En İyi Gerilim Türünde Filmler

4 min


1
5 paylaşım, 1 puan

Filmler arasında en fazla izlenen ve en fazla IMDb puanına göre puan alan gerilim filmlerini sizler için derledik. Dünya çapında büyük ses getiren filmler arasında en iyilerine yer vereceğimiz gibi aynı zamanda gerilim sevenlerin art arda tekrar izlenilen filmlere de yer vereceğiz. Filmlerin sıralamasında herhangi bir puan veya izlenme sayısına göre sıralanmamaktadır. Şimdi gerilim sevenlerin soluksuz izleyeceği filmlere bir göz atalım.

Alcatraz’dan Kaçış (1979)

1979 yapımlı bu film hapishaneden kaçış tarzı film sevenlerin ilk örneklerindendir diyebiliriz. Hatta birçok film sever Esaretin Bedeli filminin bu filmden alıntılar yaptığını söylemiştir. Filmin konusuna özet olarak baktığımızda, baştan şunu söylemek gerekir ki bu film gerçekten bir başyapıt, filmin vizyon tarihi o kadar eski olmasına rağmen günümüz teknolojisi ile kıyaslandığında hala film sevenler tarafından konuşuluyor oluşu kuşkusuz ki filmin kaliteli olduğunun kanıtıdır. Film sıradan bir film olmadığı gibi aynı zamanda sonu ile de akılda soru işaretleri bırakabiliyor. Filmin konusunda sürekli hapishaneden kaçan bir mahkûmun kaçılması imkânsız olan ve bir ada içerisine yapılmış hapishaneden kaçışını anlatıyor. Filmde Esaretin Bedeli filminden birçok sahne görmeniz mümkündür, film başlarda durağan gibi görünse de mantık çerçevesinde izleyeceğiniz ve yeni filmleri aratmayacak bir film olduğunu da hatırlatalım.

Alcatraz’dan kaçış filminin IMDb puanı ise 7,6 ile karşımıza çıkmaktadır.

Se7en (1995)

Morgan Freeman ve Brad Pitt’in başrollerde oynadığı Seven filmi gösterime girdiği ilk hafta gişe rekorları kırmayı başarmıştır. Bu filmin oldukça fazla sevilmesinde Morgan ve Brad gibi aktörlerin önemli olduğu kadar filmin konusunun yani kurgusu da oldukça kaliteli bir filmdir. Filmin yönetmeni David Fincher’in büyük katkıları olan “Seven” filmi gerilim tarzı filmler arasında kısa sürede klasik bir yapıt olmayı başarmıştır. Seven filminin konusuna baktığımızda film seri bir katilin Hristiyanlıkta 7 ayrı günahı işlemiş olan kişileri kendi yönetimine göre öldürmesi ile film başlıyor. Dedektiflerimiz Morgan Freeman ve Brad Pitt ise seri katilin peşine düşüyor, filmi izleyenlerin hafızlarında kolaylıkla yer edebilen film izlenmeyi hak eden filmlerdendir.

Seven filminin IMDb puanına baktığımızda ise IMdb Puanı 8,6’dır.

Köstebek (2006)

Gerilim filmi sevenlerin koltuklarında rahat oturmamanıza neden olan filmlerden biri olan “Köstebek” filmi polisiye filmi seven izleyicileri ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Gerilim filmleri arasında tırnaklarınızı yemeyi başartan filmin konusuna geldiğimiz poliste ve mafya arasına sızmış köstebeğin kaçışını anlatmaktadır. Bu filmde hem mafyanın eğitmiş olduğu adamlarının polis teşkilatına sokarak bilgiler sızdırması hem de polislerin mafyanın içine köstebek sokması filmi oldukça heyecanlandırmaktadır. Filmin sonuna doğru soluksuz izleyeceğiniz filmde köstebeklerin ortaya çıkması filmi daha da fazla heyecanlandırmaktadır.

Köstebek filminin IMDb puanı ise IMDb Puanı 8,1’dir.

Ben Efsaneyim (2007)

“Ben Efsaneyim” filmi tarzı hem gerilim tadı vermekte hem de dram tarzında bir filmdir. Film ne kadar zombi türü film sevenlerin daha çok sevdiği film olsa da gerilim sahneleri ile birçok gerilim filmini geride bırakmıştır. Ben Efsaneyim filminin konusuna baktığımızda dünya ’da sadece kendisini kaldığını düşünen bir adam ve köpeği kalmıştır, zombiler ile mücadele eden başrolümüz oldukça etkili bir isim, filmi soluksuz izleyeceğiniz gerilim filmleri arasındadır. Filmde başrol oyuncusu Robert Neville büyük bir virüsün dünyaya yayılmasını engelleyemeyen Robert Neville kendi kanıyla bir çözüm arasa da zaman hızla tükenmektedir. Filmin sonu ve film içi oldukça dramatik olduğunu da hatırlatalım.

Ben Efsaneyim filminin IMDb Puanına baktığımızda 7,2’dir.

Dünya Savaşı Z (2013)

“Dünya Savaşı Z” filmi yine zombi tarzı film veya salgın hastalıkların olduğu bir dünya tarzı filmleri seven izleyicilere hitap etmektedir. Filmin başrolünde Brad Pitt, Mireille Enos, Elyes Gabel gibi önemli kişiler yer almaktadır. Dünya Savaşı Z gerilim seven izleyiclerin asla boş geçmeyeceği bir filmdir. Filmi izleyen kişiler 2. Kez izletmeyi başaran bir başyapıtlar arasında yer almaktadır. Filmin yönetmeni Marc Foster’dır. Filmde hem başrol olan hem de yapımcılığını üstlenen Brad Pitt filmde ön plana çıkmaktadır. Dünya Savaşı Z filminin konusuna baktığımızda Geryy Lane iki kızı ve eşi ile birlikte evine giderken trafikte hiç beklenmedik olaylar yaşanır, dünyanın ikiye bölündüğünü göre aile hem hayatını kurtarmak zorunda hem de Birlemiş Milletler çalışanı olan Geryy Lane’nin dünyayı kurtarması gerekmektedir.

Dünya Savaşı Z filminin IMDb Puanı 7’dir.

Dövüş Kulübü (1999)

 

10 Aralık 1999 yapımlı filmin yönetmeni David Fincher, filmin türü ise gerilim ve dramdır. Gerilimin daha fazla ağır bastığı Dövüş Kulübü herkesin hafızasında yer eden önemli bir başyapıttır. Almanya ve ABD’de çekildiği film günümüzdeki gerilim tarzı filmlere ışık tutmaktadır. “Dövüş Kulübü” filminin konusuna baktığımızda sıradan bir sigorta memuru olan Jack uykusuzluk sorunu yaşamaktadır. Uykusuzluk sorunu için grup terapilerine katılan sigorta memuru Jack, Dövüş kulübü ile taşınır ve hayatında büyük değişiklikler olacaktır. Film kült seviyesine girmiş ve hemen hemen her film severin izlediği gerilim türünde bir başyapıt olduğunu belirtelim.

Dövüş Kulübü’nün IMDb Puanı 8,8 ile hızla yükselmektedir.

Gerilim tarzı filmleri siz değerli kargamel okuyucularımız için derledik, eklenmesini istediğiniz filmleri yorumlara ekleyerek film arayan film severlere yardımcı olabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

1
5 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!