En Tehlikeli Örümcek Türleri

3 min


2
6 paylaşım, 2 puan

Örümcekler, insanlar için ürpertici böcekgiller arasında yer almaktadır. Böcekler her ne kadar tiksindirici bir yapıda olsa da evlerimize kadar girebilmektedir. Dünyada bulunan ve ülkemiz içerisinde bulunan en tehlikeli örümcek türlerini inceleyelim.

Agelena labyrinthica Örümceği

Bu örümcek türü Ege, Marmara, Akdeniz fark etmeden hemen hemen her bölgede yaşamanı sürdürebilmektedir. Bu örümceği gördüğünüzde yapmanız gereken en önemli tepki kaçmanız olacaktır. Bu örümceği incelemeden önce örümceğin yuvasından söz etmek istiyorum. Örümcek yuvasını bitkilerin çevresine yapmakta ve oldukça büyük bir ağ örmektedir. Eğer etrafınızda büyük bir ağ ve bu ağın yapışkan bir ağ olmadığını da belirtelim. Ağın yapışkan olmaması örümceğin hızlı hareket etmesini mecbur bırakmıştır. Agelena örümceğinin en önemli özelliğinden söz edecek olursak bu örümcek türü titreşimi algılama özelliği ile bilinmektedir. Titreşim algılama kapasitesi oldukça yüksek olan Agelena örümceğinin yuvasına yani ağına dokunmanız halinde hızla yuvasından çıkarak elinizi ısırabilir. Örümcek hem keskin diş yapısıyla hem de büyük boyutu ile oldukça ürkütücü olduğunu hatırlatalım.

Phintella piatensis (Zıplayan Örümcek)

Phintella Piatensis örümceği böcek türleri arasında en vahşi olan örümcek türleri arasında yer almaktadır. Phintella Piatensis örümceğinin ülkemizde bilinen ismi ise zıplayan örümcek olarak bilinmektedir. Bu örümcek kendi türünü dahi hiç gözünü kırpmadan avlamaktadır. Oldukça vahşi bir örümcek türü olan zıplayan örümceğin ilginç bir özelliğinden söz edecek olursak; örümceğin avını avlarken veya avına doğru mesafe kat ederken oldukça yavaş hareketlerle yaklaşmasıdır. Belgesellerde veya Youtube’da yer alan örümcek videolarında avına gidişi görülebilmesi makro kameralar sayesindedir. Normal şartlarda yani çıplak gözle ayır edilemez. Zıplayan örümcek ülkemizde daha çok bahçe bitkileri olan ve sıcak iklim olan bölgelerde yer almaktadır. Zıplayan örümceğin en tehlikeli özelliklerinden biri de bu örümceğin ağzında av varken bile başka bir avı da ağzına alabilmektedir. Gözlemlenen paylaşımlara baktığımızda zıplayan örümcek çoğu böcek türünü yok etmektedir. Ayrıca Phintella piatensis örümceği tıp alanında araştırma konusu olmuştur, örümcek av esnasında veya bir tehdit esnasında karınca sağlısı salgılayarak düşmanlarından korunmaktadır.

Latrodectus mactans (Karadul Örümceği)

Karadul örümceğinin özelliklerine ve anatomisine bakmadan önce isminin neden karadul olduğunu sizlere açıklayalım. Karadul örümceği dişisi erkek bireyle ile çiftleştikten hemen sonra eşini av olarak yemesinden dolayı adı dul olarak dile getirilmiş daha sonra renginin de siyah olmasından dolayı adı “karadul örümceği” günümüze gelmiştir. Karadul örümceği özelliklerine baktığımızda tehlikeli bir türdür, fakat dünya geneline baktığımızda geride kalmaktadır. Bu tür ülkemizde bulunmasından dolayı oldukça önemlidir, karadul örümceğinin dişisi insanlarda etki yapmaktadır. Erkek bireyin insanlarda herhangi bir yan etkisi şuana kadar görülmemiştir. Dişi Latrodectus mactans örümceğinin zehri insan ile temasa geçtiğinde ateş, mide bulantısı, koma ve panzehir verilmemesinde ise ölümle sonuçlanabilir. Ülkemizde ve dünyada bu birçok örümceğin panzeri bulunmaktadır. Karadul örümceği siyah renkte olsa da nadiren kahverengi türlerinin de olduğu bilinmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!