Hamilelikte Kan Yapıcı Yiyecekler

Hamile her kadının başlıca sorunlarından olan kansızlık için yenilmesi gereken yiyecekler nelerdir? Hamilelikte kan yapıcı yiyecekleri sizler için bir araya getirdik2 min


2
5 paylaşım, 2 puan

Hamile her 3 kadından 2’sinin kansızlık sorunu yaşadığını biliyor muydunuz? Bir anne adayının günlük olarak 6-7 mg demir tüketmesi gerekir. Normal şartlar altında kan değeri 11 gr/dl olmalıdır. Bu değerin altındaki her değer kansızlık olarak ifade edilir. Tedavi edilmediği takdirde anne adayında kansızlık yani anemi görülür. Bu durumda hem anne adayı hem de bebekte ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

Hamilelikte Kansızlığın Belirtileri

hamilelikte-kansizlik.jpg

Anne adayı olan bir kişide kansızlığın da etkisi ile ortaya çıkan başlıca belirtiler şunlardır:

 1. İştah kaybı
 2. Yorgunluk
 3. Halsizlik
 4. Ciltte solgunluk
 5. Nefes darlığı
 6. Kalp çarpıntısı
 7. Ara ara bayılma
 8. Uykusuzluk ve sürekli uyuma isteği
 9. Dikkat eksikliği
 10. Baş dönmesi

Hamilelikte Kansızlığı Tetikleyen Faktörler

Hamile olan anne adayının kansızlığını tetikleyen ve hastalığa yakalanma hızını artıran başlıca faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. Beslenme Bozukluğu: Normal yaşantınızdan daha düzenli beslenmeye başlamalısınız. Çünkü artık çift canlısınız. Beslenme bozuklukları kansızlığı tetikleyen faktörlerin başında gelmektedir.
 2. Alkol ve Sigara Kullanımı: Günlük yaşantısında alkol ve sigara kullanan anne adayı bireyimiz hamile kaldıktan sonra bu alışkanlıklarına devam ettiği takdirde kansızlık oluşumunu hızlandırır. Kansızlığı tetikleyen faktörlerden birisi olan alkol ve sigara kullanımı ayrıca bebeğin sağlığı açısından da zararlıdır. Kalıcı hastalıklara ve sakatlıklara sebep olablir.
 3. Sindirim Sistemi ve Bağışıklık Sistemi Hastalıkları:  Anne adayı hamile kaldığı zaman vücudu güçsüz düşmekte ve bu sebeple sindirim sistemi hastalıkları veya bağışıklık sistemi hastalıkları geçirmektedir. Özellikle bunlarda sindirim sistemi hastalıkları yemeklerin sindirimini ve kana karışmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle demir ihtiyacının karşılanması zorlanabilir veya hiç olmayabilir.
 4. Çoğul Gebelik(İkiz bebek): Çoğul gebeliklerde yani ikiz bebek yada üçüz bebek gibi hamilelik durumlarında anne adayının kanı bu ikiz bebeklere yetmeyebiliyor. Bu da hamileliklerde kansızlığa sebebiyet verebiliyor. Bu durumda doktor tarafından demir ilaçları verilebilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Hangi Sorunlara Yol Açar

Hamilelikte demir eksikliği durumlarda aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

 • Erken doğum riskinde artış, 
 • Rahim içi gelişme geriliği
 • Düşük doğum riski(düşük yapma riski)
 • Loğusalık döneminin uzun sürmezi yani annenin iyileşmesinin uzun sürmesi
 • Doğum sırasındada ortaya çıkacak kan kaybının anne adayını veya bebeğin hayatını riske atacak düzeye çıkması.

Hamilelikte kan yapıcı yiyecekler nelerdir?


hamilelikte-kan-yapici-yiyecekler-1.jpg


Pekmez:  Annelerimizin ve büyük annelerimizin bizlere küçükken zorla yedirmeye çalıştığı özel yiyeceklerden olan pekmez en önemli demir kaynağıdır. İçindeki besin değerlerinden dolayı bolca demir içermektedir. Günlük 100 gr alınan pekmezin anne adayımızın demir eksikliğini dengelemede başrol oynayacaktır. Özellikle keçi boynuzu pekmezi yenilmesi kansızlığı engeller.

