Güney Kore Kuzey Kore’ye Adeta Savaş İlan Etti! Kriz Büyüyor

Güney Kore, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinden sonra çılgına döndü ve adeta savaş ilanı etti. Diyalog ilişkileri kurmayacaklarını belirten Güney Kore askeri alanda Kuzey Kore'yi cezalandırmak için adeta savaş ilanı etti.3 dk okuma süresi


3
8 paylaşım, 3 puan

Bilindiği üzere Kuzey Kore bir süredir adeta tüm dünya ülkelerine kafa tutmaya devam ediyor. Nükleer füze denemeleri, diğer askeri silah denemeleri gibi pek çok yeniliğini dünyaya tanıtmaya devam eden Kuzey Kore’ye çok sayıda ülke nota verdi ve bunları yapmaması gerektiğini belirtti. Şimdide Güney Kore Kuzey Kore’ye adeta savaş ilan etti. Kriz büyüyor ve diğer ülkelerde bu krize katılmaya devam ediyor.

Güney Kore bilindiği üzere Kuzey Kore ile sınır ve Kuzey Kore’nin yaptığı tüm hamlelerine yazılı ya da sözlü olarak kınamalarda bulunarak çözüm arayışları içerisindeydi. Ancak Güney Kore’de dün yaşanan gelişmelerden sonra adeta ipler koptu. Kuzey Kore hidrojen bombası atması ile bölgede 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Güney Kore hükümeti tüm askeri birliklere kırmızı alarm vererek olası saldırıya karşın askerlerin hazırlıklı olmaları konusunda talimatlar verildi. Bugün yapılan açıklama ile de Güney Kore Kuzey Kore’ye adeta savaş ilan etti. Kriz büyüyor durdurulamıyor.

Diyalog Kurmayıp Ceza Vereceğiz!

Güney Kore cephesinden bugün yapılan açıklama ile Kuzey Kore’ye yaptığı tüm yanlışlar için şimdiye kadar sürekli diyaloglar şeklinde çözüm bulamaya çalıştıklarını ancak Kuzey Kore’nin çözüm arayışı içerisinde olmadığı ve artık iplerin kopma noktasına geldiği duyuruldu. Buna göre Güney Kore hükümeti aldığı yeni karar doğrultusunda Kuzey Kore ile diyalog kurmak yerine cezaları artırma sistemine gidecek. Bu cezaların sonucunda ise Kuzey Kore’nin diyalog masasına oturması amaçlanacak.

ABD’ye Güvenlik İçin Talepler İletildi!

Kuzey Kore bağımsız bir ülke olarak bilinmektedir ve hiçbir ülke ile alakası bulunmamaktadır. Güney Kore’de bağımsız bir ülke ancak toprakları içerisinde büyük arazilere kurulmuş olan Amerika Birleşik Devletlerine ait askeri üsler bulunmaktadır. Bu üsler aracılığı ile Güney Kore, ABD’den güvenlik için bazı yardımlar talep edildi. Buna göre Güney Kore, Amerika Birleşik Devletlerinden uçak gemisi, denizaltı, bombardıman uçağını ilgili bölgeye sevk ederek burada konuşlandırılmasını talep etmektedir. Bu stratejik birimlerden hariç olmak üzere Güney Kore’nin yaşamsal ve askeri alanda diğer konularda yardım istenilip istenilmediği bilinmiyor.

Japonya ve Güney Kore Ortak Adım Atıyor

Dün Kuzey Kore’nin hidrojen bombası atması ile Japonya hükümeti bir savaşın çıkmış olabileceği ve saldırının yapılmış olabileceği düşüncesinden dolayı çok sayıda savaş uçağını kaldırma talebini aldı. Japonya semalarında gözlem için çok sayıda savaş uçağı görüntü almaya çalıştı ancak her hangi bir savaş durumunun olmadığı anlaşılınca savaş uçakları tekrar ana jet üslerine giriş yaptı.

Buna göre Güney Kore ile Japonya hükümeti zaten bir süredir politik olarak ilişki bulunmasa da ortak adıma atmaktaydı. Ancak Kuzey Kore’nin diyalog masasına oturak istemesi ve çözüm arayışı yerine sürekli olarak nükleer füze denemelerine devam etmesi ile Güney Kore hükümeti ve Japonya adeta birleşti. İki ülke Amerika Birleşik Devletlerine yaptırımlar artırılsın şeklinde başvuruda bulundu.

ABD Yaptırımları Artıracak

Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasında ki iplerde giderek tırmanmaya devam ediyor. Dünyanın en güçlü ülkesi olarak bilinen ABD, Kuzey Kore’ye çözüm masasına oturması için çağrılarda bulunuyor fakat Kuzey Kore’den henüz bu açıklamalara cevap dahi gelmiş değil.

Buna göre Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Güney Kore başta olmak üzere tüm Avrupa Birliği ülkeleri Kuzey Kore’ye yaptırımların artması yönünde karar kılmaya devam ediyor. Ancak ne tür kararın kılınacağı ve Kuzey Kore için nasıl bir adım atacağı bilinmiyor. Öte yandan Çin Halk Cumhuriyeti’de kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Çin Kuzey Kore Taraftarı!

Çin Halk Cumhuriyeti’nden geçtiğimiz hafta yapılan açıklama ile Kuzey Kore’nin ABD’ye bağlı Guam adasını vurmasına her hangi bir tepki vermeyeceklerini ve ilişkileri izlemeye devam edeceklerini belirtirken ABD’nin ya da Güney Kore’nin Kuzey Kore’yi vurması halinde bu saldırıya sessiz kalmayacaklarını ve Kuzey Kore’de olası rejim değiştirilme çabalarına karşı çıkacaklarını duyurmuştu.

Bu açıklamanın ardından Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyetinin atacağı adımları da dikkatli bir şekilde incelemeye aldı. Kuzey Kore’nin çözüm masasına oturması, nükleer füze denemelerine son vermesi, askeri konu da gövde gösterisi yapmaması için talepler devam ediyor. Fakat Kuzey Kore şu ana kadar hiç bir çağrıya cevap vermediği gibi halen askeri alanda dünyanın en iyi sistemlerini geliştirdikleri konusunda açıklamalar yapmaya devam ediyor.


Sosyal medyada paylaş!

3
8 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!