Futbol Endüstrisi Ve Futbolun Tarihi

Futbol endüstrisi, futbolun tarihi, Avrupa ve Anadolu futbolundan izlenimler, hepsi bu yazıda!4 min


0
7 paylaşım

İngiltere’de temeli 12. yüzyılda atılan, kökü o dönemlere kadar uzanan, kuralların olmadığı, 18. yüzyıldaysa kilise ve devletin toplumsal yapısını olumsuz yönde etkilediği düşünülerek yasak getirilmesine karşın pek çok kolejde bir asır boyu kadar  organize olunarak takımların kurulduğu, eller ve ayaklar beraber kullanılarak o dönemlerde genelde toplumdaki elit zümrenin kendini kaptırdığı bir spor oyunudur Futbol.

futbol1.jpg

1857 senesinde dünyadaki ilk futbol kulübü olarak değerlendirilen Sheffield’in sahne alması ve 1862 senesinde Uppingham Koleji öğretmeni John Charles Thring’in yazmış olduğu bu spor oyununun ilk kurallarıyla organize olan önü alınamayan futbol rüzgarı, 1863 senesinde İngiliz Futbol Birliği yani Football Association, FA’nın kurulması ile resmileşen bir sportif oyun haline bürünüp, ilk önce İngiltere, sonra İngiltere’nin koloni bölgelerine ve sonrasındaysa bütün gezegene süratle yayılma göstermiş ve toplumlar arasında sosyal hayatta gittikçe daha çok yer bulan mühim bir etkinlik durumuna gelmiştir. Merkezi olan İngiltere’de şekil bulan futbol, tarihi ile çok değişik bir makale konusu kabul edilebilir. Futbol, günümüz dünyasının genelinde oluşturduğu 30 milyar Euro büyüklüğünde mühim bir sanayi konumuna gelmiştir. Sahip olunan pozisyonunu ve gideceği yönü belirlemeye çalışır iken, ilk zamanlarda kulüp patronları, üyeler ve oyuncularca amatör bir şekilde oynanan, taraftarlar yönündense takımın tarihi ve renklerine aşık bir şekilde yağmur, balçık demeksizin çokca özveri ile takip kitlesi oluşturan futbol, bugünlerde ise kimlik değiştirip sanayiye geçiş aşamalarının iyi bir şekilde anlaşılması gerekmiştir.   Ayrıca, Türk kulüpleri de futbol dalındaki stratejileri, başka bir deyişle ilerleyen dönemin yol haritasını çıkartırken, büyük kareyi geniş bir biçimde detaylandırmaları ve pastadan en büyük payı almak için kendilerine özgü strateji modellerini belirler iken, bu global sanayideki yapılanmayı tam anlamıyla bilmeleri bir mecburilik durumuna gelmiştir.

Endüstriye Açılan Kapı: Avrupa Futbolu

futbol2.jpg

En başında İngiltere’nin olduğu, Avrupa’da 1980’li senelerin başı itibari ile, ülkemizdeyse 1990’lı senelerin sonundan sonra, spor kulüplerinin yeni statlar inşa edip gelir arttırma arzusu ile başlangıç yapan ve ardından meydana çıkan reklamlar ve sponsorluk gelirleriyle, bunların etkisi ile artışın olduğu logo içeren ürünlerin geliri ve bilhassa özel TV kanallarının arasındaki büyük rekabet neticesinde mühim artışların yaşandığı yüksek yayın hakları gelirleri katkısı ile de baş döndüren bir süratle futbol oyunu dev bir sanayi olarak tekrardan yapılanabilmiştir.

Futbol endüstrisi ile alakalı 16 senedir ayrıntılı ve verilere dayanan uluslararası çalışmalarda bulunan danışmanlık şirketilerinden Deloitte’un, hazırlamış olduğu Mayıs 2007 tarihine ait “Annual Review of Football Finance” raporu doğrultusunda, 2005-2006 dönemi itibari ile Avrupa’daki futbol pazarının değeri 12,6 milyar Euro’ya kadar ulaştı. Avrupa liglerindeki gelirlerin dağılımı göz önüne alındığında, sponsorluklar, yayın gelirleri ve reklamlar, totaldeki gelirlerin %80’inini oluşturduğu, %20’lik kısmınınsa stat geliri olduğu görülmekte. Avrupa’nın geneline bakıldığında gelir dağılımı için son 20 senelik zaman içinde stat gelirlerinin, totaldeki gelirler içindeki %80 seviyesindeki ağırlığının %20 seviyelerine gerilemiş olması, futboldaki gelenekselleşmiş gelirlerin yanısıra gittikçe çoğalan bir yüzdede yeni gelir kaynaklarının oluşturulduğu bir sanayi durumunu almasının açıkça bir göstergesidir.
İngiltere ile beraber futboldaki en büyük 5 lig listesinde sırası ile yer bulan İtalya, Almanya, İspanya ve Fransa, yaratmış oldukları totaldeki 6,7 milyar Euro’luk büyüklük ile Avrupa futbol piyasanın %53’lük kısmını oluşturuyorken, bu pastadaki en fazla katkıyı sunan ve bu bağlamda Avrupa’nın, netice olaraksa dünyadaki futbol piyasasının önderi hiç değişmeyecek bir biçimde İngiltere Premier Ligi’dir.

Premier Lig’in kurulmasından önce oynanmış sezon olan 1991-1992 sezonuda 1. Lig olarak adlandırılmış ligdeki kulüplerin totaldeki geliri 170 milyon Pound’ken, 2005-2006 döneminde yalnızca bir kulüp baz alındığında Manchester United’ın gelirleri 168 milyon Pound’a varmıştır. Bahsi geçen 14 senelik ortam değerlendirildiğinde İngiltere futbolunun gelmiş olduğu yer daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.

5 dev ligin içinde Premier Lig’in oluşturduğu gelir %30, Avrupa’nın geneli baz alındığında ise %16 dolaylarında olup, bu bağlamda Premier Lig’in, ABD’nin NBA ile dünyadaki basketbol piyasasının içindeki değişik ve baskın konumu ile meydana çıkan “dünyanın basketbol ligi” olma durumuna benzeyecek bir biçimde “dünyanın futbol ligi” olma doğrultusunda süratle yol kat ettiği görülmektedir. Pek çok değişik özelliğiyle ve programı ile farklı bir makale konusu olabilecek Premier Lig, 2006 senesinde oluşturmuş olduğu 2 milyar Euro’luk gelir ile, Amerikan Futbolu Ligi, Amerikan Beyzbol Ligi ve Amerikan Basketbol Ligi’nin ardından dünyadaki en büyük 4. spor ligi konumundadır.

Futbol Endüstrisi Anadolu’yu Esir Alır Mı?

anadolu2.jpg

Her memleket takımı tutan için çok farklı bir kavramdır futbol. Başarının çok az olduğu, hüznün en doruklarda yaşandığı, sevincin en derin duygularla beslendiği bir oyundur. Metropollerden kırsala inildikçe, mağlubiyet ve galibiyetlerin verdiği o saf ve güzel hissiyatı barındırır bu oyun. Anadolu insanı için memleket ne ise, bu güzel oyun da o memleketin ruh haline şekil veren ve birleştiren en büyük duygudur. Kısacası hayatın ta kendisidir onlar için bu duygu. Futbol endüstrisi, Anadolu’yu esir almak istese de Anadolu boyun eğer mi bilinmez!


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
berkaykunt

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!