Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma

3 min


2
5 paylaşım, 2 puan

Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpeklerde kısmi olarak görülen davranış bozukluğu, saldırganlık, bulduğu her köşeye işeyerek koku bırakma durumu üreme durumları ile ilgilidir. Çiftleşme zamanı gelen köpeğinizi bazen hiç tanıyamazsınız. Ev ortamında beslenen erkek köpeklerde uygulanan kısırlaştırma işlemi birçok değişikliğin meydana gelmesine olanak sağlamakta. Bakıcılar, köpeklerinde kilo kayıpları, psikolojik bozuklar oluşabilir tehlikesi ile bu durumdan daima uzak durmak istemiştir. Bu yazımızda Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma hakkında bilgiler vererek aklınızda bulunana sorulara kısmi olarak cevap vermeye çalışacağız.

Kısırlaştırma işlemi ile köpeklerde agresif davranış değişimi bekleyen kişiler pek umduklarını bulamazlar. Eğer kısırlaştırılan bir sokak köpeği ise saldırganlık ve agresif tavırlar devam edecektir. Belirli bir eğitimi alan köpekler ise hafif sakinleşerek günlük karşılaştığı durumlara tepki gösterecektir. Ev köpekleri kısırlaştırma işleminden sonra cinselliğe bağlı saldırganlık durumundan tamamen arınırlar. Bir diğer yaşanılan durum ise çiftleşme dönemlerinde görülen işime, yer edinme hissidir. Kısırlaştırma işlemlerinin ardından bu durumun giderek azaldığını söyleyebiliriz. Artık cinsel duygularını kaybeden köpek kendisini kanıtlamak için herhangi bir girişimde bulunmaz.

Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma fiziksel herhangi bir değişime neden olmamaktadır. İnternet üzerinde paylaşılan birçok yazıda ani kilo artışı ya da kilo kayıplarının görüldüğü söylenmekte. Operasyonlar sonucunda köpekler ilk birkaç gün açlık ya da tokluk hissedebilir. Bu duruma herhangi bir tepki göstermeden günlük öğünlerini köpeklerinizin önüne koymaya devam edin. Kısırlaştırma operasyonları 2 şekilde yürütülmektedir. Birincisi kimyasal ilaçlar ile diğeri ise cerrahi operasyonlar ile yapılmaktadır. Aralarında herhangi bir fark olmamakla birlikte 2’sinin de geri dönüşümü bulunmaktadır.

Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma geri dönüşü olabilen bir durumdur. Kimyasal yollar ile kısırlaştırma aslına bakılacak olursa köpeklerde testosteron üretimini olabildiğince yavaşlatmak için uygulanır. İlaçların etkisi ömür boyu sürerken müdahale ile ortadan tamamen de kaldırılabilir. Köpeğinizi kısırlaştırmanız ardından sizlere herhangi bir tepki ya da sitem etmezler. Eğer sahiplendiğiniz köpek henüz 6 ay ya da daha küçük ise kesinlikle kısırlaştırmayın. Bu durum davranışlarında çeşitli bozuklukların meydana gelmesine neden olmaktadır. Veterinerler, bu konu ile ilgili en uygun dönemin “1” yaş olduğunu söylemektedir.

Kısırlaştırma işleminin elbette faydaları bulunmaktadır. Kısırlaştırılan köpekler, idrar yolu ve rahim kanserlerine yakalanma riskini minimuma indirirler. Çiftleşme dönemlerinde sıklıkla görülen saldırganlık, agresif davranışların tamamı önlenebilmektedir. Hijyen sorununa da büyük katkısı bulun kısırlaştırma her köpek için belirli bir yaştan sonra uygulanması gerekiyor. Bu işlemin zararları da elbette vardır. Kısırlaştırmanın zararlarına gelecek olursak; Kemik erimesi bu operasyonlar sonucunda sıklıkla görülen bir durumdur. Kısırlaştırılan köpekler sosyal hayattan kendilerini uzak tutmaktadır. İçlerine kapanarak eski enerjik hallerinden eser bırakmaması bazı kişileri derinden etkilemektedir. Sanıldığı kadar ciddi herhangi bir sorunla karşılaşmanız mümkün değildir.

Kısırlaştırma işlemi sonrasında sürekli işeme alışkanlığı bulunan köpeklerin bu alışkanlığından vazgeçtiği, yabancı kişilere karşı agresif tavırlar gösteren köpeklerin normal davranışlar gösterdiği, eski neşelerinden kısmi olarak arındıkları tespit edilmiştir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere iştah sorunu geçicidir. Köpekler ameliyatlar sonra birkaç gün kendilerine gelmek isterler. Eğer uzun bir süre bu sorunla karşılaşan kişiler varsa bir an önce veteriner kontrolüne gitmeleri gerekmektedir. Köpeğinizin daha sağlıklı, daha güvenli ve daha sakin bir yaşam geçirmesini istiyorsanız maalesef ki kısırlaştırma işlemini mecburen yaptırmanız gerekiyor.


Sosyal medyada paylaş!

2
5 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!