Hasan Sözbilir Beklenen Deprem Hakkında Konuştu

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, katıldığı Mühendislik Çalıştay'ında İstanbul ve İzmir'de beklenen büyük depremler hakkında açıklamalarda bulundu.2 dk okuma süresi


1
6 paylaşım, 1 puan

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte termal bir otelde gerçekleşen Mühendislik Çalıştayı’na katılarak İzmir ve İstanbul için beklenen büyük deprem hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çalıştay sırasında çeşitli sunumlar gerçekleştiren Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye’de 500 adet aktif fay hattının bulunduğunu ve bu fay hatlarının 7,4 şiddetinde deprem üretme potansiyelleri olduğunu belirtti. Bu fay hatlarının 100 adete yakının Afyonkarahisar ve çevresinde, geri kalan aktif fay hatlarının ise batı Anadolu kısmında yer aldığına vurgu yapan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye’de ortalama 10 senede bir yıkıcı depremler oluyor diyerek sözlerini sürdürüdü.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir yaptığı açıklamada “Türkiye’de kırılma aşamasına gelmiş bir fay hattı belirli bir tehlike potansiyeline sahiptir. Kuzey Anadolu Fay hattı olarak belirttiğimiz hat risk taşıyor çünkü sistematik bir düzene ve 500 kilometre uzunluğuna dayanıyor. Türkiye’nin jeolojik yapısından dolayı fay hattının bulunduğu bölgelerde son 100 yılda yıkıcı bir çok deprem yaşandı. Örneğin Bodrum’da geçtiğimiz aylarda meydana gelen 6.6 büyüklüğünde ki deprem önemli bir deprem olsa bile kırılma denizde gerçekleşteştiği için insanlara ve yapılaşmaya büyük bir tehlike oluşturmadı.” ifadelerini kullandı.

Diğer bilim adamlarının yaptığı açıklamalar gibi Prof. Dr. Hasan Sözbilir’de İstanbul’da çok yakın bir zamanda deprem beklediğini belirterek “Normal şartlar altında İstanbul’da bulunan diri bir fay hattı yok. İstanbul’un içerisinden geçen bir fayda bulunmuyor. Fakat İstanbul’u etkileyen ve Marmara Denizi içerisinden geçen fay hattı var. Orada herkesin deprem beklemesinin sebebi, bu fay hattının doğudan batıya doğru uzanarak kırılan bir fay olduğundan dolayı. 1999’da ki deprem sonrasında kırılması gereken ve hala kırılmadığı için korkutan bu fayın riski çok büyük.” dedi.

HASAN SÖZBİLİR’DEN DEPREM TAHMİNLERİ

Deprem tahminleri konusuna da değinerek önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Hasan Sözbilir “Aslında yapılması gereken en önemli şeylerde biri bizim depremin gelişine hazırlıklı olmamız. Fayı tanımlamamız ve fay hattını araştırmamız gerekiyor. Bunlarla ilgili çalışmalar devam ediyor hala da şansımız var. Binaları sağlam yaparak, zemin iyileştirme çalışmaları da sağlarsak deprem sonrası daha güvenli bir yaşam alanı sağlanabilir.” şeklinde konuştu.


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!