Evlilik Programları Neden Yayından Kalkmadı?

3 min


-1
8 paylaşım, -1 puan

Evlilik programları, genel olarak saat 16:00 ile 20:00 arasında neredeyse tüm kanallarda yer aldığı için Türk halkının büyük bir kısmı bu saat aralığında bu programlardan birisini izliyor. Aslında büyük bir kısmının senaryo olduğu bilinse de izleyiciler nedendir bilmem, bu programları izlerken büyük zevk alıyor. Genel olarak bu programlardaki oyuncuların büyük bir kısmı ajanslardan para karşılığı satın alınıyor veya kiralanıyor. Kiralanan oyuncular da, program editörleri tarafından verilen senaryoya göre rollerini oynayarak izleyicilere gerçekmiş hissiyatı vermeye çalışıyorlar. Ayrıca dikkat ettiyseniz genellikle bu programların büyük bir kısmı 3-5 kişilik popüler evlenme adaylarının üzerinden gidiyor ki bunun da en büyük nedeni en çok izleyici kitlesinin bu kişiler sayesinde oluşması. Dolayısıyla ayrılma-barışma gibi senaryolarda, programın en popüler adaylarını sıklıkla görmek mümkün.

 

Hani KHK Çıkarılmıştı?

Evlilik programları ile ilgili KHK’lar yayınlanmıştı ama…

Evlilik progamları ile ilgili 2 hafta önce bir KHK çıkarıldığı ve bu kararname aracılığıyla evlilik programlarının sonlandırıldığını size buradaki haberimizde duyurmuştuk. Bu haber üzerine sosyal medya hemen sallanmaya başladı ve pek çok fenomenden, konu ile ilgili paylaşımlar su gibi akmaya başladı. Bir kitle, bu programların kapatılmasına üzülmüş gibi görünse de bu programların kapatılması büyük bir kitleyi memnun etmiş gibi görünüyordu. Dolayısıyla hep beraber, bu programların kapatılacağı günü iple çekmeye başladık. Zaten kültür ve turizm bakanlığının konu ile ilgili yaptığı açıklamada da bu programların kapatılacağı söylenmişti. Ancak bir ertesi gün televizyonu açtığımızda yine Esra Erol’u, Zuhal Topal’ı gördük. Zaten bu haberden sonra evlilik programlarına devam edildiği ilk gün içerisinde RTÜK gün içerisinde evlilik programlarının yayına devam ettiği ile ilgili rekor şikayet almıştı. Ancak bir sonraki gün de yine evlilik programları yayındaydı. Demek ki ya KHK iptal edildi, ya da atlanan küçük bir detay var. Maalesef her ikisi de değil.

Aslında KHK, Türkiye’de yapılan evlilik programlarını kapsayan bir KHK değildi. Biliyorsunuz ki Türkiye’de sadece köklü kanallar yayın yapmıyor. Genelde arkadaşlık ve reklam üzerine kurulmuş olan kanallar da var ve bu kanallarda çeşitli telefon numarası hatları üzerinden arkadaşlık ve sohbet gibi olaylar gerçekleştiriliyor. İşte yayınlanan KHK ile sadece bu kanallar kapatıldı. Yani artık telefon üzerinden arkadaşlık faaliyeti gerçekleştiren programlar yayında olmayacak. Yani yayınlanan KHK’lar ne yazık ki ATV, Show TV ve Fox gibi stüdyo aracılığıyla evlilik programları gerçekleştiren yayınları kapsamadığı için maalesef bir süre daha bu tür programları televizyonda görmek zorunda kalıyoruz. Bir süre daha dememin en büyük nedeni, bu programlar ile ilgili de çeşitli çalışmaların başlatılmış olması. Özellikle şu son KHK’nın bu programlar üzerine başlatılmamış olması nedeniyle gerekli merciilerden yapılan açıklamalara göre bizim bahsettiğimiz evlilik programlarına da yeni bir kararname çıkarılacak. Henüz zamanı belli olmasa da aldığım bilgilere göre çalışmalar başlatılmış durumda.

 

Peki Yerel Evlilik Programları Kapatılacak Mı?

Peki ya bizim evlilik programları kaldırılacak mı?

Belki her evlilik programının konsepti aynı değil ama evlilik programlarının büyük bir çoğunluğunda kişiler ve karakterler ajanslardan kiralanıyor veya para karşılığı toplanıyor. Geçtiğimiz aylarda Zuhal Topal’ın evlilik programında nikah memuru yerine kanalın minibüs şoförünün bir nikah kıyması üzerine programların sahte olduğu da net bir şekilde ortaya çıkmıştı. Durumla ilgili çalışma ve soruşturma başlatan İstanbul Belediyesi, buna rağmen programa para cezasını uygun görmüş, programın yayın hayatını sonlandırma kararı almamıştı. Ancak son zamanlarda bu tür durumlar sadece 1-2 kanalda değil neredeyse her kanallarda alışıldık bir durum haline geldi. Ne zaman olacağı ile ilgili kesin bir bilgi paylaşamasak da 2017-2018 yılları arasında evlilik programlarının tamamı son bulacak.


Sosyal medyada paylaş!

-1
8 paylaşım, -1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ihtiyaç varsa kalsın bence, millet kendi kafasına göre bir eş bulmalı sonuçta, izleniyor birde.

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!