En Verimli Uyuma Yöntemleri

3 min


0
6 paylaşım

Gün içerisinde o kadar çok yoruluyoruz ki ben de dahil olmak üzere eminim hepimiz evden gelince kendimizi yatağa veya koltuğa zor atıyoruz. Sonra sağa dön, sola dön uyuyamadın. Oysa çok uykun var ama uyuyamıyorsun. Belki de uyuyamamanıza neden olan şey üstünüzdeki kıyafetlerin rahat olamamasından dolayıdır. Evet bu da olabilir ama gayet düşük bir ihtimal. Eğer işten gelir gelmez kendinizi yatağa atmak gibi bir düşünceniz varsa bu düşüncenizi kesinlikle aklınızdan çıkarın. Üstünüzü değiştirmeden yatınca belki 1-2 dakika daha erken uyumuş oluyorsunuz ama uykunuzdan uyanınca sanki üstünüzden tır geçmiş gibi bir ağırlığa maruz kalıyorsunuz. Bu yüzden mutlaka üstünüze rahat bir şeyler giyin ve o şekilde yatın. Uyku kalitenizi etkileyen tek şey kıyafetleriniz değil tabiki de. Aynı zamanda uyku pozisyonunuz da uyku kalitenizi etkileyen en önemli faktörlerden birisi. O kadar farklı uyuma çeşitleri var ki, bu uyuma yöntemlerini gördüğünüz zaman “O ne lan öyle, öyle uyunur mu yatsana adam gibi…” dediğiniz pozisyonlar mutlaka ki olacak. İşte uykunuzun kalitesini arttırmak için en verimli uyuma çeşitleri…

 

Her Uykunun Olmazsa Olmazları…

Uyuma yönteminiz ne olursa olsun uyku kalitenizi arttırmak için mutlaka yapmanız gereken şu ipuçlarını konuya geçmeden vereyim. Öncelikle uyurken kendinizi tamamıyla serbest bırakın. Ellerinizi isterseniz yorganınızın içine, isterseniz de yastığınızın altına koyabilirsiniz ki uykuda en verimli yöntemler bunlardır. Bacaklarınızı 30 derecelik bir açıyla açarak (ölçüp bilemenize gerek yok, tahminlerinizle yola çıkabilirsiniz) ister yüz üstü, ister de düz bir şekilde yatmayı deneyebilirsiniz.
İlk yöntem, bir bebeğin anne karnında kendisini en rahat hissettiği pozisyondur. Özellikle dayak yerken kişiler kendilerini anne karnında güvende hissettikleri için bu pozisyona geçerek beklemede kalırlar. Aynı yöntemle uyuyan kişilerin olduğunu da söyleyebiliriz. Öncelikle yüzünüzü sağa veya sola dönmelisiniz. Daha sonra dizlerinizi rahat hissettiğiniz yere kadar içeriye çekin. İki dirseğinizi de belinize yapıştırarak ellerinizi çenenizin altına yaslayarak başınızı önünüze eğin. Mümkünse nefesinizi kesinlikle burnunuzdan almaya da dikkat edin. Ayrıca bu uyku pozisyonda en önemli unsurlardan birisi de kaslarınızı kesinlikle yormamanızdır. Genel olarak dünyadaki pek çok kişi bu uyku yöntemi ile uyumaktadır. Yine de bu yöntemden istediği verimi alamayan kişiler de mevcut. Eğer siz de bu yöntemden memnun kalmazsanız diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Anne karnı uyuma yöntemi.

Eğer uyurken sadece uyumak değil, aynı zamanda günün tüm yorgunluğunu üzerinizden atarak yeni güne tamamıyla hazır olmak istiyorsanız bu yöntem tam olarak size göre. Hatta biraz özel sayılsa da benim en sevdiğim uyku yöntemi kesinlikle bu! Öncelikle yüzü koyun adı verilen şekilde, yani yüzüstü bir şekilde yatağınıza uzanıyorsunuz. Bacaklarınızı bu sefer 50 dereceye yakın bir açı ile açacaksınız ki bu da daha rahat olmanızı sağlayacak. Ayrıca kesinlikle vücudunuzda bulunan hiçbir kas kasılmamalı. Çünkü bu durum daha fazla enerji harcanmasına neden olurken aynı zamanda kasılan kasların uykunuz bitinceye kadar gevşeyememesi anlamına gelebilir ki bu da uykunuzdan hiçbir verim alamamanıza neden olur.

 

Bunlar Olmadıysa Rahat Olun

En rahat uyku yöntemi :)

Eğer bu iki yöntem de sizin için yeteri kadar cazip gelmediyse geriye kalan ve en etkili olan uyuma yöntemlerinden birisini sizinle paylaşmak istedim. Hem kollarınızı hem de bacaklarınızı kendinizi rahat hissedebildiğiniz kadar açın ve yumuşak bir yastık tercih edin. Genelde uzun uykular için önerilen bir uyku yöntemi olmasa da kısa vadeli uykularınızda bu yöntem ile daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Sizin de verimli olduğuna inandığınız uyku yöntemleri varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz ki diğer kullanıcılarımız da görebilsin.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!