Geçmişten Günümüze Film ve Dizi İzleme Alışkanlığı

3 min


8
8 paylaşım, 8 puan

Bugün binlerce Türk kullanıcısıyla dikkatleri çeken online dizi ve film izleme platformu Netflix, yaptığı ufak tefek Türkiye ile alakalı göndermelerle dikkat çekiyor. Özellikle Stranger Things 2 dizisinde yaptığı göndermeler diğer dizilerde yapacağı göndermeler için de sinyaller veriyor. Stranger Things 2 fragmanında önce Barış Manço’nun Dönence şarkısını kullanan Netflix yapım ekibi, dizide de 90’lı yılların unutulmaz ismi Sadettin Teksoy’a yer vererek Türk kullanıcılarının gönlünü bir kez daha fethetti. Daha öncesinde Netflix hatırlarsanız Nusret Gökçeye Narcos dizisinde ufak bir rol vermişti. Tabii teknolojinin gelişmesiyle Türk insanının dizi ve film izleme alışkanlıkları da oldukça değişti. Eskiden sevdiğimiz dizi veya filmin başlama saatini TV başında beklerken şimdi zaman farketmeksizin istediğimiz anda istediğimiz dizi veya filmi izleyebiliyoruz. Bunda şüphesiz ki Netflix gibi online dizi ve film izleme platformlarının etkisi büyük.

Peki Türkiye’nin şöyle bir Dizi izleme alışkanlığına göz atalım desek şüphesiz bu Türkiye’nin ilk yerli sitcomu olan Kaynanalar ile başlar, Bizimkiler, Kaygısızlar ve Süper Baba gibi efsane diziler ile devam eder. Bakın Türkiye’de 70 ile 90 doğumlular arasında bu dizilerden en az 1’ini izlediniz mi diye bir anket yapılsa emin olun %99’a yakın bir sonuç elde edersiniz. Bu dizilere hangimiz bakmadık ki. Süper Baba’nın flütlü müziği, Bizimkiler’de Halil pazarlamanın unutulmaz repliklerini şimdi bile sorsanız emin olun bu kuşağın hatırındadır.

Film izleme alışkanlıklarımız da keza öyle. Özellikle Yeşilçam zamanında pik yapan Türk filmleri bugün halen defalarca izlenilmesine rağmen tekrar tekrar izlenebilmektedir. Eskiden çamur gibi görüntü kalitesinde yayınlanan Yeşilçam filmleri günümüzde yeniden düzenlenerek daha net bir şekilde YouTube gibi online video izleme platformlarında yayınlanmaktadır. Örneğin Hababam Sınıfı serisi gibi birçok seriyi YouTube’da yapımcıların film yapımcılarına ait kanallarda HD olarak bulabilirsiniz.

Farklı Alternatifler de Mevcut

Online dizi izleme platformlarında Netflix gibi ücretli platformların yanında ücretsiz olanlar da mevcut. Örneğin Puhu TV bu ücretsiz platformlardan biri. Kullanıcı olarak sizin önceliğinizin donarak ve takılarak film izlemek yerine akıcı ve kaliteli bir film izleme deneyimi olduğunu biliyoruz. İnternet hızınız ne kadar iyi olsa da pek çok farklı platformda çeşitli  sorunlardan dolayı takılan ve yavaşlayan filmler izliyorsunuz. Bu yüzden binbir çeşit siteyi kolaçan ettiğinizi de tahmin edebiliyoruz.

Google’a Bedava film izle yazdığınızda birçok ücretsiz platforma erişebilirsiniz. Bunlardan bizim dikkatimizi çeken ve yukarıda yazdığımız olumsuzluklardan uzak sitelerden biri ise eksfilmizle. Bu sitede 1948 yılından 2018 yılına, yani günümüze dek çekilmiş birbirinden değerli filmleri bulabilirsiniz.

Eksfilmizle online fim izleme platformları arasında kısa sürede dikkat çekmiş sitelerden biri. Özellikle son zamanlardaki popüler filmlere kolayca ulaşabilmenizin yanı sıra IMDb puanına göre en iyi filmleri sıralayarak bakabilmeniz, film seçmenizi oldukça kolaylaştırıyor. Kategori çeşitliliğinin fazla olması ise bir başka artısı. Macera, Savaş, Komedi, Korku ve daha pek çok kategori bulunmaktadır. Örneğin korku filmi mi izlemek istediniz?

Sağ alt tarafta yer alan korku filmleri izle linkine tıklayarak en korkunç filmleri izleyebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü ve tercihe göre dublajlı ya da altyazılı film seçenekleri sunan bu online film izleme sitesinin arşivindeki filmlerin sayısı binlerle ifade edildiğinden, farklı beğenilerinize göre herhangi bir filmi seçip izleyebilirsiniz. Bu şekilde binlerce film arasından tercih yapan kullanıcılar beklemeye gerek olmadan yüksek çözünürlüklü filmleri hemen ücretsiz şekilde izleyebilmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

8
8 paylaşım, 8 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
7
Helal Olsun
Advertorial

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!