Tavuk Ciğeri: Pek tüketilen bir besin maddesi olmasa da kan değerinin yükseltilmesinde çok önemli bir besindir. Günlük 100 gr tavuk ciğeri yiyen bir anne adayı alması gereken demir miktarının %250'sini karşılayacaktır.  Yani günlük alması gereken demir miktarından daha fazlasını karşılayacaktır.

Mercimek: Haşlanıp yenildiğinde günlük demir miktarının yüzde 20 sini karşılamaktadır. Üstelik haşlanıp yenildiği takdirde demir miktarını vücutta tutmaktadır. Çabuk atılmasını engellemektedir.

Ispanak: 100 gr ıspanakta günlük alınması gereken demir miktarının bir kısmı olan 2.7 mg demir bulunmaktadır. Ispanak tüketilmesi tavsiye edilen başlıca demir kaynağı besinler dendir.

Nohut: 100 gr nohutta 6 mg demir bulunmaktadır.

Sığır Eti: Günlük demir eksikliğinin belli bir miktarını karşılamak için sığır eti bizlere yardımcı olacak besinlerin başındadır. 

Yulaf: Günlük olarak yediğimiz 100 gr yulaf demir eksikliğini önlemekte ve günlük demir ihtiyacımızın yüzde 70 ini karşılamaktadır.

Kuru Kayısı ve Kuru Meyveler: Kurutulmuş kaysı, kurutulmuş dut gibi kuru meyveler demir minerali açısından bolca bulunan yiyeceklerdir. Üstelik bu tarz kuru meyvelerin demir emilimi de çok kolaydır. Bu nedenle ikindi gibi ara öğünlerde yada yemek aralarında bu tarz kuru meyvelerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca yukarıdaki yiyecekleri yerken sebze ağırlıklı yemekler yaparak yenilmesi tavsiye edilmektedir. Örnek olarak yumurtada da yüksek miktarda demir bulunmaktadır. Ancak yumurtanın demir emilimi çok düşüktür. Ne kadar fazla yenilirse yenilsin kana geçmeyecek ve demir ihtiyacımızı karşılamayacaktır. Bu nedenle doktorlar tarafından sebze tarzı yemekler yapılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Örneğin; yumurta ve sebzeyi beraber güzel bir yemek yaparak yenilebilir.

Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki bu tarz meyveler belirli bir miktar kan emilimi sağlayabilirler. Bu nedenle kansızlık hastalığı yaşıyorsanız yada bu hastalıktan şüpheleniyorsanız kesinlikle ve kesinlikle doktorunuza başvurunuz.


Hamilelikte Kansızlık Çeken Kişinin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

hamilelikte-kansizlikda-uzak-durmasi-gerekenler.jpg

Kansızlık yaşayan bir anne adayının demir ihtiyacını karşılaması çok önemlidir. Bunun için yukarıda saydığımız yiyecekleri yemesi gerekmektedir. Ancak bazı yiyecekler de vardır ki bunlar kansızlık yaşayan anne adayı tarafından tüketilirse demir emilimini geciktirmektedir. Bunların başlıcaları kalsiyum içeren süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünlerinin içinde bulunan kalsiyum demir emilimini aşırı derecede yavaşlatmaktadır.


Ayrıca anne adayımız kansızlık yaşamamak için kola ve kafein içeren yiyeceklerden olan kahve, çaydan uzak durmalıdır.

Eğer sağlıklı bir gebelik geçirmek ve bu mutluluk sırasında sorunlar yaşamak istemiyorsanız vücudumuzun demir ihtiyacını karşılaması için doğru beslenmeye dikkat edin. Unutmayın hamileliğiniz sırasında eğer kansızlık yaşıyorsanız doktor kontrolünde bir hamilelik geçirmeniz hem sizin açınızdan hem de yavrunuz açısından daha sağlıklıdır. Doktorunuzun kontrol için sizleri çağırdığı zamanları ihmal etmeyin. Kendinizin doktorunuz olmanız iyi ancak profesyonel yardımdan da geri kalmayın.


Sosyal medyada paylaş!

2
5 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
6
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
sofu44

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!