Fotoğraflardaki Sivilce Ve Lekeleri Photoshop İle Giderin

5 min


1
7 paylaşım, 1 puan

photoshop

Bir çok insanın günlük hayatta ufak problemleri vardır.Bunlardan birisi de sivilceli bir yüz muhakkak. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerimizin veya pek sık görülmese de orta yaştaki insanlarımızda da bulunabilecek bir kusur. Yüzümüzden bu sivilceleri anında gidermek çok kolay olmasa da aynı sorunu fotoğraflarda anında gidermek mümkün ve çok basit.

SİVİLCELER NEDEN OLUŞUR

Öncelikle bu sivilcelerin neden oluştuklarına göz atalım ;

Sivilcelerin oluşmasında bir kaç faktörün etkisi olabilir. Bunlardan birkaçını cildimizdeki yağların fazlaca üretilmesi, bakterilerin birikmesi ve ölü derilerin dökülmesi olarak sıralayabiliriz.

Yanı kısacası cildimizdeki gözeneklerin ölü deri hücreleri veya yağlar nedeniyle tıkanmasıyla sivilceler oluşur. Sivilcelerimizi büyüten ve daha kötü bir hale getiren nedenleri sıralarsak eğer hormonlar,ilaçlar ve beslenme diyebiliriz.

Hormonlar,sivilce oluşumunda etkin sebeplerden birisidir. Özellikle ergenlik döneminde sivilcelerimizin fazla olmasının nedenlerinden birisi de hormonlardır. Hormonlar için yapabileceğimiz pek fazla bir şey de yoktur aslında.

SİVİLCELERDEN NASIL KURTULABİLİRİM?

Sivilceleri sıkmak veya patlatmak en büyük yanlışlardan birisidir.Sivilceleriniz için öncelikle alanında uzman bir doktora görünmeniz ve halk arasında dolaşan söylentilerle kendi kendinize tedavi yöntemleri oluşturmamanız gerekir. Böyle durumlarda cildinize daha fazla zarar verebilir,kalıcı izlere neden olabilir.

Doktorunuzun tavsiye ettiği tedavi yöntemlerini uygularken de sabırsız davranmamalı ve anında sonuç vermesini beklememelisiniz. Bu tedaviler belki günlerce belki haftalarca hatta birkaç ay da sürebilir.

Aynı zamanda yüzünüzde veya vücudunuzda sivilce çıkmasını istemiyorsanız yapmanız gereken en önemli işlerden birisi cildinizi temiz tutmaktır. Günde 2 kere yüzünüzü yıkamanızı tavsiye ederim.

FOTOĞRAFLARDAKİ KUSURLARI YOK ETME

Gelelim yazımızın asıl konusuna,

Dediğimiz gibi gerçek hayatta sivilcelerimizi anında yok etmenin bir yolu olduğunu düşünmesek de fotoğraflarımızdaki sivilceleri yok etmenin çok kolay bir yolu var. Ayrıca bu yöntem sadece sivilce için değil diğer bütün lekeler ve istenmeyen görüntüler için de kullanılabilir.

Bu konuda fazla bilginiz yoksa eğer çevrenizde veya internette okuduğunuz bir çok yazıda ve gördüğünüz haberlerde “Photoshop” kelimesini duymuşsunuzdur. Photoshop aslında sadece eğlence amacı ile kullanılan bir terim değildir. Bu bir bilgisayar programıdır. Bütün dünyada bilinen bu program ile fotoğraflarınıza neredeyse istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz.Kullanımı çok detaylı fakat bir o kadar da kolaydır. Bu yazımızda sadece yüz kusurlarını nasıl gideririz bunu göstereceğiz.

Öncelikle bahsettiğimiz gibi bize lazım olan,bir bilgisayar ve photoshop programıdır. Bu ihtiyaçlarımızı hallettikten sonra fotoğraflarımızı düzenlemeye başlayabiliriz.

 

sivilceli yüz

 

Yukarıdaki fotoğrafa bir göz atın.Sivilceli bir yüz görüyorsunuz öyle değil mi? Şimdi bu lekeleri nasıl gideririz buna bakalım.

Bilgisayarımıza photoshop programını yükledikten sonra programımızı açıyoruz.

