Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Nintendo Wii Oyunu

Görüntü kalitesi düşük, oyun zevki ise doruklarda olan Nintendo Wii 'de şu ana kadar çıkarılmış en iyi 10 oyun listesi.1 min


6
6 paylaşım, 6 puan

Oyun konsolu piyasasına sonradan eklenen Nintendo Wii, Nintendo tarafından 2006 yılında piyasaya sürülmüştür. Diğer üretilen oyun konsollarında olduğu kendine ait bir oyun kumandası bulunmaktadır. Bu oyun kumandası harekete duyarlı sensörler bulundurmaktadır ve bu sayede diğer konsollardan farkını ortaya sunmaktadır. Nintendo Wii ‘nin Wifi desteği ve MicroSD kart desteği bulunmaktadır. MicroSD kart desteği ile maksimum 2GB ‘a kadar hafıza arttırılabilmektedir. Nintendo Wii ‘nin yanı sıra Wii Mini adında mini bir oyun konsolu da bulunmaktadır. Normal de Wii ‘nin daha küçük ve daha ucuz halidir. Özellik olarak ise Mini Wii ‘de Wifi desteği bulunmamaktadır. MicroSD kart ile hafıza arttırabilmesi de mümkün değildir. Ürünün sadece kırmızı rengi vardır ve kumandası da aynı renktedir.

Oyun dünyasına 2006 yılında girmiş olmasına rağmen büyük yankı getirmiş olup, 100 milyon üzerinde satış yapmıştır. Diğer konsolların aksine desteklediği oyunların sayısı pek fazla değildir ancak Nintendo Wii ‘nin kendine özgü olan görüntü kalitesi ve oyun akışları sayesinde oldukça başarılı olmuştur. Hem 2D hem de 3D oyunları bünyesinde barındırmaktadır. Yani günümüzdeki oyunların kalitesini elde edene kadar geçen dönemdeki gelişmelerin neredeyse hepsine Nintendo Wii oyunlarında rastlayabiliriz. Günümüze kadar binlerce Nintendo Wii oyunları piyasaya sürülmüştür. Bunların arasında en iyi olarak adlandırabileceğimiz oyunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. 1 Super Mario Galaxy and Galaxy 2


  Super Mario Galaxy ve Galaxy 2 oyunları, Nintendo EAD Tokyo tarafından geliştirilmiştir ve Nintendo tarafından yayımlanmıştır. Super Mario Galaxy oyunu 2007 yılında, Super Mario Galaxy 2 oyunu ise 2010 yılında Nintendo Wii platformunda piyasaya sürülmüştür. Super Mario Galaxy oyunu 3D olarak bilinmesine rağmen içeriğinde 2D grafiklerin izlerine rastlanabilmektedir. Tam anlamıyla 3D grafikli oyun içeriğini ise Super Mario Galaxy 2 oyununda elde edebilmek mümkündür. 

