Enerjimiz Tükeniyor!

4 min


0
6 paylaşım

Türkiye’de ve dünyada sanayi sektöründe olsun veya başka iş alanlarında genellikle tükenebilir enerji kaynakları tercih edilmektedir. Özellikle petrol, kömür ve doğal gaz enerjisi kullanılmaktadır. Bu enerjilerin ham maddeleri ve türevleri tüketim esnasında hem doğamıza hem de yaşayan tüm canlılara zarar verdiği herkes tarafından bilinen acı bir gerçektir. Petrol, doğal gaz, plastik, mazot gibi ürünler petrol kaynaklı ürünlerdir. Özellikle bu enerji kaynakları termik santrallerde elektrik üretimi için kullanılmaktadır.

Nükleer Enerji

Enerji türleri arasında yaşanabilir çevre için en tehlikeli enerji kaynakları arasında yer alır. Radyo aktif elementlerden olan Uranyum ve Plütonyumun çekirdeğinde yer alan madde ile enerji sağlanır. Ülkemizde de şuanda yapılacak olan Sinop ve Mersin’de Nükleer enerji santrali yapılacaktır. Nükleer enerji santralinin kurulmasında bu iki şehrin seçilmesinin nedeni en kuzey ve en Güney’de denize dönük olması, kirlenme veya herhangi bir patlama esnasında yaşanacak durumu en aza indirmeyi sağlamaktır. Dünyada özellikle elektrik enerjisi üretiminin %20’si nükleer enerji ile sağlanmaktadır. Nükleer enerjinin en olumsuz yanı radyasyon elementler olduğundan dolayı insan sağlığı ve çevre için büyük bir tehdittir. Ama doğru bir şekilde nükleer santral şartları sağlandığında ülkemizin elektrik ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır.

Yenilemeyen Enerji Kaynaklarının Sonu Gelecek Mi?

Petrol, doğal gaz, kömür gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarının tüketimi 2016 yılı verilerine göre tüketim dünya düzeyinde baktığımızda %95 olduğu görüyoruz. Yapılan açıklamalara göre petrol orta doğuda 84 yıl sonra tükenecek seviye geleceği, bu yüzden dolayı son 10 yıldır, petrole benzer ürünler üretilmekte ve güneş enerjisine yönlenmektedir.

BP ve HSCB Bank’ın dünya genelindeki verilerini incelediğimizde ise petrole talep artmasa bile orta doğu dışında ki petrol rezervlerinin 50 yıl içinde biteceğinin altını çizdi. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin gelirleri ile birlikte milyarlarca aracın kullanılmaya başlanacağı ve ilerlemeyen yıllarda petrol krizine girileceği biliniyor.

Ülkemizde son zamanlarda petrole bağımlılık Avrupa ülkelerinde ki kadar artış göstermiştir. Petrolün yerine BP ve AB akademisyenleri sürekli olarak çözüm aramaktadır. Petrol sıkıntısının çekilmemesi için tasarruflu araçlar ve melez araçlar ile çözüme yardımcı olsa da kesin bir çözüm için uzun süreli petrolün yerine geçecek enerji kaynağı aranmaktır. Uzmanlar bu durum için kesin çözüm bulamasa da geçici çözüm önerileri önermiştir. Çözüm önerilerine baktığımızda, trenlerin yani demiryollarının biyoyakıt ve elektrik enerjisi üzerinden kullanılacaktır. Kısa süreli mesafelerde deniz ulaşımı için hidrojen gazı, uzun mesafelerde ise metan gazı önerilmiştir. Otomobiller için ise elektrik enerjisi, biyoyakıt v LPG ile geçici çözüm bulanmaktadır. Hava trafiği için ise biyoyakıtlar önerilmiştir.

