Diyet yapmadan formda kalmanın11 basit ve etkili yolu

Formda kalmak istiyor ancak buna vakit ayıramıyorsanız sizin de küçük dokunuşlara ihtiyacınız var demektir. Hayatınıza aşağıda belirttiğimiz küçük dokunuşları uygulayın ve sonuçlarını izleyin.7 dk okuma süresi


21
7 paylaşım, 21 puan

Formda kalmak istiyorum, ne yapmalıyım? Fit vücut sahibi olmak istiyorum ama zaman bulamıyorum ve diyet yapamıyorum. Bu konularda şüphesiz onlarca yazı okudunuz, uzmanlara gittiniz, bir bilene sordunuz… ve birçoğundan altın değerinde tavsiyeler aldınız. Peki bu yazıyı farklı kılan ne? İnternet fit vücut sahibi olmak konusunda yüzlerce hatta binlerce içerikle dolu iken bu yazıyı onlardan ayıran ne? Cevap: Sadelik. Evet, sadece sadelik.

Fit vücut sahibi olabilir miyim?

Fit vücut için beslenme alışkanlıkları
Fit vücut için beslenme

Aşağıda bulacağınız basit, sade ama etkili küçük dokunuşlarla hayatınızda fark yaratmaya hazır mısınız? Size kalori düşmanı diyetler, yağ yakıcı egzersizler, hazırlanması kolay ama uygulanması bir o kadar meşakkatli yemek listeleri sunmayacağız. Tek yapacağımız özellikle hızlı yaşamaya alışmış, sürekli bir yerlere yetişme telaşında olan (benim gibi) insanlara, aşağıda belirttiğimiz belli başlı alışkanlıklarını bırakarak yerlerine belirtilen alternatifleri uygulamalarından ibaret olan çok küçük “değiştirme”ler sunarak fit vücut sahibi olmalarına yardımcı olmak. Bu sayede sağlıklı yaşama yönünde ilerleyen çabalarımıza küçük bir katkı sunabileceğimizi umuyorum.

Bu arada bu yazıda belirttiğimiz hususları uygulamak tabi ki biraz çaba gerektirmektedir. Ancak bunları uyguladığınızda, nasıl göründüğünüz ve nasıl hissettiğiniz konusundaki değişimi çok kısa süre içerisinde hem sizin hem de çevrenizdekilerin fark edeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Fit vücut sahibi olmaya hazır mısınız? İşte başlıyoruz…

Konserve sebzeleri hayatınızdan çıkarın ve yerine dondurulmuş sebzeleri koyun.

fit vücut ve konserve
Konserve out, Dondurulmuş in

Konuya başlamadan önce mevsiminde yenen taze sebze ve meyvenin yerini hiçbir şeyin alamayacağını belirtmek isterim. Burada konumuz, mevsimi dışında tüketmek istediğimiz sebzeleri kapsamaktadır. Konserve sebzelere eklenen ekstra şeker ve koruyucu maddeler ile konservelerin hazırlanış şekilleri, bu sebzelerin içerdiği vitamin ve mineralleri neredeyse yok denecek seviyelere indirmenin de ötesinde sağlık açısından pek de faydalı olmayan kimyasal maddeleri bünyemize almamıza sebep olmaktadır. Buna karşın dondurulmuş gıdalar- tabi mümkünse evde kendinizin yapmış olduğu daha çok tercih sebebidir- ise koruyucu madde veya başka bir katkı maddesi içermediği için konservelere nazaran çok daha faydalı bir alternatif oluştururlar. Bu katkı maddelerinden kurtularak hem vücudunuzu bu maddelerin zararlarından korumuş olacaksınız, hem de tükettiğiniz sebzenin içerdiği vitamin ve minerallerden faydalanmış olacaksınız. Dolayısıyla sloganımız: Konserve dışarı, dondurulmuş içeri.

