GDO İçeren Besinler Zararlı Mı?

4 dk okuma süresi


0
5 paylaşım

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar, halk arasında GDO olarak bilinen besinler insanların son zamanlarda korktuğu konuların başında gelmektedir. Özellikle yeni anne adaylarının bebeklerinin beslenmesinde bebek besinlerinin GDO içerip içermediğinden oldukça çekinmektedir. Genetiği değiştirilmiş organizmalar besinlerin laboratuvar ortamında genetiklerinin değiştirilmesi olarak tanımlanabilir. Bir gıdanın doğasını bozarak gıdanın uzun süreli depolanması veya hızlı üretimi amaçlarken insan sağlığında ciddi zararlar verebilmektedir.

GDO bilimsel olarak tanımlanacak olursa; Gen teknolojilerinin kullanılmasıyla doğal olarak elde edilmesi mümkün olmayan ve yeni özellik aktarılmış organizmalara “GDO” denilmektedir.

GDO bilim adamlarını yararlı mı? Yoksa zararlı mı? Diye ikiye böldüğünden bahsedelim. Birçok bilim adamının görüşü, dünyada hızla artan nüfusun giderek arttığına ve buna paralel olarak doğal üretimin bu artışa yetişmekte güçlük çekeceğini ve ilerleyen yıllarda kıtlık sorunlarının yaşanacağını savunmuştur. Bu durumda hızlı üretim ve bitkilerin veya hayvanların zarara uğramadan ve hızlı bir şekilde besin ögesine ayrışmasını savunmaktadır. GDO kullanılarak besin ögelerinin kalitesi arttırılabilir, besin ögelerinin raf ömrü uzattırılabilir, zararlılardan korunması sağlayabilmektedir.

GDO’yu İnsanlarımız Biliyor mu?

Ülkemizde yapılan GDO tanımı için yapılan anketler gösteriyor ki GDO kelimesini duyanlar duymayanlara göre fazladır, genellikle GDO zararlı olarak işaretlenmiştir. GDO tanımı için birçok görüş ortaya atılmış olması insanlarda farklı görüş açıları getirmiştir, GDO’ya bakış açılarında genellikle para kazanılması için düzenlenmiş sahte gıda olarak görülmektedir. GDO’nun zararı şuana kadar kesin bir kanıt olmamakla birlikte zararı bilinmektedir.

GDO hakkında ikinci görüşe sahip bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalarda denek hayvanlarının kullanıldığı bu araştırmada GDO ile beslenen hayvanlardan organ bozuklukları özellikle fare deneyinde ise kanser hücreli görüldüğü söylenmiştir. Bu da gösteriyor ki farelerin 3 jenarasyon sonrasında kanser hücreleri görülmesi insanlarda da 100 yıl sonra GDO besinlerinin zararlarının ortaya çıkabileceği yönündedir. GDO içeren besinlerin ham madde oranın doğal besinlerden fazla olması ayrıca raf ömrü yani depo edilme şartlarına uyum sağlayan bu besin kaynakları üreticiler tarafından tercih edilmektedir. GDO kullanılan başlıca ürünlere göz atacak olursak; Kanola, Pamuk, Soya ve Mısır’da GDO kullanımı yaygınlaşmıştır. GDO kullanan başlıca ülkelere göz attığımızda ise başta; ABD, Brezilya, Arjantin, Kanada, Hindistan ve Çin dünya sıralamasında en fazla GDO üreten ülkeler arasında yer almaktadır. GDO üretimi en fazla ABD olması ise şaşırtıcıdır.

Türkiye’de GDO’ya Biogüvenlik Engeli

Ülkemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2010 yılında GDO konusunda GDO’lu ürünlerde korunma ve tedbir amaçlı Biyogüvenlik kanunu çıkarmıştır. Yapılan bu kanun kapsamında GDO üretimi, araştırması, geliştirme, piyasaya sürme, izleme, kullanma, nakil, taşıma, paketleme, etiketleme ve saklama gibi benzeri koşulları kapsamaktadır. Yapılan yasaya göre ülkemizde GDO üretimi yasaklanmıştır. Sadece ülkemizde 19 gen türünde yem amaçlı mısır ve soya ithalatı kullanılmaktır.

Birçok ülke GDO üretiminin oranlarını paylaşırken sadece mısır, kanola, pamuk ve soyada bu oranları vermiştir. Piyasaya sunulan GDO içeren kakao, domates gibi ürünler hakkında bilgiler verilmemesi ise soru işaretlerini beraberinde getirmektedir.

GDO İçeren Ürünlerin Faydaları Var Mı?

1970’li zamanlarda başlayan tarımsal ilaçlar ve gübreler ülkemizde 2017 yılına girildiğinde oldukça yaygınlaşmıştır. Hatta birçok üretici zirai ilaç ve gübre kullanmadan üretimini yapmamaktadır. Ne kadar organik ürünlerin üretimi gerçekleşse de böcekler, rüzgarlar, su gibi yollarla zirai ilaç ve gübrelerin taşınması doğal besin kaynaklarını dolaylı olarak etkilemektedir. Zirai ilaçların kullanımı azaltmak amaçlı tarımsal biyoteknoloji tekniklerini kullanarak tarımsal zararlılara dirençli genleri bitkilere aktarılarak, bitkilerin zararlı böcek veya haşerelerden korunmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle zirai ilaç ve gübre kullanılmasının azalması hedeflenerek fayda sağlamaktadır. Bu durumda üretim kesintisiz olarak artacak fakat genetiği ile oynanmış besinler çevre koşullarında yaşayan canlıları uzun dönemde nasıl etkileyecek bilinmiyor. Genetiği değiştirilmiş organizmaların yararlarından bir tanesi de renk ve kalite üzerinedir. Özellikle meyve türü ürünlerde renk oranı artırılarak daha cazibeli hale getirilmektedir.

Verim konusunda GDO üretiminde verim yönünde en az %50 artış olduğu gözlemlenmiştir. GDO tarımsal biyoteknoloji de “rekombinant DNA” teknolojisi sayesinde hayat bulmuştur. Besinlerin hem kalitesini hem raf ömrünü artırarak üreticilerin maddi anlamda zarar görmesini engellemektedir. GDO üretiminde mısırların boylarında oldukça fazla büyüme sarf ederek meyve tanesinde büyük artış gözlemlenmiştir.

GDO çalışmalarına örnek verecek olursak; bakteriyel yanıklık hastalığa karşı yapılan dirençli pirinç üretimi GDO üretiminde örnek bir çalışmadır diyebiliriz. Bitkisel üretimin dışında hayvansal üretimde de GDO içeren transgenik hayvanlar söz edebiliriz. Hayvancılık alanında tarımsal biyoteknoloji teknikleri hem ıslah çalışmalarında olduğu gibi transgenik hayvan üretiminde de kullanılmaktadır. Hayvan üretiminde; Hayvan sağlığını koruma ve geliştirme alanında, et kalitesine, süt verimine yönelik Genetik çalışmalar yapılmaktadır. Transgenik hayvanlarda üreme oranında artış sağlandığı gibi güçlü ve dayanıklı yapıda olabilmesi için transgenik çalışmalar yapılmaktadır. Hayvanların aldığı yemlerin transgenik hayvanların tam olarak kullanabilmesi için bu çalışmalar önem kazanmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!