Hastanede Görülmesi Muhtemel 3 Doktor Tiplemesi

3 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

İnsan olarak hastalandığımız zaman ilk durağımız hastaneler oluyor. Tabi kişiden kişiye değişiklik gösteriyor ama bazı kişiler hastaneye gitmeyi nedendir bilinmez sevmiyor. Öyle ya da böyle hastalık ilerlemeden hastaneye uğramakta büyük fayda var. Biraz ihmalci davranırsanız bu işin kaybedeni siz olabilirsiniz. Hastaneye gittikten sonra kayıt, hasta girişi o bu derken epey bir zaman geçiyor. E zaten hastayız… Derken bir de baktık ki önde pide kuyruğu gibi sıra var. Beklemekten başka bir çareniz yok. Sıradayken insanın en çok düşündüğü şeylerden birisi de doktorun kişiliği oluyor. Çünkü o kadar çeşitli doktor tiplemeleri var ki “Bu doktorsa bu nasıl doktor olmuş?” diyebileceğiniz pek çok farklı ruha sahip doktor örneğini size gösterebilirim. Şöyle de bir gerçek var ki, eğer doktorun kişiliğinden daha önemli bir özelliği varsa o da doktorluk tecrübesidir.Siz muayene olup çıktıktan sonra belki bir daha o doktoru görmeyeceksiniz ama doktorun yaptığı tedaviler ömür boyu sizinle olacak. Şimdi gelelim konumuza. Bugün sizler için hastanede karşılaşmamamız için bir neden olmayan tipik doktor tiplemelerini derledim.

 

İşe Yeni Başlamış, Çaylak Doktor

Genç bir doktor. (Temsili)

Genelde hastaların en çok sevdiği doktor tipidir. Uzun yıllar alan tıp eğitimini tamamlayan genç doktorlar, okullarından mezun olunca doğal olarak 3-5 yıl mesleklerinin, gelirlerinin keyfini çıkarmaya bakıyor. Bu süreç içerisinde de hastalara ailenin çocuğu gibi yaklaşan genç doktorlar, yaşlı teyzelerimize annesi, amcalarımıza da babası gibi bakıyor. Gerçekten de pek çok kişi kendi oğluna veya kızına muayene olsa belki de böyle bir yardımseverlik göremez. Bu doktorları, genelde hastane koridorlarında bir sağa bir sola koştururken görebilirsiniz. İşte görev aşkı budur! Ama şöyle de bir gerçek var, yıllar geçecek ve bu doktorlarımız da yaşlanacak. Durum böyle olunca bu doktorların gösterdiği sevecenlik de azalacaktır.

 

Yılların, Hastanenin Tecrübeli (Yaşlı) Doktoru

Emekliliğini hesaplayan bir doktor. (Temsili)

Bu doktorlar, meslekleri ile bağlarını koparmış, tamamıyla emekliliklerine yönelik yatırımlar yapmaya başlamıştır. İşte bu yüzden de bu sınıfa dahil edilebilecek doktorlardan ne yazık ki istediğiniz gibi bir tedavi almanız ne yazık ki pek de mümkün değil. Kurunun yanında yaş da  yanmasın tabi, istisna doktorlar vardır kesinlikle onların da kalplerini kırmayalım. Hele ki böyle bir doktora daha alt kabul edilen bir meslek grubuna dahil vatandaş giderse vay hallerine. Türk toplumunda genel olarak bir durum. Eğer çalışan, kendisinden daha alt mevkide birisi eline düşerse onun işini aksatmakla kalmıyor aynı zamanda oldukça ilginç bir “Ben doktorum ulan, sen de öğretmen” felsefesi yerleşiyor. İşte eğer böyle bir doktor ile karşılaştıysanız vay sizin halinize. Bu yüzden randevu alırken bu tür doktorlardan uzak durmanızda fayda var.

 

40 Yaş Grubundaki, Gözlüklü Doktor

Orta yaşlı doktor. (Temsili)

İşte kesinlikle hastalığınıza en iyi çözüm bulabilecek doktor grubu bu sınıfa dahildir. Çünkü bu doktorlar ne işe yeni başlamıştır, ne de emeklilik planları yapıyorlardır. Hem üniversiteden yeterli teknik bilgiyi almış, hem de hastanede zaman içerisinde gerekli tecrübeleri bizzat deneyerek almış bu doktorlar, tabiri caizse hastayı gözünden tanırlar. Eğer bu niteliklere sahip bir doktoru inceleme fırsatınız olursa, tomografi ve röntgen sonuçlarını inceleyiş biçimlerine iyi bakın. Bu doktorlar kesinlikle öyle gelişigüzel iş yapmazlar. Tahlil sonuçlarınızı iyice incelerler ve en ufak bir ihtimali bile göz önünde bulundururlar. Ayrıca kesinlikle bir doktorun size kişisel olarak da en iyi yaklaşacağı yaş grubunda bulundukları için bu tür doktorlardan bir arkadaş edasında yaklaşımlar almak oldukça normal.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!