  Super Mario Galaxy oyunun hikayesinden bahsedecek olursa; Mario ‘nun en büyük düşmanı olan Bowser bu sefer prensesi kaçarak uzayın derinliklerine doğru yolculuğa başlamıştır. Bowser ‘in hemen peşine takılan Mario uzayın derinliklerinde gezegen gezegen dolaşarak prensesi aramaya başlar. Bir yıldız kümesine denk gelmesinin ardından yeni yetenekler keşfetmesiyle macera daha da güzel bir hal alır. Kazandığı yetenekler doğrultusunda birçok akrobatik hareket sergileyebilmektedir. Oyunun akış güzellikleri ise Mario ‘nun hareketi ile gezegenlerin de hareket etmesi, Mario ‘yu hareket ettirdikçe oyunu oynayan kişinin de bu hareketleri hissedebilmesi gibi birçok şekilde ortaya çıkmaktadır. Oyunun görüntü kalitesi ne kadar geliştirilip güzelleştirilmeye çalışılsa da biraz karmaşa içindedir. Tam 3D grafiklerin tadına varamasak da oyunun oldukça zevk veren bir grafik düzeyi vardır. Super Mario Galaxy 2 ‘de ise gerçek anlamda 3D grafik zevkini yaşamak mümkündür. Aradan geçen 3 yıl içinde grafik konusunda ciddi bir başarı kaydeden geliştiriciler, gayet göze hoş bir kalite sunmaktadır. Super Mario Galaxy 2, Super Mario Galaxy ile başlayan büyük ilgi akımına ortak olmuştur ve kullanıcılar açısından en beğenilen oyunlar arasına girmeyi başarmıştır. Galaxy serisinin ilk oyunu gibi büyük bir başarı elde etmesiyle Mario oyunlarının kalitesini bir kez daha ortaya koymaktadır. Serinin ikinci oyunu olan Galaxy 2 ‘nin hikayesinden de bahsedecek olursak; Bir türlü Mario ‘nun elinde tutmadığı prenses yine bir kaçırılma olayına karışarak Mario ‘yu bir kez daha peşine düşürmüştür. Mario, prensesi kurtarmak için uzayda yeniden bir maceraya dalmıştır ve bir uzay gemisi ile Luma adındaki yıldızlara yardım edip prensese ulaşmaya çalışmaktadır. Oyunun ilerleyişinin sağlanabilmesi için oyun içerisinde yer alan bazı nesneleri toplamak gerekmektedir. Grafik kalitesi ile serinin ilk oyunundan daha iyi bir performans sergileyen Galaxy 2, serinin başarısına başarı katarak ilerleyişi devam ettirmektedir. Dünya genelinde Super Mario Galaxy oyunu yaklaşık olarak 11 milyon, Super Mario Galaxy 2 oyunu ise 7.5 milyon adet satış yapmıştır.

 2. 2 The Legend of Zelda: Twilight Princess


  Nintendo Wii oyun dünyasının önde gelen serilerinden biri olan The Legend Of Zelda serisi, 1986 yılından itibaren piyasadaki yerini almaktadır. Nintendo EAD tarafından geliştiriciliği ve Nintendo tarafından yayımcılığı yapılan oyun, 2006 yılının Kasım ayında piyasaya sürülmüştür. Seride kendisinden önceki oyunların kullanıcılar tarafından oldukça sevildiği ve oynandığı bilinmektedir ancak bu oyunun performansı serideki diğer oyunları gölgesinin altında bırakmaktadır. Nintendo Wii ile aynı zamanda piyasaya sürülen oyun, Zelda serisinin başarısı ile Nintendo Wii ‘nin yanına alınabilecek en uygun oyun konumunda da sergilenmiştir. Ayrıca serinin yaratıcısı olan Miyamoto, Twilight Princess ‘ı serinin en iyi oyunu olarak övmesiyle oyun daha piyasaya çıkmadan en çok merak edilenler arasına girmeyi başarmıştır. 

  Oyunun içeriğinde yer alan ana karakter Link, serinin diğer oyunlarına kıyasla daha gelişmiş ve daha iyi bir görünüme sahiptir. Ordon köyünde sade bir yaşamın sürdüğü sırada bir akşam vakti karanlık bir güç bütün gökyüzüne yayıldıktan sonra hayvanları ve insanları etkisi altına alır. Etkisi altına aldığı her varlık garip canavarlara ve ruhlara dönüşür. Ana karakterimiz olan Link ise bu olayların etkisiyle bir kurda dönüşmektedir ancak bunun belirtileri daha sonra ortaya çıkmaktadır. Bilinene gören bu karanlık gücün ortaya çıkma sebebi, Hyrule ‘un ışığının korumacılığını yapan ruhların gözyaşlarının çalınmasıdır. Link ‘in görevi ise bu göz yaşlarını bulmaktır. Bu yolda bütün Hyrule ‘yi dolaşarak her canavarın hakkından gelmesi gerekmektedir. Grafik kalitesi, oyun içeriğinin başarısı ve seriye duyulan ilgiden dolayı oldukça fazla kişi tarafından oynanmıştır. Oyun, dünya üzerinde yaklaşık olarak 7 milyon satış yapmıştır.

