Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

4 min


2
6 paylaşım, 2 puan

Günümüzde insanlar sporun sağlıklı yaşam için herkes tarafından yapılması gerektiği konusunda daha bilinçli hale geldiler. Ancak bu durum konuyla ilgili bir çok bilgi kirliliğini de beraberinde getiriyor. Özellikle kolay ulaşımı nedeniyle en çok tercih edilen alanlardan biri olan fitness hakkında; kulaktan dolma, çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor. Bu yazımızda konu hakkında en yaygın olan ”doğru bilinen yanlışlar” a değineceğiz.

1. Fitness yaparak yağları kaslara çevirebiliriz.

yaglar-kasa-donusur-mu.jpg

Spor yapmaya başlayan bir çok kişide böyle yanlış bir inanç var. Oysa kas ve yağ birbirlerinden tamamen farklı iki dokuya sahip. Yağ, vücudun ihtiyacı olduğu miktardan daha fazla enerji (kalori) alması sonucu oluşan ve daha sonra vücudun kullanmak için depoladığı bir maddedir. Kas ise her insan vücudunda bulunan ayrı bir dokudur. Dolayısı ile birbirinden tamamen farklı bu iki dokunun birbirine dönüşmesi mümkün değildir.

Doğrusu ise; spor yaparak öncelikle yağları yakmaya başlarsınız, sonra ise vücut yavaş yavaş kas inşaa etmeye başlar.

2. Ne kadar çok kardiyo yaparsam o kadar hızlı kilo veririm.

indir.jpg

En çok yapılan hatalardan biri de kardiyoyu ne kadar çok yaparsam yağlardan o kadar çabuk arınır ve kilo veririm düşüncesi. Bu şekilde günde 2-3 saat kardiyo yapıp istediği vücuda kavuşabileceğini düşünen çok sayıda insan var. Gerçekte ise; insan vücudunun günlük olarak yakabileceği maksimum bir kalori miktarı vardır. Saatlerce kardiyo yapsanız da bu rakamın üstüne çıkamazsınız. Aksine gereğinden fazla enerji harcadığınız için metabolizma yavaşlar ve vücut bunu bir tehdit olarak algıladığı için bir anda savunma moduna girer; kendini korumak için yağ depolamaya başlar. Yani yağ yakayım derken fazla kardiyo nedeniyle yağ depolayabilirsiniz.

Doğrusu; bu süre kişiden kişiye değişse de genel olarak HIIT tarzında 25 dakikayı geçmeyen kardiyo çalışmaları öneriliyor.

3. Vücut geliştirme boy uzamasını durdurur.

indir-1.jpg

Özellikle yaşları 12-17 arasında olan kişilerin doğru zannettikleri mitlerden biri de budur. Ancak yapılan araştırmalar buna dair bilimsel bir kanıtın olmadığını gösteriyor. Aksine, bu konuda yapılan araştırmalar erken yaşta ağırlık çalışmanın; kemik yoğunluğunu, fiziksel gücü, kas koordinasyonunu arttırdığını söylüyor.

4. Kadınlar ağırlık çalışırlarsa erkek gibi kasları olur.

kasli-kadin_450956-1.jpg

Fitness yapmaya başlayan kadınların en büyük korkularından biri ağırlık çalışmanın, erkeklerde olduğu gibi bir kas görünümüne sebep olacağıdır. Buna sebep olan en büyük etken vücut geliştirme ile uğraşan kadın fotoğraflardır. Fitness yapmaya başlayanlar bu fotoğraf gibi posterleri görünce fitness yapan herkesin zamanla bu görünüme dönüşeceğini düşünüyor. İşin gerçeğine bakıldığı zaman ise özellikle kadınlarda, vücudun  bu şekilde kaslanması zannedildiği kadar kolay değil. Yani isteseniz de sadece ağırlık çalışarak o fotoğraflarda gördüğünüz kaslara sahip olamazsınız. Vücut geliştirme ile ilgilenen kadınlar bahsi edilen kaslara sahip olabilmek için; ek hormon ve besin takviyeleri alarak, kendilerine özel beslenme şekilleri ve antrenmanlar ile çok uzun süre çalışarak o görünümü elde ediyorlar. Bunun için çok fazla emek ve zaman harcamak gerekiyor. Yani, haftanın 3-4 günü ağırlık çalışmak sizi kaslandırmaz. Sadece daha sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

5. Spor yapmayı bırakırsam kaslarım erir.

indir-2.jpg

Yurdumuz insanı arasında spor ile ilgili en yaygın hurafelerden biri de spor yapmayı bırakınca kaslarının adeta bir buz kütlesi gibi eriyeceğidir. Bu korkudan, ’’eskisinden daha kötü hale gelmeyelim’’ düşüncesi ile, sporu daha başlamadan bitirenler mevcut. Ancak böyle bir şey söz konusu değil. Bu düşüncenin oluşmasına neden olan sebep ise, sporu bıraktıktan sonra oluşan kaslı görüntünün git gide kaybolmaya başlamasıdır. Bu çok normal bir durum, şöyle ki; vücut spor yapmayı bırakınca daha az zorlandığını, daha az ağırlık kaldırdığını hisseder ve kaslara götürdüğü enerji miktarını azaltır. Bu nedenle de kaslar küçülür. Fakat sarkması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu mantıkla hareket edilecek olursa, bir kez spor yapıp kas oluşturduktan sonra insanların ”nasılsa artık kas yaptım” deyip sporu bırakması gerekir. Bu kadar insan oluşturdukları kas yapısını korumak için saatlerce boşuna çalışmıyor yani. Kısacası sporu bırakınca kaslarınız sarkmaz, sadece kasları çalıştırmayı bıraktığınız için doğal olarak küçülürler.

6. Ağırlık çalışmaya başlamadan önce bir süre kardiyo yapmalıyım.

indir-3.jpg

Bu durum özellikle ’’spor yapmaya başlamadan önce ısınılması gerekir’’ bilgisinden kaynaklanıyor. Ancak yapmaya başlamadan önce ısınma gerektirenler; yüzme, tenis, boks, koşu vb. yüksek tempo gerektiren spor dallarıdır. Bu spor dalları çok yüksek tempo gerektirdiğinden öncesinde vücut ısıtılır ve olası herhangi bir sakatlamadan korunur. Ağırlık çalışmak bu spor dallarından biri değildir. Genelde bilinenin aksine, öncesinde vücudu ısıtmak için kardiyo yapılmasına gerek yoktur. Hatta ağırlık öncesi kardiyo çalışmak tam tersine fazladan enerji harcamanıza neden olur. Bu nedenle uzmanlar yağ yakımı için kardiyonun ağırlık antrenmanından sonra yapılmasını öneriyor. İlla ağırlık çalışmadan önce vücudu ısıtmak istiyorsanız hafif ağırlıklar ve fazla tekrar ile başlayıp ağırlığı git gide arttırabilir veya esneme hareketleri yapabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mehtap Kuşçuoğlu

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!