Hayvan Çiftliği Kurmak İsteyenlere Önemli Bilgiler!

5 dk okuma süresi


0
7 paylaşım

Hayvancılık ülkemizin temel geçim kaynakları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle son zamanlarda kırdan kente göçlerin artığı için hayvancılık kırda azalmıştır. Bu yüzden dolayı et üretimi ülkemiz için yeterli gelmemekte et fiyatları da paralel olarak artmaktadır. Hatta son zamanlarda et fiyatlarının artış göstermesinden dolayı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ithalatı yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılık üretimi ya da küçükbaş hayvancılık üretim çiftliği kurmak isteyen kişiler öncelikle olarak hayvancılık hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Maliyet açısından da büyük bir maliyete sahip olan büyükbaş hayvancılık üretimi için gerekli bir maliyeti bulundurmanız gerekmektedir. Hayvan çiftliği için sadece maliyet açısından kaynağınız bulunuyorsa kesinlikle deneyimli kişilerden yardım almadan ve deneyimli işçileri bünyenizde bulundurmadan bu işe girişmemeniz en sağlıklısı olacaktır. Hayvancılıkta büyükbaş, küçükbaş için yapmanız gereken projeyi detaylı bir şekilde incelemeden önce et üretimi için mi yoksa süt üretimi için mi üretim yeri yapmanız için karar vermeniz gerekmektedir. Bu kararı verdikten sonra ise yine üretim yerini açacağınız yeri belirlemeden önce kesinlikle bulacağınız şehir ve civardaki şehirler veya ilçeler için Pazar araştırması yapmanız gerekmektedir. Pazar arayışınızı hallettikten sonra maliyet tablosu çıkartarak Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı kuruluşlardan hibe veya kredi için başvuru yapmanız maliyet açısından sizi rahatlatabilir. Şimdi büyükbaş hayvan üretimi için sizlere önemli bilgiler aktaracağız.

İşletmenizde Kayıtların Tutulması ve Barınakların Yapısı

Büyükbaş hayvan çiftliği bilindiği gibi büyük paralar ile kurulan ve zararının telafisi zor olan bir sektördür. İşletmede bilgisayar ile kayıtların tutulması için program kullanılmalıdır. Bu program ile yeni gelen hayvanın kaç kiloda geldiği, hangi hastalıklar geçirdiği, hangi yaşta geldiği, hangi aşıyı kullandığı, hangi ilaçların kullanıldığı, cinsi vb. özellikleri programa özenli bir şekilde girilmesi hem işletmede ki karışıklığı gidermekte hem de hayvan hakkındaki bilgiler kayıt altına alınmalıdır. Kayıtların tutulması bir önemli yanı da hayvanlarda gebelik süresi ve kalıtsal hastalıkların kaydı ve dönemleri tek tek girilmesi hayvanları geleceği açısından önem taşımaktadır.

Hayvan çiftliklerinde özellikle büyükbaş hayvan çiftliklerinde açık gezinti alanı hayvanların strese girmemesi ve sağlıklı bir şekilde süt verimini artırmasında önem taşıyan bir noktadır. Açık gezinti alanı yani padok olarak adlandırılan bu alanın her iki tarafı açıklık bulunmalıdır. Bulunan padok alanının zemini toprak olmalı ve etrafı paslanmayan demir ile çitle örtülmelidir. Açık gezinti alanı için erişkin hayvanlar ve yavru hayvanlar için ayrı ayrı bölmeler yapılmalıdır. Hastalıklı ve çiftliğe yeni alınan hayvanlar gözetime girmeden kesinlikle bu alana gönderilmemelidir. Açık gezinti alanın genişliği hayvanların yoğunluğuna göre yapılmalı en az 10 metre olacak şekilde düzenlenmelidir.

