Gerçek Olduğuna İnanılmayacak Kadar Tuhaf Hastalıklar

5 min


2
12 paylaşım, 2 puan

Çocukken kurduğumuz düşler biraz gariptir. İçerisinde hayal gücümüzün el verdiği kadar ilginç detay bulabiliriz. Çocukluk kabuslarımıza da bunlar yansır. Örneğin hâlâ bugün bile bembeyaz tüylerle kaplı, ayılardaki gibi bir posta sahip insanı evimizin bahçesinde gördüğüm kabusu gerçek sandığım günleri hatırlarım. Demek istediğim, böyle şeyler rüyalarda olur değil mi? Pek öyle görünmüyor.

Bu yazımızda gerçekliğine şaşıracağınız kadar ilginç hastalıklar hakkında konuşacağız. Elbette biz insanoğlunun bir parçası olan hastalıklar çoğu zaman tedavi edilebilir, edilemese dahi aslında alışık olmadığımız için bize kötü gelir. Fakat bu yazıyı okurken göreceğiniz bazı örneklere bu hislerle bakmamanızı rica ediyorum. En nihayetinde bazıları hastalık olarak görülse dahi, aslında bir farklılıktan ibarettir. Literatürümüze yansıması ise hastalık şeklindedir.

Progeria: Erken yaşlanma hastalığı

Bir yaşlı çocuk düşünün. Aslında çocuk olması gerekirken yaşlı bir vücutta büyüyor. Progeria hastalığını anlaşılır şekilde ifade etmeye yarayacak bu örnek, daha 15 yaşındayken 80 yaşında bir insan gibi görünecek hastanın durumunu izah etmek için verildi.

Kromozomların uçlarının birbirine rastgele bağlanmasını engellemek için var olan telomerlerin birliğinden oluşan telomer zincirinin kısalığından ortaya çıkan bu hastalık aslında telomeraz enzimlerinin az olmasından da ortaya çıkar. Çünkü bu enzimler, telomer zincirin kısa olmasını engellemektedir.

Sürekli olarak kısalan telomer ile kromozomlar sürekli olarak bölünür ve bu da hücreleri yaşlandırır. Bu hastalıkta bu süreç ciddi oranda hızlı gerçekleşir. Öyle ki örnek vermek gerekirse 60 yaşına kadar yaşayacak olan bir insan yine örnek vermek gerekirse 7-8 yaşlarında yaşamını yitirir. Aynı zamanda görünümleri de 60 yaşlarında olur. Yani, hem görünüm olarak hem de yaşam süresi olarak doğru bir orantı vardır.

Dünyada 40 Progerie hastası bulunmakta. Bunlardan ikisi ise Türkiye’de yaşamaktadır.

Elefantiyazis: Fil Hastalığı

Genellikle vücudun belirli bölümlerinde dev ödemler varmış gibi düşündürten ve şişkinlik olarak göze çarpan bu rahatsızlık bazı ipliksi solucanların neden olduğu garip bir hastalıktır. Genellikle belirli bölgelerde görüldüğüne dair haberlere rastlamış olabilirsiniz. Nitekim bunlar o bölgelerin vatandaşlarından ziyade o bölgelerin yapısıyla alakalıdır. Fil hastalığı da genellikle tropikal bölgelerde rastgelinen bir rahatsızlık olarak bilinir.

Bu hastalığa sebep olan yuvarlak solucanlar, vücudun deri altı, kasık boşlukları ve lenf düğümleri gibi noktalara yerleşirler. Buradaki varlıkları kronik bir hal alır ise fil hastalığına sebep olabilirler.

Sivrisineklerden çektiğimiz yetmedi mi diyeceğiniz bir bilgi daha verelim. Bu hastalık aslında vampir böcekler ile bulaştırılır. Yani, sivrisineklerle. Sadece bununla da değil. Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi ile de vücudun hasar görmesi sonucu meydana gelebilir.

Hipertrikoz / Ambras Sendromu: Kurt Adam Hastalığı

Vücudun sahip olduğu kılların anomali seviyesinde hızlı ve güçlü şekilde uzamasına verilen bu isim, aslında kişinin görünümüne dair halk arasında oluşan bir ifadedir ve gayriresmidir. Bu hastalığa doğuştan sahip olan insanlar olduğu gibi sonradan yakalanan insanlar da bulunmaktadır. Hastaların kasık ve cilt üzerinde yoğun şekilde kılların görüldüğü hipertrikoz’da genellikle yüz bölgesinde yoğun şekilde kıl görülür.

Uzun zamanlar sirklerde de görülen Ambras Sendromu hastaları çoğunlukla hilkat garibesi olarak tanıtılıp anılsalar da aslında yalnızca kılların fazla olmasıyla ortaya çıkan farklı bir görünümdür.

