyd yer alıyor. senaryosunu George Wing’in kaleme aldığı film, 6.8’lik IMDb puanı ile ”en iyi komedi filmleri” listesinde yer almanın hakkını veriyor.Konusu özetleyecek olursak; ”hafızası hergün resetlenen bir hatuna aşık olan çocuğun” hikayesi olan filmin sonunun klişe ile bitmesi, izleyicide kısa bir ”böyle bitmemeliydi” etkisi yaratıyor.

4- FORGETTING SARAH MARSHALL (AŞKZEDE)

Nicholas Stoller’ın yönettiği, 2008 vizyon tarihli Aşkzede’nin başrollerini; Jason Segel, Kristen Bell ve Family Guy animasyon dizisinde sesiyle Meg Griffin’e hayat veren Mila Kunis paylaşıyor. Son yılların en başarılı komedi filmi olarak gösterilen Aşkzede, konu bakımından her ne kadar ”yeşilçamvari” olsa da, aldığı 7.2’lik IMDb izleyici puanıyla da izlemeye değecek kalitede duru bir mizahi yapım.

3- MEET THE PARENTS (ZOR BABA)

On birinci sırada tanıttığımız ”Zor Baba Ve Dünür” ve listede olmayan; ”Spotlight On Location: Meet The Parents” serilerinin ilk filmi olan 2000 yılı yapımı Zor Baba’nın yönetmenlik koltuğunda devam filmlerinde olduğu gibi Jay Roach yer alıyor. 108 dakikalık romantik komedi, serinin bana göre ”en komik olan ve en çok güldüren” filmidir. Oyuncu kadrosunda devam filmlerinde olduğu gibi Robert De Niro, Ben Stiller, Owen Wilson, Dustin Hoffman, Jon Abrahams yer alıyor. Filmin IMDb puanı 7.0

2- THE HANGOVER (FELEKTEN BİR GECE)

Son dönem komedi filmleri arasında ”kült” sayılabilecek espri ve güldürü yeteneğine sahip konu-senaryo ve akıcılığı, izleyiciyi sıkmayan mizahı (her ne kadar yetişkin izleyici kitlesine hitap etsede) bence aldığı IMDb puanının hakkını veren bir yapım. Günümüze gelinceye kadar, 3 tane daha devam filmi olan serinin 2009 yapımı ilk filmi Felekten Bir Gece’nin yönetmenliğini Todd Phillips başrollerinde ise Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Justin Bartha, Heather Graham, Ed Helms yer alıyor. Film 7.8 IMDb puanı ile zirvenin hemen gerisinde ikinci sırada.

1- ANGER MANAGEMENT (ASABİYİM)

Ve geldik zirveye; ilk sıralarda ve genel olarak listede ”pek de umduğunu bulamamış” olan bir izleyici olsam da,ilk sırada Jack Nicholson’ın rol aldığı bir filmi görmek beni bir nebze teselli etti. Bununla beraber; bu filmde, Zor Baba serisinde olduğunun aksine, Jack Nicholson’ın performansı, Robert De Niro kadar pişmanlık yaratmamıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Adam Sandler ile birçok komedi filmde çalışmış Peter Segal oturuyor. başrolleri ise ; Adam Sandler, Jack Nicholson, Woody Harrelson, Marisa Tomei paylaşıyor.


Sosyal medyada paylaş!

-1
8 paylaşım, -1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
4
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!