En İyi 5 FPS Oyunu

4 min


0
3 paylaşım

Bilgisayar oyunları arasında en fazla tercih edilen oyun türü olan FPS oyun türü birçoğumuzun bilgisayarını yenilemeye mecbur bırakan oyunlar piyasaya çıkmıştı. Dünya da ülkemizde de en çok oynanan FPS türü oyunları arasından en fazla tercih edilen oyunları sizler için derledik. Bu oyun listesinde en iyilere yer vermeye çalışsak da gözümüzden kaçan oyunları yorum bölümüne yazarak bizlere destek olabilirsiniz.

FPS oyun türleri listesinde yer alan oyunlar bildiğiniz gibi seriye gitmektedir. Biz oyunu genel başlıkla vererek listemizi hazırladık.

  1. Call Of Duty Black Ops

FPS oyun türleri arasında en üst sıralarda yer alan Call of duty oyunu ilk çıktığında orta sekmenin altındaki bilgisayarlarda bile çalıştığı için hemen hemen herkes bu oyunun tadına bakmıştı. Sonralarında seriye bağlanan oyunumuzun grafik özellikleri yükseldiği için oyun severler bilgisayarlarını yenilemiştir. Oyunun en güzel bölümleri arasında yer alan Black Ops oyunundan söz edecek olursak; oyunun hikâyesi ve oyunun grafikleri muazzam derecede güzel olması FPS severleri heyecanlandıracak türdendir. Oyunun ilk çıkış tarihi 2003 yılında bilgisayar oyunu raflarında yerini almıştı. Oyun Activision tarafından dağıtıma çıkmış ve beklenenden fazla ilgi görerek FPS oyunlarında en fazla satılan oyunlar arasında yerini almıştı. Call of Duty oyunun hikâyesi genellikle 2.dünya savaşı döneminde cepheden cepheye koşturan oyuncumuz genellikle Alman ve Rusya savaşını konu alıyor. Silahlar ve yaşanan bölge olarak tam bir savaş havası katan oyun oldukça güzeldi. İlk oyun serisinden sonra 2005 yılında Call Of Duty 2 oyunu piyasaya sürüldü. Oyunun yapımcısı Treyarh firmasıydı. Oyunun 2. Bölümü ilk bölüm kadar ilgi görmediğinden dolayı 2006 yılında 3. Bölüm piyasaya sürüldü ve önemli satış rakamları kırdı. Üçüncü bölüm PC için yayınlanmadı, çünkü 2. Bölümde istenilen fiyat rakamlarının geride kalmasından dolayı konsol oyunları çıkmıştı. 2007 yılında Steam ile anlaşan Call Of Duty, Modern Warfare serisi ile satış rekoru kırdı. Call of duty bütün serileriyle FPS sevenlerini tarafından her zaman ilgi çekici olmuştur.

  1. Half Life Episode 2

FPS oyunlarının babası olarak bilinen half life 2 oyunu çıktığı günden bu yana günümüzde hala FPS oyuncuları tarafından tercih edilen oyunlar arasında yer almaktadır. Half Life serisinin üreticisi olan Valve Left 4’de yapmış olduğu büyük yapıtlar arasında yer almaktadır. Half life 2 oyunun bölüm içi sürümleri gelse de kullanıcılar half life 3’ü merakla beklemektedir. Yeni bölümde farklı silahlar ve farklı konuların işlenmesinde oyunu merakla bekletmeye yetiyor. Half life 3 için Valve üreticisinden yapılan açıklama şu şekildedir; half life oyunun senaristi olan Marc Laidlaw internet ortamında ve bazı TV kanallarında half life 3 için yapılan açıklamalar tamamen hayal ürünüdür dedi. Şuan için half life 3 için çalışıyoruz, internette yayılan haberde half life 3’ü çizgi film olarak piyasaya çıkacağı konusu tamamen asılsızdır. Half life ismi Valve’nin simgesi durumundadır, half life 3 için senaryo için çalışıyoruz açıklaması yapılmıştır.

  1. Crysis Serisi

Crysis serisi FPS oyunları içerisinde farklı bir mod ile oynanabilen oyunlar arasındadır. FPS tarzı oyunumuzu oynamayanımız yoktur. FPS oyunlarında genellikle görüntü özellikleri bir kenara bırakılır oyunda oynanışa ve hikâyeye önem verilir. Crysis serisinde ise hem grafik özellikleri hem de oynanışa önem verilmiştir. FPS oyunlarında genellikle düşük performanslı bilgisayarlar da bile sorun yaşanmamaktadır. Crysis oyununda ise grafik özelliklerine oldukça önem verildiğinden dolayı düşük segment ve orta segment bilgisayarlarda oyun açılmasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu oyunu oynayacak kişiler kesinlikle yüksek performanslı bilgisayarlarda oynamayı öneriyorum. Oyunun oynanış bölümüne girecek olursak; FPS türlerinde farklı bir tat getiren Crysis oyunu hızlı koşma, kaybolma gibi özellikler ile oynanışımıza heyecan katmaktadır. Crysis serisi tüm bölümlerinde FPS tarzı oyunlara atıfta bulunarak FPS oyunlarına aykırı konularda içermektedir. Araba fırlatmak ve hızlı koşmak gibi özelliklerle farklı bir oyun tarzı bulunmaktadır.

  1. Quake Serisi

FPS oyun severlerinin ilgi duyduğu oyunlar arasında yer alan Quake oyunu genel olarak çevrimiçi oyuncular için üretilmiştir. Quake oyunu 3 bölümden oluşmaktadır. Özellikle Quake 3 oyunu Half life tarzında bir oyundur. Her üç bölümde de kendini göstermeyi başarmış bir oyun olan Quake serisi oyunu grafik özellikleri fazla yüksek olmadığından dolayı genellikle kasma veya açmama sorunları karşımıza çıkmamaktadır. İlk oyun ve 2. Oyunda çevrimiçi mod için tasarlanmasa da 3. Oyun tamamen turnuva amaçlı yapılmıştır. Oyun eski FPS oyunları arasında yer alsa da günümüzde şuan hala turnuvalar düzenlenmektedir.

  1. Counter Strike Serisi

FPS ve Türkiye’De internet kafe ortamını oluşturan oyunların babası olarak bilinen Counter Strike oyunu öyle yayılmıştır ki aileler oyunu oynamayanlar da bile kulak aşinalığı yapmayı başaran bir türdür. Counter Strike oyunu şuan Global Offensive modu ile CS Go olarak duyduğumuz oyun bu sene steam’de en fazla satın alınan oyun ile rekor kırmıştır. Oyunu satın almadan oynanmaması Counter 1,6 oyuncularını üzmüştü. Şuan da en fazla Counter Strike oynanan serilerden en fazla oynananı ise Counter 1,6’dır. Offensive Oyunu hem görsel olarak hem de oynanış açısından 1,6’dan daha iyi olmasına rağmen alışkanlıktan mıdır bilinmez 1,6 oyuncuları uzun zamandır Cs go serisine geçmeyecek gibi görünüyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
3 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!