 3. 3 Super Smash Bros. Brawl


  Super Smash Bros. Brawl, Game Arts ve Sora Ltd. şirketleri tarafından geliştirilen ve Nintendo tarafından yayımlanan bir oyundur. 2008 yılında Super Smash Bros. serisinin üçüncü oyunu olarak piyasaya sürülmüştür. Oyunun konusu dövüştür. Oyun dünyasının en bilindik 39 karakterinin bulunduğu ve bu oyun karakterlerinin birbirleri ile dövüştürülebildiği oyundur. Oyun hem tek kişilik hem de birden çok kişiyle oynanabilmektedir. Ayrıca Wifi üzerinden bağlantı kurularak da başkaları ile oynayabilmek mümkündür. Tek kişilik modda aşama aşama oynanmaktadır. Karşımıza gelen rakipleri yendiğimiz takdirde bir başka rakip ile karşılaşmaktayız. Çoklu modda ise birden fazla kişi ile aynı anda dövüş yapılabilmektedir. Arkadaşlar ile oyun zevkini yaşamak için oldukça güzel bir moddur. Wifi ile bağlantı kurarak da internet üzerinden herhangi bir oyun bağlantısına girip oynayabilmek de mümkündür. Mario, Pikachu, Link, Bowser, Charizard, Diddy Kong, Donkey Kong, Kirby vb. birçok karakter oyun içinde dövüşçü olarak yer almaktadır. Serinin üçüncü oyunu olmasından dolayı oyun içi performans açısından daha gelişmiştir ve grafik konusunda daha kaliteli bir görüntü sunmaktadır. Şuana kadar dünya genelinde yaklaşık olarak 13 milyon satış yapmıştır. 

 4. 4 The Legend of Zelda: Skyward Sword


  The Legend of Zelda: Skyward Sword, Nintendo EAD tarafından geliştirilen ve Nintendo tarafından yayımcılığı yapılan bir oyundur. The Legend of Zelda serisinin on beşinci oyunu olan The Legend of Zelda: Skyward Sword, 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Serinin sunduğu en başarılı oyunlardan birisidir. Oyunun ana karakteri olan Link, yeniden bir maceraya kapı açmış bulunmaktadır. 

  Hikaye, Link ve Zelda ‘nın en eski dönemlerinden bahsetmektedir. Hikaye içerisinde Link daha şövalye bile değildir. Yaşananların çoğu gökyüzünde yer alan ve Skyloft diye adlandırılan adalarda gerçekleşmektedir. Burada yaşayan köy halkı kuşların sırtında yolculuk etmektedir. Ana karakterimiz Link ‘de kuşlar ile yolculuklar yapmaktadır. Oyunun başında Zelda ‘nın kaçırılmasının ardından Link, Zelda ‘nın peşine düşer. Bu macera dolu olayların içerisinde Link ‘e ise Fi adındaki arkadaş rehberlik etmektedir. Nerede ne yapılması gerektiğini söyleyerek Link ‘e her yerde yardımcı olmaktadır. Zelda serisinin nefes kesen oyunlarından biri olan Skyward Sword, dünya genelinde yaklaşık olarak 4 milyon kişi tarafından satın alınmıştır. 

