Erzurum Gezi Rehberi

4 dk okuma süresi


0
3 paylaşım

Erzurum, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Doğu’nun en şirin ilidir. Erzurum denilince akla gelen ilk şey aşırı soğuklar ve ayazlardır. Erzurum bölgesinde yerel halka Dadaş denmektedir. Dadaşın kelime anlamına baktığımızda; yiğit, delikanlı anlamına gelmektedir. Erzurum’da gezilecek tarihi yerler oldukça fazladır. Soğuk ilçenin sıcak insanları sizlere gezi konusunda oldukça fazla yardımcı olacaktır. Erzurum’da bilindiği gibi kış olimpiyatları düzenlenen şehrimizdir. 2017 yılında düzenlenen EYOF Avrupa Gençlik Olimpik oyunları 48 ülke ile gerçekleşmiştir. Erzurum’un soğuk havası ve karı ile beraber büyük kayak merkezleri yapılmıştır. Erzurum, Osmanlı zamanında oldukça fazla tarihi eser ve yapıt barındırdığından yıl içinde Erzurum’a yurtdışından turistler gelmektedir. Erzurum’a en fazla turist yurt dışından genellikle kış sporu yapmak için gelmektedir. Erzurum’un ilçelerine baktığımızda Erzurum’un 20 ilçesi bulunmaktadır. İlçelere baktığımızda bu ilçeler; Aziziye, Aşkale, Hınıs, Çat, İspir, Horosan, Karayazı, Karaçoban, Narman, Köprüköy, Olur, Oltu, Pasinler, Palandöken, Şenkaya, Pazaryolu, Tortum, Tekman, Yakutiye ve Uzundere ilçeleri yer almaktadır. Erzurum’ da yer alan ve en fazla gezilen yerler hakkında bilgiler verelim.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’un dünyaca ünlü olan merkezi olan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi yapılan New York Times gazetesinin dünyada bulunan 51 kayak merkezi içerisinden Palandöken Kayak Merkezini 18. Sırada listeleyerek Palandöken kayak merkezinin önemini artırmıştır. Palandöken kayak merkezinin en önemli özelliği kar kalitesidir. Buraya gelen profesyonel kayakçıların dile getirdiği konuların başında gelen karın toz şeklinde olması Palandöken dağının kayak merkezine olan yatkınlığı burayı cezbetmektedir. Palandökende yer alan kayak alanı sadece profesyoneller için değil hem amatör hem de orta seviyede kayak kullanıcılarına hitap edilecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda Palandöken kayak merkezinde ilk defa kayak öğrenmek isteyenler için de kayak eğitmenleri bulabilirsiniz. Kayak merkezi hem havaalanına yakınlığı hem de merkezden ulaşımı kolay olduğu için kolaylıkla gidebileceğiniz yerler arasındadır. Palandöken kayak merkezinde kayak yaptıktan sonra teleferik sistemi ile Palandökeni üstten görünüşünden resimler çekerek anı yakalayabilirsiniz. Palandöken Kayak Merkezinde konaklamak için ister civarda bulunan lüks otellerde kalabilir isterseniz daha uygun fiyatlarda Erzurum merkezde yer alan otellerde kalabilirsiniz. Erzurum’da otel dışında günlük kiralık ev hizmeti de oldukça gelişmiştir.

