Facebook Whatsapp İçin Soruşturma Başlattı

Facebook geçtiğimiz günlerde bünyesi altında barındırdığı Whatsapp'ın çökmesi nedeniyle popüler mesajlaşma programı hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.1 min


1
6 paylaşım, 1 puan

Whatsapp’ın 3 ayda bir sürekli çökmesinden dolayı dert yanan Facebook, popüler mesajlaşma uygulaması hakkında soruşturma başlatmaya karar verdi. Geçtiğimiz Cuma günü yaklaşık 30 dakika boyunca kapalı kalan ve mesaj alışverişinde engel bulunan Whatsapp kullanıcıların oldukça tepkisini çekmişti. Bazı ülkelerde ise bu kapalı kalma süresinin 2 saate yakın sürdüğü bilinirken, Whatsapp’ın çökme sorununun yazılımsal olduğu dile getirilmişti.

Kullanıcılardan WhatsAppDown Etiketi İle Tepki

Popüler mesajlaşma uygulamasının kullanıcıları tepkilerini Twitter üzerinden #Whatsappdown etiketi ile paylaşırken, Facebook’un bünyesinde bulunan Whatsapp için yetkililer soruşturma kararı çıkarttı.

DownDetector Yüzdeleri Açıkladı

Whatsapp’ta yaşanan çökmeler hakkında işlemler yapılacağı belirtilirken sosyal ağ uygulamalarında oluşan kesintileri takip eden bir sistem olan DownDetector ise Whatsapp’a gelen şikayetlerin yüzde 46’lık bölümünün uygulamaya bağlanılamadığı yönünde olduğunu, yüzde 38’lik bölümünün ise mesaj gönderilemediği şeklinde olduğunu belirtti.

Google Play Store’da Sahte Whatsapp Uygulaması

Öte yandan Whatsapp’ın sorunu ise bununla sınırlı kalmadı. Android market olan Google Play Store üzerinden yayınlanan ve Whatsapp’ın logosuyla yapım şirketini ismini kullanan sahte bir uygulamanın 1 milyondan fazla indirme aldığı tespit edildi.

Sahte bir geliştiricinin Google Play Store üzerinden Update WhatsApp olarak yayınladığı programın, popüler mesajlaşma programı ile aynı görünümde olması dikkatlerden kaçmadı. Yeni bir Whatsapp güncellemesi gibi görünen bu program ise bulunan bir açıkla orjinal geliştiricinin adı WhatsApp Inc. kullanılarak yayınlanmış görünüyor.

Sahte programı yayınlayan geliştiricinin ise, programın içerisinde ki bilgileri çalmadığı sadece reklamlar üzerinden gelir elde etmeye çalıştığı ifade edildi. Google’ın ise bu türde bulunan sahte uygulamalara yer vermediği ve bununla ilgili önemli güvenlik önlemleri alındığı biliniyor. Sahte geliştiricinin de bunu bildiği için “Whatsapp Inc.” adını kullanarak programı Play Store üzerinden yayınladığı duyuruldu.


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!