En İyi Fransız Yapımı Filmler

4 dk okuma süresi


-3
5 paylaşım, -3 puan

Fransızlar sinema işinden anlıyor, bu bir gerçek. Dünyada pek çok türde kült halini almış film genellikle Fransız yapımı oluyor. Sinema severler için en iyi Fransız filmlerini derledim, aralarında eminim daha önce izlediğiniz filmler vardır ama izlemedikleriniz varsa mutlaka bir göz atın, hepsi özenle seçildi ve bu listeye dahil edildi.

1- LEON: Sevginin Gücü

Leon 1994 yapımı bir film olduğu için aksiyon ve dramaya düşkün hemen hemen herkes tarafından izlenilmiş ve beğenilmiş yapıtlardan. Mathilda adında serkeş bir ailenin elinde mahvolmakta olan bir kız çocuğu ile bir kiralık katilin birbirleriyle kesişen hikayelerini anlatıyor. Fransız yapıtı olduğunu o kadar belli eden bir film ki, cinayet sahnelerinde dahi “laaaa” diye uzayıp giden şarkının yaşattığı hissiyat sizi olayları daha başka yönleriyle görmeye zorluyor. Her anlamda başarılı bir film ve elbette en iyi Fransız filmlerinden biri.

2- Amelia

Fransız kültüründe etkisi yoğun olarak görülen aşk, kadın ve günlük mizahsenler Amelia’da bir araya getirilmiş. Küçük şeylerden duyduğu mutluluklar ve birkaç küçük takıntısı, birkaç küçük duygusallığıyla Amelia gerçek aşkı arayan genç bir kadındır. Amelia filmi kendini ara sahnelerde ortaya koyuyor, sadece senaryosu ve kurgusuyla değil, oyuncuların ve oyunculukların biçimleriyle izleyen kişinin damağında leziz bir tat bırakmakta.

3- Delicatessen (Şarküteri)

Bu film benim favorim! Dünyada et kalmamış, işte bu tam bir distopya. İnsanlar vegan ürünler ile beslenmektedir ancak bir apartman ve o apartmanın “kasabı” et temini konusunda biraz ileri giderler. Şarküteri filminin yönetmeni aynı zamanda Amelia filmini de çekmişti, bu filmde de ara sahnelerdeki komedi ve aksiyonlar sizi filmin içine sokuyor. İlginç bir kurgusu, ilginç bir çekim mantığı var. Mutlaka izlenmesi gereken bir Fransız kült filmi.

4- The Intouchables (Can Dostum)

9 Oscar’lı Can Dostum filmi “duygular şelale” diye özetleyeceğiniz bir yapıt. Üniversitede yerleri silen bir çalışan ile orada eğitim veren profesörün inanılmaz dostluğunu anlatıyor. Ama bu dostluk başka dostluk. Will’in üstün zekasının farkına varan profesör, onun hak ettiği konuma gelmesi için uğraşmaktadır ama toplumun ön yargıları kolay aşılmaz.

5- La Jetee (Dalgakıran)

12 Maymun gibi bir kült filmin ilham kaynağı, 1960’lardan bugüne kadar adında bahsettirmeyi başarmış, o bir efsane, o bir başyapıt! Dalgakıran filmi fotoğraflardan oluşan ve bir dış sesin anlatımıyla ilerleyen pek alışık olmadığımız yapıtlardan. Ama ona bir şans verin ve mutlaka izleyin. Fransız film kültürünün temelini atan bu film, birçok başka filme de ilham oldu.

6- La Haine (Protesto)

Kenar mahallelerin hikayesi, Fransa sadece Şanzelize’den ibaret değil. Banliyo mahallelerinin, göçmenlerin hikayesi. Vinz ve arkadaşları zar zor geçinen, aslına bakarsanız geçinme işiyle de artık çok uğraşmayan, klasik tabir ile serserilerdir. Arkadaşları Abdel’in polisten feci bir şekilde dayak yemesi üzerine Vinz bir ant içer, eğer Abdel ölürse, o da bir polisi öldürecek ve böylece intikamını alacaktır.

7- Angel-a

Göklerden gelen bir kurtarıcı! Andre sefil ve işleri eline yüzüne bulaştıran bir “dolandırıcıdır” ve işler artık öyle bir raddeye gelir ki, kendini köprüden aşağı atarken bulur. Ama olay bu ya, hemen yanında bir başkası daha intihar etmek üzeredir, uzun boylu ve seksi bir kadın, Angela. Bu inanılmaz film size hayat, Tanrı, anlam, aşk, korku ve daha ne tanı varsa, hepsi hakkında yeniden düşünme fırsatı verecek. Angel-a benim hayatımda izlediğim en güzel film. Sinemanın sanat yönünü görmek isteyenlere bir numaralı tavsiyem.

8- Mesrine Killer Instinct ve Mesrine L’instinct de mort (Ölümcül İçgüdü 1 ve 2)

1 Numaralı Halk Düşmanı ilan edilen Jacques Mesrine’nin hayatını anlatan bu film serisi, gerçekten izlerken sizi birkaç defa yerinizden hoplatabilecek kapasitede. Mesrine’nin nasıl uluslararası çalışan bir terörist haline geldiğini, hükümetlerle anlaşmalarını ve anlaşmazlıklarını anlatan Ölümcül İçgüdü, yakın tarihi daha iyi analiz etmek ve devlet meselelerinin gerçekte nasıl yürüdüğünü görmek için iyi bir film.


Sosyal medyada paylaş!

-3
5 paylaşım, -3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
6
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!