Yenilenemeyen enerji kaynaklarının tükenmesi durumunda başvurulacak bir çok enerji alanı bulunurken, şuan da sadece yenilemeyen enerji kaynaklarının kullanılması insanlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle uranyum gibi radyoaktif maddelerin kullanılması etkili olmaktadır. Bir ton Uranyum elementinde 20 Bin ton kömüre eş değer olması kullanımı karlı sayılsa da insanlığın olduğu bir bölgede kurulması oldukça tehlikelidir. Hem insanlık için hem de insanlığın yaşamanı devam ettirmesi için yaşanabilir bir çevre için kesinlikle yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.

Yaşanabilir Bir Çevre İçin Yenilebilir Enerji Kaynakları

Yaşanabilir bir ekosistem de yaşamak istiyorsak ve fosil yakıtların da ham maddelerini bitirerek insanlığa lazım olan enerjiyi tüketmemek için de bunu yapmalıyız. Kurumsal düzeyde çalışan büyük firmalar sanayi kuruluşları için yaşanabilir enerji kaynakları kullanmaktadır. Hatta son zamanlarda rüzgâr enerjisi ve daha çok güneş enerjisine yönelme olmuştur. Türkiye de ilk rüzgâr enerjisi santrali İzmir Alaçatı’da kurulmuştur. Rüzgâr enerjisi güneş ışınlarının bir kısmını kullanarak basınç farkından kaynaklanan rüzgâr ile enerji sağlanmaktadır. Rüzgâr ve güneş enerji panelleri hem yenilebilir enerji kaynağı olduğu için hem de atmosfere herhangi bir zararlı madde bırakmadığı için Avrupa şartlarına uygun olan fabrikalarda genellikle güneş enerji panelleri sistemi tercih edilmektedir.

Jeotermal Enerji Kaynağı Kullanımı

Jeotermal enerji, yenilebilir enerji kaynakları arasında yer alan bir enerji türüdür.  Jeotermal enerji, dünyanın yer kabuğunda bulunan ısı ile beraber çeşitli sıvı kimyasallardır. Jeotermal enerji kaynağı ülkemizde baktığımızda en fazla Ege bölgesinde yaygındır. Ege’de yaygın olmasının nedeni ise Ege bölgesinin kırıklı yapıda olmasıyla bağdaştırabiliriz. Aynı zamanda doğu bölgelerde de görülmesi fay hattının bulunduğu alanlarda jeotermal enerjiye sahip olur. Jeotermal enerji kaynağı sayesinde sadece enerji değil çeşitli şekillerde faydalanmak mümkündür. Örnek verecek olursak; turizm amaçlı olarak termal turizm ve kaplıcalarda kullanılabilir, düşük sıcaklıklarda kültür balıkçığı yapmada kullanılabilir, maden suyu üretiminde kullanılabilir; hidrojen üretimi, gübre üretimi, merkezi ısıtma ve soğutmada, endüstriyel amaçlı kullanılmaktadır. Böyle fonksiyonel bir enerji kaynağı oldukça fazla kullanılsa da daha fazla artırarak hem çevremizi hem de insanlığın ihtiyacı olan enerji kaynağını bulabiliriz.

Yenilemeyen enerji kaynakları dünyamızın atmosferini bozduğu gibi petrol gibi değerli madenlerin tükenmesinde savaşlara kadar tehlikeli olmaktadır. Yenilebilir enerji kaynaklarını arasında bulunan jeotermal enerji kaynağı ülkemiz açısından oldukça şanslı bir durumdur. Ülkemiz hem güneş enerjisine hem rüzgâr enerjisine hem de jeotermal açıdan verimli bir ülke olduğundan dolayı yenilebilir enerji artışı gün geçtikçe artmaktadır.

Yenilenemeyen enerji kaynakları bitmek üzere olan ülkeler ilerde sorun yaşayacakken, yenilebilir enerji kaynağı kullanan ve bilinçli olarak doğru zamanda kullanılan nükleer enerji kaynağı olan ülkeler kazanacaktır.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!