Menu bölümünden “Open” diyerek fotoğrafımızı seçiyoruz ve “Tamam” diyoruz.
photoshop ilk adım

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi fotoğrafımızı programımıza yerleştirdik. Şimdi ise çok kolay bir yolla bu sivilcelerden kurtulacağız. Fotoğrafın hemen sol tarafındaki yardımcı butonlarımızı görüyorsunuz.Burada bize lazım olacak şey en yukarıdan sayarsak 9. işaretçidir. Bu işarete sağ tıklıyoruz ve “Clone Stamp Tool” diyoruz. Klonlama aracınızın boyutunu değiştirmek de mümkün.Butona tıkladıktan sonra programın menülerinin hemen altında bir “Brush” isminde bir bölüm göreceksiniz. Buradan “Master Diamer” bölümünü artırıp azaltarak klonlama aracınızın ne kadar büyük veya ne kadar küçük bir alanı kapsayacağını kendiniz belirleyebilirsiniz. Daha sonra faremizle fotoğrafımızın üzerine geliyoruz.Burada yapmamız gereken işlem çok ama çok önemlidir.Sivilcelerin veya yok etmek istediğiniz herhangi bir lekenin yanına işaretçimizi getiriyoruz farenizin değiştiğini göreceksiniz zaten ve klavyemizden “ALT” tuşuna basılı tutarak faremizin sol tuşuna tıklıyoruz ve parmağımızı kaldırmadan klonlamak istediğimiz bölümü seçiyoruz. Daha sonra ise elimizi “ALT” tuşundan kaldırıyoruz. Bu sefer hiçbir tuşa basmadan sivilcemizin veya lekemizin üzerine geliyoruz ve faremizin sol tuşuna basılı tutuyoruz ve sürüklüyoruz. Sivilcemizin üzeri klonladığımız görüntüyle kaplanıyor ve sivilcelerimizden böylece sadece fotoğraflarda da olsa kurtulmuş oluyoruz. Dikkat edilmesi gereken bir noktaya parmak basacağım;klonlama işlemi yapılırken eğer farklı yerleri seçerseniz sivilcelerinizin üzerine tıkladığınızda bu sefer seçtiğiniz saçma yerler klonlanacaktır. Yani kısacası sivilceleri kaybetmek yerine fotoğrafı bozmuş olacaksınız. Klonlama işlemini çok dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Buna lütfen özen gösterin.

Şimdi bu küçük işlemin ardından eğer başarılı olursanız fotoğrafı nasıl düzelteceğinizi yukarıdaki sivilceli yüzü değiştirerek size bu güzel değişimi göstereceğim.Yukarıda gördüğünüz gibi yüzde sivilceler var. Bakalım düzenlediğimiz fotoğrafta bu lekelerden bulabilecek miyiz?
düzeltilmiş yüz

İşte yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi arkadaşımızın sivilceleri kayboldu. Artık şaşırmasını gerektirecek bir durum kalmadı.

İşlemimiz burada sona eriyor. Gördüğünüz gibi lekeler kayboldu.Bu yolla fotoğraflarda istemediğiniz her şeyi kaldırabilirsiniz. Sadece sivilce ve yüz kusurları olarak kullanmanın yanında aklınıza gelebilecek her türlü klonlama işlemini bu program ve bu özelliği sayesinde kolayca halledebilir ve fotoğraflarınızı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Sizlere bu işlemi daha başka nerelerde kullanabileceğiniz hakkında birkaç örnek vereyim.

Örneğin internette çok beğendiğiniz bir fotoğraf var. Bunu duvar kağıdı olarak kullanmak istediniz fakat üzerinde ufak tefek yazılar var. Bu yazıları klonlama ile gidererek kusursuz ve temiz bir fotoğrafa veya duvar kağıdına sahip olabilirsiniz.

Bu işlemi nerede kullanacağınız size kalmış. Aklınıza gelebilecek her türlü düzeltme işleminde aklınıza ilk gelmesi gerek uygulama ve araç olarak aklınızda bulunsun derim. Yazımızın sonuna geldik. Kusurlarınızdan bir an önce kurtulmanız dileğiyle esen kalın.


Sosyal medyada paylaş!

1
7 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mustafa84

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!