Tatlıları hayatınızdan çıkarın ve yerine kurutulmuş meyveleri koyun

Kulağa hoş gelmiyor mu? Günümüzde içerisinde glikoz-früktoz şurubu olmayan tatlı bulmak oldukça zor. En iyi ihtimalle kendiniz yapsanız ve içine sadece un ve şeker (ve tabi diğer malzemeler) koysanız dahi un ve hazır şeker yeterince kilo yapıcı değil mi? Peki fit vücut sahibi olmak adına bu noktada ne yapmalı? Hazır unlu mamulleri ve tatlıları, buna ilave olarak burada bahsetmek bile istemediğim şekerlemeleri hayatınızdan çıkarın ve yerlerine kolayca bulabileceğiniz kurutulmuş meyveleri, çiğ kuruyemişleri koyun. Bu sayede tatlı olayından(!) vazgeçmeden, günlük olarak bünyenize aldığınız aşırı şeker ve yağlardan kurtulmuş ve farkında bile olmadan yerlerine vitamin, mineral ve lif kaynağı besinler almış olacaksınız. Tabi ki bunu da ölçülü yapmakta fayda var, atalarımızın dediği gibi; her şeyin azı karar, çoğu zarar, ortası yarar…

Küçük çekirdekli meyveler yerine büyük ve tek çekirdekli (taş çekirdekli) meyveleri tercih edin.

Şeftali, nektar, erik ve kayısı gibi tek çekirdekli meyveler, kolesterol seviyenizi düşürme konusunda oldukça başarılıdırlar. Bu nedenle eğer canınız meyve çektiyse ve özel bir tercihiniz yoksa kilo verme ve fit vücuda sahip olma açısından seçiminizde bu tarz meyvelere öncelik tanımanızda fayda var. Tabi buradan “küçük çekirdekli meyveleri hayatınızdan tamamen çıkarın” gibi bir anlamı kastedilmiyor, çünkü her meyvenin kendine göre vitamin ve mineral zenginliğinin olduğunu söylemeye gerek yok. Burada bahsi geçen husus sadece kilo verme ve kolesterol seviyesi özelinde taş çekirdekli meyvelerin daha başarılı olduğudur. Bu arada yeri gelmişken küçük bir hatırlatma daha yapmak isterim: bazı diyetisyenler meyvelerin mümkünse günün ilk yarısında ya da en azından yatmadan uzunca bir süre önceden tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

Asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edin

Eğer siz de merdivenleri pek sevmeyen ve neredeyse her defasında asansörleri kullanan birisi iseniz bu başlık tam size göre. Asansörleri kullanmayı bırakarak yerine merdivenleri kullanmaya başladığınızda, tabi kullanma sıklığınıza da bağlı olarak, çok kısa süre içerisinde sonuçlarını fark edeceksiniz- terazinin ibresi sola doğru kayacak, vücudunuzun bacak ve kalça kısımlarının daha sıkı göründüğünü göreceksiniz.

Patates cipsi yerine hula hoop

Tabi başlık biraz dolaylı oldu kabul etmeliyim, dolayısıyla aradaki ilişkiyi ilk bakışta anlayamayan okurlarımız için konuyu hemen aydınlatayım. Eğer televizyon karşısında uzun saatler uzanarak keyif yapma ve bunu yaparken de cips yeme alışkanlığınız varsa bu başlık tam sizin için! Bu alışkanlığınızı bırakır ve film izlerken kendinize film keyfinizi bozmayacak bir egzersiz bulabilirseniz (hula hoop mevzuya dikkatinizi çekebilmek için örnek olarak belirlenmiştir) film izleme sıklığınıza bağlı olarak birkaç ay içinde bel çevrenizin kolaylıkla fark edilebilecek kadar inceldiğine şahit olabilirsiniz.

Yüksek kalorili tatlıları hayatınızdan çıkarın

Korkunç seviyede yüksek kalori içeren bu tatlıları hayatınızdan çıkararak, sadece birkaç ay içerisinde fazladan almış olduğunuz kilolardan kurtulmanız mümkündür. Nasıl kurtulacağınız sorusunun cevabi ise oldukça basit: Kendinizde yoğurtlu ya da yoğurtsuz meyve salatası ya da bu tarz doğal tatlılar yapın hepsi bu… Bu işi kafaya koyduğunuzda ve üzerine gittiğinizde karşınıza çıkacak alternatiflerin çokluğu başınızı döndürecek. Bu arada hazır bahsi geçmişken, “meyve yemek için en uygun zaman” konusunda yazdığımız yazıya da bir göz atmanızda fayda var derim, benden söylemesi.

