Fotoğraf Çekilmenin Yasak Olduğu Bölgeler

4 dk okuma süresi


6
6 paylaşım, 6 puan

Günümüzde her gün milyonlarca kişi fotoğraf çekiliyor. Artık fotoğraf çekilmek ata sporumuz oldu. Parkta, bahçede, sahilde, okulda, lunaparkta ya da aklınıza neresi gelirse gelsin her tarafından insanların bir birleri ile fotoğraf çekildiğiniz görmekteyiz. Ancak fotoğraf çekilmenin yasak olduğu bölgeler olduğunu biliyor muydunuz? Dünyada öyle ülkelerde bölgeler bulunuyor ki bu bölgelerde kim olursanız olun fotoğraf çekilmeniz ya da fotoğraf çekmeniz yasaktır.

Kargamel ekibi olarak hem dikkatli olmanız hemde meraklarınızı dindirmeniz için sizlere fotoğraf çekilmenin yasak olduğu bölgelerin neresi olduğunu belirteceğiz. Sizlerde makaleyi okurken adeta ”oha” kelimesini çokça duyacaksınız. Çünkü hiç aklınıza gelmeyecek ülkelerde fotoğraf çekilmenin yasak olduğunu göreceksiniz.

Fotoğraf Çektirmenin / Çekmenin Yasak Olduğu Yerler

1-) Güney Kore

Listeye Kuzey Kore ile başlamamızı tahmin edebilirdiniz ancak biz Güney Kore’yi listenin ilk sırasına koyduk. Güney Kore’de fotoğraf çekilmeniz için engellemeniz bulunmuyor ancak bu ülkede kadınlar adeta dokunulmaz. Öyle ki fotoğraf karenize haberi olmadan asla bir kadını koyamazsınız. Eğer ki kadının izinsiz bir şekilde fotoğrafını çeker ya da öz çekim yaparken fotoğrafınız da bir kız bulunursa bu resmi paylaşmanız yasaktır. Aksi takdirde kadın şikayetçi olursa sorgusuz sualsiz Güney Kore hükümeti tarafından 8 bin dolar para cezası alırsınız. Yine 5 yıla kadar hapis yatma olasılığınız da yüksektir.

2-) Japonya

Kargamel ekibi olarak sizleri bir başka Asya ülkesi olan Japonya’ya götürüyoruz. Japonya teknolojinin en çok geliştiği ve insanların sürekli olarak fotoğraf çekildiği bölgeler arasında yer almaktadır. Ancak Japonya’da tapınakların ya da buda heykellerinin önünde fotoğraf çekilmeniz yasaktır. Yine Japonya’da tapınakların veya buda heykellerinin fotoğraflarını çekmeniz de yasaktır. Neden yasak olduğuna dair çok farklı yorumlar yapılıyor ancak resmi olarak herhangi bir açıklama bulunamadı.

3-) Amerika Birleşik Devletleri

Kargamel ekibi olarak fotoğraf çekilmenin yasak olduğu bölgeler haberimizin üçüncü sırasına Amerika Birleşik Devletlerini ekledik. ABD’nin ismini okuduğunuz da büyük ihtimal ”abartıyorsunuz” diyeceksinizdir. Ancak durum tamda bildiğiniz gibi değil. Elbette ABD’nin çok sayıda askeri bölgesi bulunuyor. Örneğin ABD 51. bölge başta olmak üzere çok askeri alanda fotoğraf çekilmeniz yasaktır. Bunun haricinde ABD’de herhangi birisinin evini izinsiz bir şekilde çekemezsiniz. Eğer başka insanlara ait evlerin önünde fotoğraf çekilirseniz ve kişi sizden şikayetçi olursanız ceza yersiniz.

4-) İngiltere

Avrupa Kıtasında bulunan ve dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alan İngiltere’yi de listeye ekledik. İngiltere hükümeti insanların fotoğraf çekilmesi konusunda herhangi bir kısıtlama yapmıyor. Ancak İngiltere Londra’da yer alan herhangi bir devlet dairesinin ya da anıtsal yapının fotoğrafını çekerseniz bu resimler mutlaka sizde kalmalıdır. Yoksa bu resimleri bazı kaynaklarda paylaşır hele ki reklam afişlerine bu resimleri eklerseniz büyük cezalar yiyebilirsiniz.

5-) Kuzey Kore

Fotoğraf çekilmenin yasak olduğu bölgeler yapılır da Kuzey Kore listeye eklenmez mi? Kuzey Kore’da aslında fotoğraf çekilme bütünü ile yasaklanmıştır. Öyle ki turistler bile sadece rehber eşliğinde gezmekte ve tüm turda fotoğraf çekmek yasaktır. Tabi bazı yerlerin fotoğraflarını çekmeniz de kısıtlama yapılmıyor ancak bu fotoğraflar mutlaka sizde kalmalıdır. Fotoğrafları hiçbir kaynakta paylaşmamalısınız ya da göndermemelisiniz. Çünkü turlardan önce sizlere imza atılmaktadır. Aksi takdirde büyük cezalara maruz kalırsınız.

6-) Hollanda

Hollanda genel olarak özgürlüklerin ülkesi olarak bilinmektedir. Fakat Hollanda ülkesi Amsterdam kentinde bulunan Red Light District içinde fotoğraf çekilirseniz cezalara maruz kalabilirsiniz. Yine polis ekipleri ya da kamu görevlileri tarafından Red Light District içinde fotoğraf çekildiğiniz yakalanırsa cihazınıza el koyulabilir. Tabi ne tür cezalar veriliyor, cihaza el koyulduktan sonra çektiğiniz fotoğraflar siliniyor ve tekrar size veriliyor mu bilinmiyor ancak Red Light District içinde fotoğraf çekilmemenizi tavsiye etmekteyiz.

7-) Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirliklerine gittiğinizde fotoğraf çekilirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Herhangi bir caddede, alışveriş merkezlerinde, eğlence alanlarında ya da sokaklarda resim çekilebilirsiniz. Fakat Emir ailesine ait hiçbir yerde fotoğraf çekilmemeniz gerekmektedir. Eğer Emir ailesine ait herhangi bir konut ya da binanın önünde fotoğraf çekilirseniz 1.500 dolara yakın ceza yiyebilirsiniz. Bu cezanın yanı sıra çektiğiniz fotoğrafa göre 3 aya kadar hapis ile cezalandırmanız da mümkündür. Bu yüzden fotoğraf çekilirken bölgeye dikkatli olmanız gerekmektedir.

 


Sosyal medyada paylaş!

6
6 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
5
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
8
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!