En Ünlü 10 Hayalet Gemi

3 min


0
4 paylaşım

 

İnsanoğlu, denizlerde yol almak için gemiler yapmış ve tarih boyunca onları kullanmıştır. Çeşitli ebatlarda ve cinste yapılmış olan gemiler, savaş gemisi, ticaret gemisi, yolcu gemisi v.b. şekillerde üretilmektedir. Bazen gemiler hava şartları veya başka sebepler ile kaza geçirip batabilmekte ve hayalete dönüşebilmektedir.

 

En Ünlü 10 Hayalet Gemi

 

1-Ourang Medan:

1947’de Hollanda bandıralı gemiden acil çağrı yapılmıştır. Yakınlarda bulunan Silver Star yardıma koşar. Silver Star mürettebatı Ourang Medan’a çıktıklarında köpek dahil hiç bir canlı kalmadığını görürler. Tuhaf olan ise, ölenlerin hepsi güneşi işaret ederek, korku dolu bakışlarla ve dişlerini sıkmış halde bulunmuş. Ancak, hiçbirinde yara izine rastlanamamış. Arama yapılırken bir patlama duyulunca gemi acilen terkedilmiş, sonrasında ise sularda kaybolmuş.

 

2-Mary Celeste:

1872’de başıboş bir halde görülen gemiye çıkıldığında gemide hiçbir sorun görülmez, ancak hiç kimse yoktur ve gemideki her şey bir anda terkedilmiş gibi bırakılmıştır. Ancak, mürettebattan bir daha haber alınamaz.

 

3-Lady Lovibond:

1748’de kaptan Simon Reed ve eşi, balayı için Lady Lovibond ile yola çıkmış. İkinci kaptan kıskançlıktan dümenciyi öldürüp gemiyi kayalara çarpmış. O günden bu yana birkaç kez görüldüğü söylense de bir daha haber alınamamış.

 

4-Octavius:

1761’de İngiltere’den Alaska’ya yola çıkan gemi 13 yıl sonra bulunduğunda, gemi ve mürettebat donmuş halde bozulmadan kalmıştı.

 

5-Young Teazer:

1813’de Kanada gemileri tarafından kıstırılınca kaptan mürettebatla birlikte gemiyi patlatmış. Geminin daha sonra birkaç kez yanar halde görüldüğü iddia ediliyor.

 

6-Uçan Hollandalı:

Kaptan Hendrick Van der Decken Amsterdam’a giderken fırtınaya yakalanır. Mürettebat geri dönmek istese de kaptan kabul etmez ve isyancıların başındakini vurur. İsyancının ruhu göğe yükselirken, gök açılır. Kaptan göğe de ateş edecek iken silah elinde patlar. Gökten gelen bir ses kaptana, sonsuza kadar huzur bulamayacağını söyler. Geminin, denizlerde halen görüldüğü söylenmektedir.

 

7-MV Joyita:

Roland West’in yatı, Tokelau Adaları’na yola çıkmış ve bir daha haber alınamamış. Bulunduğunda, tüm saatler 10.25’i göstermekteymiş ve ne mürettebattan ne kargodan eser yokmuş.

 

8-Eliza Battle:

1858’de Tombigbee Nehri’nde çıkan yangında batmış. Tuhaf olan ise, yerel halkın hala insan sesi, müzik ve ateş gördüklerini söylemesidir.

 

9-Baychimo:

1931’de bir kar fırtınasında kaybolan gemiden haber alınamamıştır. Birkaç kez görüldüğü söylenmektedir.

 

10-Carrol A. Deering:

1920’de Rio(ya doğru yola çıkan gemide ikinci kaptan, kaptan Wormell hakkında atıp tutunca, gemiden atılır ve gemi yoluna devam eder. Bir daha haber alınamaz. 1921’de bulunduğunda ise mürettebattan eser yokmuş.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Murat

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!