En İyi 3 Strateji Oyunu

4 dk okuma süresi


0
4 paylaşım

Oyun severler için hazırladığımız bu listeyi siz değerli okuyucularımıza sunmaktayız. Strateji oyunları arasında hem 2017 yılında yayına giren oyunlara değinirken hem de geçmiş yıllarda yıllanmış oyunlardan söz edeceğiz. Oyunlar arasında hem gerçek zamanlı oyunlara yer verdiğimiz gibi hem de tek başınıza zaman geçireceğiniz oyunlardan söz edeceğiz. Oyunlar arasında aynı zaman da strateji ağırlıklı ve strateji konusunu içerisinde barındıran oyunlara bakacağız. Vermiş olduğumuz oyunlar herkes tarafından sıklıkla oynanan ve hala değerini koruyan oyunlar olacaktır.

Strateji oyunları bilindiği gibi genellikle 13-25 yaş aralığında oynanmakla beraber oyunların karmaşasına göre +40 yaşa kadar bu sayı çıkabilmektedir. Gençlerin daha çok FPS tarzı oyunları sevmesi de bu yönde etkilidir. Verdiğimiz oyunlarda tecrübeye dayalı olarak oyun içi taktikliler ve önerilerde yer alacaktır.

Age Of Empires

Age Of Empires oyununu oyun severler arasında bilmeyen galiba yoktur. Strateji oyunlarının babası olarak bilinen Age Of Empires oyunu bilindiği gibi şuana kadar 3 serisi bulunmaktadır. Oyun içi eklentiler de gelmiştir. Oyunun konusuna özet amaçlı girecek olursak; oyunda koloniler kurarak şehrinizi geliştiriyorsunuz. Oyunun başlangıcında çağ ayarı yaparak ona göre şehirleriniz teması belirlenirken, aynı zamanda oyunda isterseniz düşman belirleyerek savaş açıyorsunuz. Oyunda savaş yaparken büyük bir strateji gerekip gerekmediği ise oyunun ne kadar zorluk seviyesine getirdiğinizle ilgili oluyor. Oyunda en fazla tutulan serisi kuşkusuz ki Age Of Empires 2 serisidir. 3. Seride silahlı savaşçılar çıksa da en fazla beğenilen ve oynanan seri 2 olmuştur. Microsoft’un çıkarmış olduğu bu oyun strateji sevenlerinin kalbinde büyük bir taht kurmuş olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyununun yaş aralığı hakkında bilgi verecek olursak; 13 yaş ve 25 yaş aralıkların da tercih edildiği bilinmektedir. Oyunun kötü yanına baktığımızda grafik açıdan fazla bir beklentiyi karşılamasa da oyunun savaşçı ve haritasının kısıtlı olmasından dolayı uzun soluklu oynanmaması da oyun severler tarafından istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır.

Command & Conquer Generals

Strateji oyunları arasında Age Of Empires gibi bizleri birer stratejisi yapmayı başaran bir oyundur. Oyunun konusuna baktığımızda oyun tanklar, uçaklar, hackerler gibi oldukça fazla yeni teknoloji ile karşımıza çıkıyor. Oyun 2003 yılında yayımlansa da şuan hala hem gerçek zamanlı hem de tek başına oyun modu ile hala oynayan büyük bir kitle bulunmaktadır. Generals oyunun içinden bilgiler verecek olursak; oyun gerçekten başyapıt denilecek kadar konusu güzel, oyunun en güzel yanı her ülkenin kendine has müzikleri ve savaş tarzlarını yansıtmıştır. Oynanış açısından baktığımızda ise daha önce Red Alert oynadıysanız eğer bu oyunu tamamen çözebilirsiniz, oyunun oynanış açısından herhangi bir zor yanı bulunmamakla beraber sadece kontrol paneli sağ tarafta yer almaktadır. Oyunun güzel bir tarafı da sadece fare ile oyunu idare edebiliyorsunuz. Oyun içi taktik verecek olursak, oyunu kesinlikle en zor bölümün almayın şayet en zor kısma getirdiğinizde oyun başlar başlamaz düşmanlarınız size saldırı atıyor bu da hem hızlı bir şekilde oyun oynamanıza sebep oluyor hem de oyundan fazla zevk almamanıza neden olmaktadır. Oyun içi diğer bir taktik verdiğimizde oyunun altın kuralı da diyebiliriz, oyun içerisinde saniye başı para veren bir sistem olan bölgeye ana binalarınızı kurarak buranın sizin emniyetinize alabilirsiniz. Aynı zamanda yine oyun içi bir öneri verecek olursak, oyunda uçak saldırıları ne kadar heyecanlı olsa da fazla işe yaramamakla beraber düşmanınıza zaman kazandırmaktadır.

Generals oyunu için grafik özellerine baktığımızda oyunun grafik motoru oldukça gelişmiş olup düşük sistemlerde çalışırken zorluklar yaşanabilmektedir. Oyun grafik özelliklerini detaylı bir şekilde oyun içerisinde görmek için farenin tekerleği sayesinde yakınlaştırma yapılarak bambaşka bir oyun deneyimi verdiğini söyleyebiliriz. Oyun içi bomba patlama sahneleri, ışıklandırmalar, oyuncu sesleri, oyun haritası ve birçok oyun içi sahne görselleri bir strateji oyunu için fazlasını veriyor diyebiliriz. Oyun haritalarından söz edecek olursak harita genellikle Asya bölgesinde geçmektedir. Oyun içi en önemli konu seçeceğiniz birim oldukça önemlidir. Oyun içinde eğer Amerika birimini seçerseniz havada güçlü oluyorken, Çin birimini seçtiğinizde karada güçlü oluyorsunuz, GLA birimini seçtiğinizde ise genellikle savunma ve sabotaj konusunda güçlü oluyorsunuz. Sizlere önerimizi bu oyunu oynamadıysanız bir kere oynayın diyorum.

Total War

Total War oyun serisi oyun severlerin en sevdiği ve şuan da güncelleme ile en güncel strateji serisine sahip oyundur diyebiliriz. Oyun severlerin vazgeçmediği bu oyun genellikle gerçek zamanlı modu ile oynanmaktadır. Total War Roma serisi özellikle en fazla tutulan seriler arasında yer almaktadır. Her seride PC kullanıcılarını RAM aldırmaya yönlendiren bu oyun gerek diplomasi gerek strateji açısından üst düzey oyunlar arasında yer almaktadır. Total War oyunun en güzel yanı ise oldukça fazla orduya hâkim olabiliyor ve bu orduyu yönlendirirken gerçek bir komutanmışız hissiyatı vermesi de oyunu sevdirmeye yetiyor. Oyunu online oynamak için ise orijinal oyun dışında oynanmıyor. Oyunda Pazarlık yapılması, siyasi özelliklerin bulunması oyuna bambaşka hava katarken oyunun grafik özellikleri ise oldukça gelişmiştir. Bu oyun her seri çıkarmasında Total War severlerini şaşkınlığa uğratmış ve her oyun modun da üst düzey seçenekler kullanıcılarına sunmuştur. Bu oyunu oynamak istiyorsanız kesinlikle yüksek düzeyde RAM ve ekran kartı olan bir bilgisayarınıza ihtiyacınız olacaktır. Total War Atilla da oyun severlerin en sevdiği serisi olarak bilinmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!