Erkeklerde Saç Dökülmesi Ve AGA’nın Etkileri

Erkeklerde saç dökülmesi ve AGA’nın etkileri hakkında her şey bu yazıda!4 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

Androgenetik alopesiyani tıptaki bilinen kısaltmasıyla AGA, en fazla erkeklerde rastlanan saç dökülme nedenlerinden sadece biridir. AGA, erkeklerde saç dökülmesi olarak nitelendirilmektedir. Olası ve erkek tipi kellik olarak da adlandırılan AGA, insanlarda genetiksel açıdan yatkınlık barındırdığı takdirde androjenlerin etkisi ile beraber meydana çıkan saç dökülme şekillerinden biridir. Saçlar, kişiler arası iletişimde sosyal bağlar açısından oldukça kritik bir role sahiptir. Dökülen saçlara sahip kişilerin kendilerini fazlaca yaşlanmış hissettiği, psikolojik ve fiziksel açıdan da içine kapanık, yetersiz oldukları gözlemlenmiştir. Doğal olarak AGA kişiler açısından değerlendirildiğinde zannedildiğinden fazla stres barındıran ve bedensel açıdan memnuniyeti en aza indirgeyen bir hadisedir. Bu sebepten ötürü hastalıkta tedavi sürecinin doğru ilerleyebilmesi için her sene büyük paralar konuşturulmaktadır.

sac3-1.png

Saç dökülmesi ile alakalı olarak ilk bilgilere çok eski çağlarda rastlanmıştır. 4 bin sene kadar önce Mısır papirüslerinde yer alan bilgilerde erkeklerde saç dökülmesi sürecinden söz edilmiş ve tedavi süreci için de oldukça farklı formüller sunulmuştur. Daha sonraları ise Aristo tarafından hadımlarda kelliğin ilerlemediği ve libidonun saç dökülmesiyle bağlantılı olduğu belirtilmiştir. 19. yüzyılda Viyanalı dermatologlar, sebore ve pitiriyazis kapitisin yani saç derisindeki ince un kepeği şeklindeki  dökülmelerin, AGA ile bağlantısının olduğunu iddia etmişlerdir. Bunların yanı sıra AGA’nın tıptaki adıyla Pityrosporum ovale olan kepeklenmeye bağlı egzema yani yağ bezlerinin aşırı salgı yapması şeklinde geliştiği de öne sürülmüştür. Bunlara ek olarak saç bakımındaki eksiklik veya hava yolu ile alınmış bir toksinin bunlara sebebiyet verebileceği de öne sürülmüştür. 1942 senesinde Hamilton’un yapmış olduğu araştırmalar ile hastalığın tıptaki adıyla patogenezi yani bir hastalığın temeli ve gelişimi esnasında organizmada ortaya çıkan değişiklikleri bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Hastalığın genetiksel olarak yatkın kişilerde androjenlere yani erkeklerde erbezleri tarafından üretilen testosteronlarla bağlantılı olduğu belirtilmiştir. Sonraları ise teknolojinin gelişmesiyle beraber androjenlerde ölçümler gerçekleştirilmiş ve genetiksel açıdan yatkınlığa sahip kişilerde bulunan androjenlerin normal  miktarının bile saçların dökülmesi için yeterli olabileceği tespit edilmiştir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Hangi Nedenlere Bağlıdır?

sac2-2.jpg

Erkeklerde saç dökülmesi ırksal olarak ve ailenin yapısı ile bağlantılı bir şekilde fazlaca farklılıklar gösterir. Beyaz ırka mensup erkeklerde  yüzde 96’lık kesim bu hastalıktan muzdariptir. Bunun yanı sıra siyahilerde bu hastalık, beyaz ırka mensup insanlarla karşılaştırıldığında 4 kat daha az bulunmuştur. Hastalığa, Eskimo erkeklerde çok az rastlanır. Yaşlanan hastalarda ise AGA sıklığı fazlalaşmaktadır. 30’lu yaşlardaki hastaların yüzde 30’luk kesimi, 50 yaşlarındaki hastaların ise yüzde 50’lik kesimi bu olaydan muzdariptir. Çok daha yaşlı bireylerde ise bu yüzde %70’lere kadar yükselmektedir. Bir başka tespiti yapılan risk faktörüyse aile yapısıdır. Annede ve babada AGA tespit edilen hasta bireylerde AGA yüksek olasılıkla gelişmektedir.