Erzurum’da Bulunan En Meşhur Kaplıcalar

Erzurum kaplıca turizminde gelişmiş şehirlerarasında yer almaktadır. Hatta o kadar gelişmiş kaplıcaları vardır ki yurtdışından her sene binlerce turist çekmektedir. Erzurum ilçelerinde yer alan kaplıcalar şunlardır. Ilıca Termal Tesisleri; Erzurum’un en ünlü kaplıcası olan Ilıca Termal Tesisleri dünyaca meşhur olan bir termal tesistir. Ilıca’nın girişinde yer alan kaplıcaya ulaşım oldukça kolaydır. Araba imkânınız yoksa şehir içi otobüs ve belediye otobüsleri ile Ilıca Termal tesislerine ulaşabilirsiniz. Ilıca’da yer alan kaplıcanın özelliklerine bakacak olursak; bünyesinde 36 adet standart oda 4 suite odası olmakla birlikte toplamda 40 oda 120 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Otel içerisinde restoranlar bulunmaktadır. Kaplıca erkek ve bayan olmak üzere ayrılmıştır, ayrıca kaplıcanın içerisinde Türk hamamı, Fin hamamı, masaj salonu, Fıtness salonu, cilt bakım salonu, aile havuz bölümü yer almaktadır. Otel içerisinde özel toplantı salonunda bulunduğunu belirtelim.

Tortum Şelalesi

Erzurum’un görsel doğa şölenin bulunduğu bir diğer alan da Tortum Şelalesidir. Tortum Şelalesi dünyada ilk üç sıralama içerisine girmeyi başarmıştır. Şelalenin oldukça yüksekten dökülmesi bu alanda dev kazanı oluşturmuştur. Yıl içerisinde hem yurt içinden hem de yurt dışından ziyaretçileri bulunan Tortum Şelalesine gelmektedir. Şelalenin aynı zamanda yakından görmek ve resim çekmek için balkon yapılmıştır. Bu balkondan görsel şöleni izleyebilir ve özellikle bahar aylarında serinleyebilirsiniz. Tortum şelalesinin yüksekliğine baktığımızda 48 metre yüksekliğe sahiptir. Tortum şelalesi bazı aylarda su oranı az olduğu için şelalenin aktif olarak aktığı ayları takip ederek giderseniz şelaleyi daha iyi görebilirsiniz. Şelalenin alt bölmesine girmek istiyorsanız merdivenleri takip ederek alta gitmek mümkün olmaktadır. Tortum şelalesine gelen ziyaretçilerin piknik yapabilmesi için alanlar bulunmaktadır. Tortum şelalesinde ayrıca elektrik santrali bulunmaktadır.

Erzurum’da Yer Alan Tarihi Yapıtlar

Erzurum’da cami, kale, medrese ve kervansarayları oldukça fazladır. Erzurum ilinin merkez ilçesinde yer alan Lala Mustafa Paşa Camii tarihten izlerden taşıyan önemli bir mimari yapıdır. Kent merkezinde bulunan bu caminin çevresinde Yakutiye Medresesi yer almaktadır. Camiyi içerisine girdiğinizde sizlere huzur verdiğini hissedecek ve mimarı, şadırvanı, kemeri sizlere tarihi dokuyu tattıracaktır.

Erzurum Kalesi yapıtı Erzurum kent meydanına yürüme mesafesindedir. Kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin başında gelen Erzurum Kalesi içerisinde bulunduğu Saat Kulesi tarihi eserler barındırıyor. Selçuklular döneminden kalan kalenin içinde bulunan köprüye çıkarak Erzurum’u kuşbakışı izleyebilirsiniz. Erzurum Kalesine girişler ücretlidir.

Narman Peribacaları, Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan önemli bir doğal yapıttır. Nevşehir ilinde bulunan peribacalarını anımsatan peribacaları da gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Erzurum’da yer alan üç kümbetler tarihi açıdan resmi çekilecek tarihi yapıtların başında geldiğini hatırlatalım.

Erzurum’un simgesi olan ev eşyası veya takı, teşbih gibi ürünler almak istiyorsanız, Erzurum merkezinde yer alan Oltu taşı satan Taşhan bulunmaktadır. Burada sevdiklerinize hediyeler alabilir, değerli yüzükler ve kolyeler yapılan Oltu taşından ürünler alabilirsiniz. Erzurum merkezinde bulunan çay ocaklarında kıtlama çay içmeden Erzurum’dan ayrılmayın.


Sosyal medyada paylaş!

0
3 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!