IMDb Puanına Göre En İyi Filmler (Güncel)

5 dk okuma süresi


4
7 paylaşım, 4 puan

Film veri tabanı olan IMDb 1990 yılında kurulmuş ve bu yıl 27. Yılını kutlamaktadır. En iyi filmleri seçmede otorite olarak kabul edilen IMDb, 27 yılda filmseverlerin en sık uğradığı sitelerden biri olmayı başardı. Filmlerin milyonlarca kişi tarafından oylanarak sıralanması herkesin filmi puanına göre takdir etmesine sebep olmuştur. Bu yazımızda sizlere son 40 yılın en iyi filmlerini sizler için derledik. Filmler IMDb puanını esas alınarak sıralanmıştır.

10.Stand By Me ­­/ Benimle Kal (1986 Yapımlı) IMDb Puanı 8,1

Filmin yönetmeni Rob Reiner imzası taşıyan film “This İs Spinal Tap” gibi kült filmleri ile tanınmıştır. Film dram ve maceranın aynı anda yaşandığı filmlerden ve film 89 dakikadan oluşmaktadır. ABD yapımlı filmin konusuna baktığımızda film; Stephan King’in “Ceset” adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır. Film 1950’li zamanlarını konu alan 4 ergen çocuğun ormanda kayıp bir ceset aramasıyla başlıyor. Chris, Teddy ve Vern arasında yaşanan macerasını anlatan film IMDb puan türünde almış olduğu puanla da kalitesini gösteriyor.

9.Reservoir Dogs / Rezervuar Köpekleri (1992 Yapımlı) IMDb Puanı 8,4

Günümüzde soygun filmlerine yön veren “Rezervuar Köpekleri filmi” soygun konulu filmlerin listesinde ilk sırada yer almaktadır. Quentin Tarantino’nun ilk uzun metrajlı filmi olan Rezervuar köpeklerinin konusuna baktığımızda; başta da dediğimiz gibi film soygun konulu film türündedir, ABD yapımlı filmin oyuncuları; Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, gibi önemli oyuncular yer almaktadır.

8.Cinema Paradiso / Cennet Sineması (1988 Yapımlı) IMDb Puanı 8,5

İtalyan sinemasının önde gelen filmlerinden olan “Cennet Sineması filmi” İtalya’nın en ünlü yönetmeni Guiseppe Tornatore tarafından çekilmiştir. Filmin konusuna baktığımızda; yerel bir film göstericisi olan Alfred genç biridir, sinemayı sevdikçe, işinde ön plana çıkan Alfred yeni tanıştığı Salvotore ile arasında bir bağ kurulur. Hem sinema sevgisi hem de Salvotore aşkını anlatan film Dram türündedir. Cennet Sineması filminin önemli oyuncuları; Marco Leonardi, Salvatore Cascio gibi önemli oyuncular oynamaktadır.

7.The Silence of the Lambs / Kuzuların Sesizliği (1991 Yapımlı) IMDb Puanı 8,6

Dram, Gerilim ve Suç filmleri türünde kendini ispatlamış bir filmdir. Kuzuların Sessizliği filmi ABD yapımlı ve yönetmen Jonathan Demme’dir. Kuzuların Sessizliği filminin konusu akademiyi başarıyla bitiren FBI ajanı Clarice Starling psikopat bir katilin elinden kadını kurtarmaya çalışmaktadır. Film konusunda fazla ayrıntıya girmeden film 1992 yılında toplamda 7 dalda Oscar’a aday olduğunu hatırlatmak yeterli olacaktır.

6.Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak (1998 Yapımlı) IMDb Puanı 8,6

Film Aksiyon, Dram ve Savaş konusunu mükemmel işlemiş ve savaş filmleri arasında ilk akla gelen filmler arasındadır. Filmin yönetmeni Steven Spielberg, filmin senaryosu ise Robert Rodat’a aittir. Er Ryan’ı Kurtarmak filminin konusu; bir annenin 4 çocuğundan 3 oğlunun birden ölüm haberi gelmiştir. Sadece oğullarından Er Ryan kalmış ve o da savaşa gitmiştir. Film annenin yakarışları sayesinde Başkan anneye söz verir ve Normandiya çıkarması başlar.

5.The Intouchables / Can Dostum (2012 Yapımlı) IMDb Puanı 8,6

Film dram türünde son zamanlarda en iyi filmler arasında yer almaktadır. Film Fransa yapımıdır, film dram üzerine kurulsa da komedi ve biyografi de yer almaktadır. “Can Dostum filmi” konusuna baktığımızda filmde zengin bir iş adamı olan Fpihilippe, yamaç paraşütü sonucu sakatlık geçirmiştir, daha doğrusu gözlerinden başka hiçbir eklemeni oynatamamaktadır. Kendine bakıcı aramakta olan Philippe’nin can dostu olacak olan Driss ile tanışır.

4.Inception / Başlangıç (2010 Yapımlı) IMDb Puanı 8,8

ABD, İngiltere ortaklaşa yapımlı film bilim kurgu türünde listemize ilk 5’e girmiştir. Başlangıç filminin yönetmeni Christopher Nolan filmin ön plana çıkmasını sağlamıştır. Tabiiki filmin başrol oyuncularının da olması filmi ileriye götürmüştür. Filmin önemli oyuncularına baktığımızda;  Leanardo DiCaprio, Ellen Page, Michael Caine ve Tom Hardy gibi önemli oyuncular yer almaktadır.  Filmin konusuna baktığımızda film rüyalara girerek beyninde bulunan düşünce ve bilgileri çalan çeteyi anlatmaktadır.

3.The Lord of the Rings: The Return of the King / Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003 Yapımlı) IMDb Puanı 8,9

Peter Jackson’un yönetmenliğini yaptığı Yüzüklerin efendisi serisinin bu bölümü en fazla puanı almıştır. Film en iyi film Oscar’ı ve En iyi yönetmen Oscar ödülleri gibi dolu dünya ödül aldığını belirtelim. Eğer hala Yüzüklerin Efendisi Filmini izlemediyseniz bu seriden de izleyebilirsiniz. Aynı zamanda Yüzüklerin efendisi filmde aldığı puanın yanı sıra Yüzüklerin efendisi oyunu ile de strateji oyunları türünde ön plana çıkmıştır.

2.The Dark Kinigt / Kara Şövalye (2008 Yapımı) IMDb Puanı 9,0

İngiltere ve ABD yapımlı olan filmin yönetmeni Christopher Nolan’dır. Filmi IMDb ‘de yüksek puan alması ne kadar kaliteli olduğunun kanıtı olarak gösterebiliriz. Kara Şövalye filminin konusuna baktığımızda; Batman suça karşı savaşını daha ileri boyutlara götürerek tüm şehri hırsızlardan arındırmaya çalışır, askeri komutanlarında yardımıyla meşhur Joker’in peşine düşer.

1.The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli (1994 Yapımı) IMDb Puanı 9,3

Listenin ilk sırasında yine mi Esaretin Bedeli filmi dediğinizi duyar gibiyim, film IMDb Top 10 listesinde ilk sırada yer aldığından dolayı ve gerçekten bu puanı hak ettiğini belirtelim. Filmin konusuna geçmeye gerek duymasam da adamımız Andy Dufresne sevgilisini öldürmediği halde ömür boyu hapis cezası alır.


Sosyal medyada paylaş!

4
7 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Listede genelde yıllar önce çekilmiş filmler var. Nerede o eski senaristler dedirten bir içerik olmuş. Filmi film yapan senaryosudur.

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!