Arjiri (Argyria): Mavi Cilt Hastalığı

Şirinler çizgi filmini bilmeyeniniz yoktur. Orada karakterler mavi ten rengine sahiplerdi. Belki ancak bir çizgi filmde görebileceğinizi düşündüğünüz ve fotoğrafını görmenize rağmen gerçekliğinden şüphe ettiğiniz bu hastalık elbette gerçek bir hastalık.

İnsan vücudu birçok elementi vücudundan kolay kolay atamaz. Bu elementler zamanla birikir ve bazen hasarlara yol açar. İşte bunlardan birisi olan Gümüş elementi Arjiri hastalığına sebep olabiliyor. Gümüş içerikli kimyasallara maruz kaldıkça vücuda biriken gümüş, vücuttaki gümüş oranını katladıkça geri dönülmez bir hale sokabiliyor. Işıkta karardığını bildiğimiz gümüş, insan vücudunda insanın ten rengiyle birleşince, tenin rengini ayrıca güneşe maruz kaldıkça artmak üzere mavi veya mor renge döndürmektedir.

Gümüşün toksit değeri hayli düşük olduğu için ölümcül olmayan bu hastalıkta, kişinin rengi günümüz teknolojisinin lazer tedavisiyle bir miktar normale döndürülebiliyor ancak mavi renkten genellikle tamamen kurtulamıyorlar.

Pika (Pica) Sendromu: Yabancı madde yeme hastalığı

Zaman zaman haberlerde sabun yiyen, toprak yiyen, kil yiyen, hatta cam yiyen insanlar görmüşsünüzdür. Bunların bir kısmına şov diyerek geçebiliriz ancak çocuklarda da görüldüğü üzere bilinmelidir ki çoğu zaman bu Pika hastalığıdır. Halk arasında vücudunda yediği şeyin elementinin az olduğu gerekçesiyle kişide bu istek oluştuğu şeklinde yorumlanmaktadır. Aslında halk bu konuda tamamen yanılmıyor. Gerçekten de vücuttaki eksikliklerle alakalı olarak kişi bu maddeleri yeme isteğine sahip olabiliyor ancak aynı zamanda nörolojik problemlerde de bu olaylara rastlamak mümkün.

Nedeni bilinmeyen bu hastalık, bir takım kültürel detaylar veya bilinçli yapılan yabancı madde yeme eylemlerini kapsamıyor. Öyle ki 2 yaşından küçük olup bu davranışları sergileyenler ile kültüründe var olan bir şeyi yiyenler veya şov yapanlar bu hastalar grubuna girmiyor. Şizofreni, epilepsi, diğer gelişim ve beyin bozukluklarına sahip hastalarda da görülebilen bu nadir rahatsızlık nedeni tam olarak açıklanamasa da gerçekten bazı durumlarda vücuttaki besin eksikliğiyle alakalıdır.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Alice Harikalar Diyarında eserindeki perspektif farklılıklarını hatırlarsınız. Bazı şeyleri olduğundan daha büyük, daha küçük veya daha ilginç şekilde görürdük. Bu hastalık, ismini bu eserden almak konusunda haksız değil.

Makropsi ve mikropsi yani cisimleri olduğundan daha büyük veya küçük görme durumlarını yaşayan AHDS hastalarında duyma ve kavrama konusunda bir takım sıkıntılar meydana gelmektedir. Beyin tümörü, migren ve hatta antidepresan ilaç kullanımıyla özellikle de çocuklarda görülen bu hastalıkta her ne kadar görülenlerin (örneğin bir ağacın) farklı kavranmasıyla (yine örneğin bir dağ kadar büyük görülmesiyle) alakalı bir durum var sanılsa da, sorun hastanın algısına dayanmaktadır. Sözünü ettiğimiz etkilerle ortaya çıkan bu algı bozukluğuna sahip AHDS hastaları, bir kelebeği uçak kadar büyük görebilir, yanlarına yaklaşan insanı farklı bir cisim olarak görebilir, zaman algılarını yitirebilir, hatta bir cisme dokunurken onun sertliğini veya yumuşaklığını algılama konusunda bile sıkıntı yaşayabilirler.

_–==*==–_

Sizler de bildiğiniz ilginç hastalıkları yazabilir, bu hastalıklar hakkında gördüğünüz olaylar varsa, anlatabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere. :)


Sosyal medyada paylaş!

2
12 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
8
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

3 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Daha neler vardır bilmediğimiz bunlar bilinenlerin bir kısmı allah kimsenin başına vermesin.

  2. acil şifalar diliyorum hepsine , hepsi birbirinden beter. Bizlerde boş boş şeylere söylenelim duralım.

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!