Mayonez ve ekşi kremaya kocaman bir “hayır” deyin

Kültürümüzde yoğurt önemli bir yer tutarken ve bunun da ötesinde anavatanı güzel ülkemiz iken, hayatımıza zorla sokulmuş mayonez ve ekşi krema tarzı ithal ürünleri günlük yaşantımızdan çıkarmanın çok da zor olmayacağını düşünüyorum. Bu son derece yapay, yağlı ve dolayısıyla zararlı maddeleri hayatınızdan atarak yerine mümkünse evde yapacağınız ve zevkinize göre dilediğiniz gibi tatlandırabileceğiniz yoğurdu koyun. Bu sayede çok kısa sürede fazla kilolarınızın erimesine yardımcı olacaksınız.

Neskafe mi Türk kahvesi mi?

Her gün tükettiğiniz neskafe veya capuccino tarzı hazır kahveleri, filtre kahve ya da dünya genelinde adını güzel ülkemizden alan Türk kahvesi ile değiştirmek gibi basit bir hamle ile bile günlük olarak alacağınız ekstra birkaç yüz kaloriden kurtulabileceğinizi bilmek çok ilginç değil mi? Hayatınızdan bu tarz hazır içecekleri atın ve doğal kahvenin tadını çıkarın. Kaybedeceğiniz kilolar da cabası…

Yemeklerden önce biraz atıştırın

Bir restorana yediğiniz ortalama bir yemekte yaklaşık 1000 alırsınız. Tabi açlık seviyenize ve yeme alışkanlığınıza göre bu miktar artabilmektedir. Ancak yemeğe gitmeden önce evde hızlı bir şekilde hazırlayacağınız az yağlı bir atıştırmalık ile restoranda alacağınızı kalori miktarını ortalama % 20-30 oranında azaltabilirsiniz. Bu sayede örneğin bir pizzanın tamamını yiyebiliyorken artık birkaç dilim yedikten sonra pizzayı bitiremediğinizi ya da aldığınız porsiyon miktarının giderek azaldığını fark edeceksiniz. Ne dersiniz, denemeye değer mi?

Aromaterapi

Kokuların insanların iştahları üzerinde etkisinin olduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Alışveriş merkezlerinde fırınların buhar çıkışlarının dışarıya verilmek yerine müşterilerin iştahını kabartmak için içeriye verildiğine şahit oldunuz mu hiç? Bu kokuları aldığınızda ister istemez içinizde yeme arzusunun kabardığınızı fark etmiş olmalısınız. Buna zıt olarak, örneğin muz, şeftali veya elma kokusunun insanların yeme isteğinin azalmasına sebep olduğunu ve bu sayede tatlı alma isteğini törpülediğini söylesem ilginç gelir değil mi? O halde eğer içinizde tatlı yeme arzusu oluşuyorsa, onun yerine bir tane şeftali yiyin veya kokusunu içinize çekin. Tatlı yeme duygunuzu kolaylıkla bastırabildiğinizi göreceksiniz.

Ana yemek yerine hafif bir çorba

Yağlı ve ağır bir ana öğün yerine tercihinizi yağsız et veya sebze temelli bir çorba yönünde kullandığınızda ve bunu düzenli hale getirdiğinizde, hızlı bir şekilde birkaç kilodan kurtulabildiğinizi fark edeceksiniz. Kulağa hoş geliyor değil mi?

Yazının hazırlanmasında brightside.me adresinden faydalanılmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

21
7 paylaşım, 21 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
serkanca

Doğal ve dengeli beslenmeye çalışan, tempo ne olursa olsun sağlıklı yaşamı ön planda tutmaya çalışan bir mühendisim. Faydalı bilgi paylaşılmıyorsa faydası kıt kalır...

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!