Gümüş Böceği Evlerimizde!

3 min


1
6 paylaşım, 1 puan

Bilimsel adı Lepisma saccharina olarak bilinen ülkemizde ise gümüş böceği diğer adıyla gümüşçün böceği denilmektedir. Böceğin gümüşçün denilmesinin ana sebebi gümüş rengine benzediğinden dolayıdır. Genellikle gümüş böceği olarak bilinse de farklı yörelerde çatal avrat böceği olarak da bilinmektedir. Gümüş böceği evlerimize kadar rahatlıkla girebilmekte ve yaşam koşulları için oldukça geniş bir alana sahiptir.

Gümüş böceği ülkemizde daha çok Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde görülmektedir. Bu bölgelerde görülme nedeni ise nemdir.  Gümüş böceğine nem böceği de diyebilirsiniz, böcek nemli ve sıcak alanları sevmektedir. Evlerimizde ise daha çok kitaplıkların bulunduğu alanlarda bulunmaktadır. Bu böcek türleri kıllı veya tüylü genellikle gri ve gümüş renklerden oluşmaktadır. Böceğin besin kaynaklarına baktığımızda en fazla sevdiği besinler eski kitap araları, yeni kitapların tutkalları ve ciltleri, toz, kıl, tüy aklınıza gelebilecek her türlü besin gümüş böceği için besin kaynağı olabilmektedir. Gümüş böceği gündüzleri evinizde nadir görülebilir, genellikle gece karanlıkta aktif olarak besin ararlar, şekerli besinleri çok sevdiklerini de belirtelim.

Gümüş Böceğinin Genel Zararları

Gümüş böceği insana direkt olarak gözlemlenmiş herhangi bir zararı bulunmasa da toz vb. mikroorganizmaları yediği için insana virüs bulaştırabilir, özellikle insanlarda virüs kaynaklı siğil oluşumuna neden olabilir. İnsanlarda virüs kaynaklı tüm hastalıklara potansiyel oluşturabilir. Geceleri aktif olarak hareket halinde olduğundan dolayı besin kaynaklarınıza ulaşarak besinlerinize mikrop bulaştırabilir. Mutfak mobilyalarında özellikle çatal, bıçak takımı koyulan bölgelerde görülmesi muhtemel bir böcek olan nem böceği direkt olarak insanı ısırdığı kayıtlara geçmemiştir. Nem böceğinin erginleri genellikle 1-3 cm civarındadır. Dişi böcekler genellikle 100 taneye kadar yumurta bırakabilir, bu da evlerde sürekli görülmesine neden olmaktadır.  Gümüş böcekleri 10 yıla kadar yaşamakta olup yeni üreyen bireyler 1-2 ayıl aralığında deri değişmektedir. Bu böcekler ile mücadele için evlerde bulunan sinek ilaçları bu böceklere etkili olmadığını belirtelim.

Nem Böceği İle Mücadele

Nem böcekleri ile mücadele yöntemlerinde her böcek türünde olduğu gibi kimyasal ve fiziksel mücadele yöntemi olmak üzere iki farklı şekilde incelemek mümkündür. Kimyasal mücadele yöntemleri için zirai ilaç önermekteyiz. T.C Sağlık Bakanlığı onaylı zirai ilaçları kullanarak nem böceğinden tamamen kurtulmanız mümkündür. Bu böcekler için kimyasal ilaçların yanı sıra hamam böcekleri için kullanılan jel tuzaklarda etkili olmaktadır. Kimyasal mücadele önemli olan kesinlikle böceklerin yuvalarına ve geçiş yerlerine jel kullanmanız gerekmektedir. Kimyasal ilaçlar feromon salgıladığı için kimyasal ilaçlar direkt olarak etkilemektedir. Kimyasal ilaçları kullanırken insan sağlığına yan etkisi olup olmadığını zirai ilaç bayilerinde bulunan deneyimli kişilerde yardım alabilirsiniz. Fiziksel mücadele bu böcek türü için oldukça zor olduğunu belirtelim, çünkü nem böcekleri geceleri aktif oldukları için böceği öldürmeniz veya bulunduğu bölgeyi temizlemeniz zor olacaktır. Ayrıca bu böcek türleri lavabo, kitap araları vb. görülmeyen yerlerde saklandıkları için fiziksel mücadele gümüşçün böcekleri için yetersiz kalmaktadır.

 


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!