Evren Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

1 min


0
5 paylaşım

Tarih boyunca evren nasıl oluştu sorusuna dair farklı fikirler ortaya atılmıştır. En çok kabul gören fikir evrenin sonsuz olduğu fikriydi. Filozof Aristo evrenin sonsuzdan gelip sonsuza gittiğini savunurdu. Newton da aynı şekilde hareketsiz, başlangıçtan beri var olan bir evrenden bahsederdi. Evrenin sonsuzdan geldiğini ve bir sonu olamayacağını öne sürerdi. Sonsuzdan gelen, sonsuza giden evren fikri hala en çok kabul gören iki modelden biridir.

Evren nasıl ortaya çıkmıştır?

Sonsuz evren modeline en güçlü darbe 1920 yılında Rus kozmolog Alexander Friedmann ve Belçikalı fizikçi George Lemaitre tarafından vuruldu. Einstein’in 1916’da ortaya koyduğu genel görelilik kuramına dayanan teori evrenin sonsuzdan gelmediğini ve bir başlangıcı olduğu varsayıyordu. Aynı zamanda evrenin başlangıcından bu yana genişlediği ve hala genişlemeye devam ediyor olması fikri teorinin temelini oluşturuyordu. Çalışmalarını birçok kanıtla destekleyen Friedmann ve Lemaitre’ın teorisi fizik dünyasında etkili oldu ve birçok fizikçi tarafından kabul gördü. Bir süre sonra Edwin Hubble’ın gözlemleri sırasında galaksi kümelerinin birbirlerine uzaklığının gittikçe arttığını gördü ve bu evrenin başlangıcında tüm galaksi kümelerinin bir arada olduğuyla ilgili bir kanıt oluşturdu. Bu teori Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi olarak adlandırılmıştır. Evrenin nasıl oluştuğuna dair en çok kabul gören model Big Bang modelidir.

Big Bang nedir?

Big Bang teorisi 13,7 milyar önce çok yoğun ve sıcak olan evrenin hızla genişleyerek bugünkü halini aldığını söyler. Evrenin ilk anında sıcaklık 5,5 milyar santigrat derece civarındaydı. Yoğunluk ve sıcaklık zamanla azaldıkça atom çekirdeklerinin oluşumuna elverişli bir durum oluşmuştur. Bir süre sonra bu atom çekirdekleri kütleçekimsel etki ile kendi üzerlerine çökmüş ve yıldızları oluşturmuştur. Bu teori  ile ilgili deneyler hala yapılmakta olsa da tam olarak kanıtlanamamıştır. 

Evren hangi maddelerden oluşuyor?

Evren galaksilerden, gezegenlerden, yıldızlardan ve bunun gibi diğer maddelerden oluşur. Fakat bu evrenin sadece %5’lik bir kısmıdır. Evrenin kalanının hangi maddeden oluştuğu hala tam olarak bilinememektedir. Ancak araştırmalar göremediğimiz, hissedemediğimiz, gözlemleyemediğimiz ve ölçemediğimiz bir maddeden bahsederler. Buna karanlık madde ya da karanlık enerji adı verilir.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Murat

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!