 

Erkeklerde Saç Dökülmesi İçin Neler İyi Gelmektedir?

Erkeklerde saçlar genel olarak başın ortasından itibaren dökülür ve kenarlara doğru yoğun bir şekilde dökülme sürer. Yaşlanmaya başlayan erkeklerde saçlar dökülmeye başlar. Erkekler için saçın dökülmesine karşı en ideal çözümler aşağıda sıralanmıştır. Acı ve ağrı olmadan gerçekleştirilen saç ekimleri ve bitkisel bakım kürleriyle birlikte eski saçlara kavuşmak mümkün.

sac-1.jpg

 

Fut Tekniğiyle Saç Ekmek: Saç ekiminin yapılabilmesi için farklı yerlerden alınmış olan kalın yapılı tüylerin kullanılması gerekmektedir. Saçların dibine estetiksel açıdan düzgün bir dikiş ile saç ekimi için vakit çokça önem taşımaktadır. Saçlardaki çıkış doğrultusunda doğru ekimi gerçekleştirmek gerekmektedir. Hasta için lokal anestezinin yapılması saçlardaki dökülmeye derman olacaktır.

Saç İçin Bitkisel Destek: Saçlar açısından ideal sayılabilecek bir bakım şampuanının kullanılması gerekir. Saçın bakımını gerçekleştiren ve içerisinde grafit denilen maddenin bulunduğu ürünlerin kullanılması saç dökülmelerine derman olabilir. Deride bulunan yağ bezleri güç kazanır. Bu işlemle birlikte erkeklerdeki stres oranı da azalmaktadır.

Saç İçin Hormonal Tedavi: Erkekler için saç güçlendirmek adına hormonal tedavi de uygulanır. Saç ekiminin öncesinde bu işlemin denenmesi gerekir. Cerrah müdahalesine gerek kalmaksızın ilaç kullanılıp bu süreç kolayca atlatılabilir.

Sarımsağın Yağını Kullanmak: Saç diplerinin güçlendirilmesi adına sarımsağın yağı kullanılabilir. Sarımsağın yağı ve argon yağıyla saçların uzaması hız kazanır.

Vitamin Yüklemesi: Lokal anestezi yöntemiyle kel kalma problemini ortadan kaldırmak adına vitamin takviyesi yapmak gerekmektedir. Saçların kökündeki dokulara tıbbi işlemle beraber, vitamin takviyesinde bulunmak dökülmeyi durdurabilir.

Keratan Takviyesi: Deriyi etkileyecek keratan yüklemesinin yapılması gerekir. Soğancık isminin verildiği bir lazer makinesiyle saç için keratan takviyesi yapılabilir. Kafa derisinde yer alan yuva, bu işlemle güçlenecektir.

T Hücrelerinin Güç Kazanması: Erkekler için hormonları güçlendiren, yaşa göre yan etkinin görülmediği hormonal ilaçlar kullanılmaktadır. T hücrelerinin güçlenmesi demek, kellik problemini ortadan kaldırma ile eş değer sayılmaktadır.

Dermatolojik Ürünler: Erkekler için saç dökülmesine olumlu katkı sunan dermatolojik kremler ya da ilaçlar da önem taşımaktadır. Derinin iç kısımlarına etki edecek olan kremler ile beraber bu süreç kolayca atlatılabilir. Böylelikle saç dökülmelerinin önüne set çekilmiş olunur.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
berkaykunt

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!