 5. 5 Xenoblade Chronicles


  Xenoblade Chronicles, Monolith Soft şirketi tarafından geliştirilen ve Nintendo tarafından yayımlanan bir oyundur. İlk olarak 2010 yılında Japonya ‘da tanıtımı yapılmıştır ve piyasaya sürülmüştür. Ancak oyun 2011 yılında Avrupa ‘da, 2012 yılında ise Amerika ‘da satışa sunulmuştur. Bu zamanlamadan dolayı oldukça tepki görmüştür. Her yıl kullanıcıların firmalardan beklentileri artmaktadır ve gelişen teknoloji dolayısıyla duyulan gereksinim ihtiyacı da kabarmaktadır. 2 yıl önce tasarlanıp piyasaya sürülen bir oyuna 2 yıl sonra ulaşan bir kullanıcının o oyundan beklentisinin fazla olmayacağı yüksek ihtimaldir. Çünkü o oyun 2 yıl önceki şartlarda oluşturulan bir oyundur. Xenoblade Chronicles oyunu bu konuda fazlasıyla sıkıntılar yaşamıştır. 

  Eğer çıkış yılına göre bir değerlendirme yapılacak olursa, Xeno serisinin yedinci oyunu olmasından dolayı serinin izlerini fazlasıyla taşımaktadır ve konu içeriği olarak oldukça ilgi çekicidir. İki devin üzerinde gerçekleştirilen yaşamın ilginçliği kullanıcılar tarafından ilgi çekiciliğe dönüşmüştür. Oyunun ana karakteri Shulk ‘tur. Shulk ‘un görevi Hom ‘lara ikinci defa saldıran Mechonlar ‘ı en önemli detaylardan biri olan Monado kılıcı ile yenebilmesidir. Bu kılıcı kontrol etme görevinin Shulk ‘ta olması onu özel kılmaktadır. Oyun, duyuruluşundan 2 yıl geç olarak Amerika ‘da satışa sunulmuş olsa da en büyük satışı yine Amerika ‘da gerçekleştirilmiştir. Oyunun toplamda yaklaşık olarak 1 milyon satışı yapılmıştır.

 6. 6 Metroid Prime 3: Corruption


  2007 yılında piyasaya sürülen oyunun geliştiriciliğini Retro Studios ve Nintendo, yayımcılığını ise Nintendo yapmıştır. Metroid oyun serisinin onuncu oyunu olan Metroid Prime 3: Corruption ‘ın konusu aksiyon-maceradır. Oyun hikayesi, Metroid Prime 2: Echoes oyunun altı ay sonrasında başlamaktadır. Ana karakter olarak bizleri yine Samus beklemektedir. Serinin başarılı kahramanı olan Samus Metroid Prime 3: Corruption ‘da daha başarılı olacağa benziyor. Kullanışta ve kontrollerde yapılan iyileştirmeler sonucunda oyun içi aksiyon daha da arttırılmıştır. Oyun içinde yer alan birçok dış efekt oldukça göze hoş gelmektedir. Ses ve görüntü konusunda da fazlasıyla başarılı bir performans sergilenmektedir. Samus karakterinin yolculuğunda pek çok canavar ile mücadele etmektedir ve hayat mücadelesi vermektedir. Oyun dünya genelinde yaklaşık olarak 2 milyon satış yapmıştır.

 7. 7 Resident Evil 4: Wii Edition


  Capcom Production ‘un geliştiriciliğini yaptığı ve Capcom şirketinin yayımladığı Resident Evil 4: Wii Edition, 2005 yılında piyasaya sürülmüştür. Resident Evil gibi büyük bir oyun serisinin Nintendo Wii oyun konsolunda çıkan oyunu Resident Evil 4: Wii Edition sürükleyici hikayesi ile kullanıcıları kendisine fazlasıyla bağlamış durumdadır. Diğer çoğu platformda da boy göstermesine rağmen oyun en başarılı performansı Wii oyun konsolunda gösterebilmiştir. Wii oyun kontrollerinin akıcılığa daha iyi etki etmesi ve grafiklerin Wii oyun konsolu ile daha iyi bir uyum göstermesi Resident Evil 4: Wii Edition ‘u başarılı kılan özelliklerdir. Resident Evil serisinin korkutucu özellikleri bu oyunda yerini aksiyona bırakmış durumdadır. Oyunun temel amacı kaçırılmış olan Ashley adındaki kızı ilk önce kurtarmak, daha sonra ise Ashley ‘e eşlik ederek onu korumaktadır. Aksiyon dolu bir macera ile oldukça başarılı bir performans sağlayan oyun, dünya genelinde yaklaşık olarak 2 milyon adet satılmıştır.

 8. 8 Wii Sports


  Nintendo Wii ‘nin satışa sunulacağı dönemde yapılan tanıtımlarda Wii Sports, Nintendo Wii oyun konsoluna eşlik etmiştir. Tanıtım yapılırken oyun olarak Wii Sports ‘a yer verilirken satışların başlamasından kısa bir süre önce de Wii Sports oyunun Nintendo Wii ile beraber kullanıcılara yollanacağı bildirilmiştir. Bu olaya oldukça sevinen Nintendo Wii bekleyenleri sabırsızlıkla oyun konsollarına sahip olmayı istemişlerdir. Nintendo Wii ‘nin en iyi oyunlarından biri olan Wii Sports, 2006 yılında ilk olarak Amerika olmak üzere satışa sunulmuştur. Geliştiriciliğini Nintendo EAD, yayımcılığını ise Nintendo yapmıştır. Wii Sports içerik olarak tenis, beysbol, bowling, golf ve boks oyunlarını içermektedir. İkili oyun oynamak isteyenler için oldukça iyi bir oyun olan Wii Sports, rekabet konusunda oldukça başarılı bir performans sergilemektedir. Dünya üzerinde Wii Sports satış sayısı 80 milyon üzerindedir. Bu satış sayısı ile Wii Sports en fazla satışı yapılan oyun başarısını elinde tutmaktadır.

 9. 9 Sin and Punishment: Star Successor


  Sin and Punishment: Star Successor ‘un, geliştiriciliğini Treasure Co. Ltd. şirketi, yayımcılığını ise Nintendo yapmıştır. 2009 yılında Japonya ‘da satışa sunulan oyun, 2010 yılında Avrupa ‘da ve Amerika ‘da da satışa sunulmuştur. Oyunun içeriği yönetilen karakter aracılığıyla aksiyon derecesi fazla olaylar içerisine girip canavarları yok etmektir. Oyun içerisinde yer alan Isa Jo, Kachi vb. karakterler aracılığıyla olaylarda yer almak mümkündür. Oldukça başarılı bir aksiyon oyunu olan Sin and Punishment: Star Successor, kendinden önce üretilen Sin and Punishment oyunun devamı şeklindedir. Hem içerik olarak hem de kalite olarak Sin and Punishment oyunun izlerini taşımaktadır. Oyun, dünya genelinde yaklaşık olarak yarım milyon satış yapmıştır.

 10. 10 No More Heroes


  No More Heroes, Grasshopper Manufacture tarafından geliştirilen bir oyundur. Oyunun Japonya ‘da yayımcılığını Marvelous Entertainmen, Amerika ‘da yayımcılığını Ubisoft, Avrupa ‘da ve Avustralasya ‘da ise yayımcılığını Rising Star Games yapmıştır. Japonya ‘da 2007 yılında piyasaya sürülen oyun, 2008 yılında tüm dünyada piyasaya sürülmüştür. Oyunun konusu aksiyon-maceradır. Oyunun ana karakteri Travis Touchdown ‘dur. Oldukça şiddet yanlısı olan bu karakter, genç bir dövüşçüdür. Daha sonra satın aldığı Beam Katana ‘sı ile rastladığı herkesi öldürmektedir. Oyunun tek amacı herkesi öldürmektir. İçeriği ile kullanıcıların fazlasıyla ilgisini çeken oyun, görüntü kalitesi ile oldukça güzel bir performans sağlamaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık olarak yarım milyon satış yapmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

6
6 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!