Doğumhane, Karantina ve Sağım Ünitesi

Hayvan çiftliklerinde doğumhane ve karantina bölmesi çiftlik için olmazsa olmaz alanlardır. Doğumhane bölümü tek bölüm olarak hazırlanmalı, iş güvenliği prensiplerine uygun olarak çalışılmalı, düzenli olarak veteriner hekim tarafından bakımları yapılmalıdır. Sağım ünitesine baktığımızda serbest duraklı ahır sisteminde sağım sistemi işletmenin hayvan sayısına göre hazırlanmalı ve işletmeninin iş akışını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmalıdır. Sağım ünitesinde hayvanların girişlerinde personellerin fazla müdahale etmesine gerek kalmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Süt üreten büyükbaş hayvan çiftlikleri için süt deposu hayvanların sayısına göre hazırlanmalı depo belirli aralıklarda temel hijyenik koşullara göre temizliği yapılmalıdır. Orta düzeyde büyükbaş hayvan çiftliklerinde otomasyon, bilgisayar, ilaç ve diğer malzemeler için ayrı bir oda bulundurulması gerekmektedir.

Hayvan çiftliklerinde kaba ve kesif yem deposu olmak üzere iki ayrı depo yapılmalıdır. Yem konusunda bir çiftlik için en önemli nokta kaba yemdir. Eğer bir çiftlik kaba yemi kendi bünyesinde karşılayamıyorsa maddi açıdan büyük bir kar getirmesi beklenmez. Büyükbaş hayvan çiftliklerinde kaba yem sulu alanlarda hayvan başına 3 dekar olarak hesaplanırken susuz arazilerde hayvan başına 5 dekar kaba yem ihtiyacı bulunmaktadır. Kaba yemler balyalar halinde hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta kaba yemleri güneş altında kurutulmaması gerektiğidir. Kaba yemler çatısı uçmayan 4 tarafı açık çatı altlarında kurtulmalı ve böylelikle yemlerin yeşil kısımları ve içerisinde bulunan besin ögeleri güneş ışınları tarafından zarara uğramamaktadır. Çatısı uçmayan bu sistem en az 10-12 metre yükseklikte olması tavsiye edilmektedir.

Karantina bölümüne baktığımızda ise hayvan çiftliğine yeni katılan hayvanlar yaklaşık 2 ya da 3 hafta süreyle karantina bölümünde tutulmalıdır. Karantina bölümünün en önemli faydası çiftliğe yeni katılan hayvanların hastalıktan ari olduğu anlaşılana kadar sağlıklı diğer hayvanlara bulaşması önlemesidir.

Hayvan çiftliğinde yapılan yanlışlardan bahsedecek olursak; hayvan çiftliğine alınan hayvanların örnek verecek olursak; 2 tanesi Mersin’den, 2 tanesi Ardahan’dan 2 tanesi Manisa’dan alınması oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü bu hayvanların adaptasyon yani mevsimine ve çevreye karşı vermiş olduğu adaptasyonlar farklı olduğundan dolayı alışma süreçleri de hem zor hem de zaman almaktadır. Mümkün olduğunda hayvanların kaynakları aynı şehirden alınmasına dikkat edilmelidir.

Süt Verimi Yüksek Hayvan Seçimi

Çiftlik sistemimizi kurduktan sonra verim açısından en önemli konu doğru hayvan ırkı seçimidir. Et üretimi yapanlar için et verimi yüksek hayvanlar tercih edilmeli, süt üretimi yapanlar için de süt verimi yüksek hayvan ırkları tercih edilmelidir. Şimdi sizlere et ve süt verimi yüksek ırklardan bahsedelim.

Simmental; İsviçre kökenli ırktır. Bu hayvanın baş tarafı beyaz renkli gövdesi ise beyaz ve kahverengidir. Bu hayvan ırkı besi hayvancılığında yani et verimi yüksek olan bir ırktır.

Jersey; Bu hayvan türü anavatanı İngiltere ve Fransa arasındadır. Jersey yavruları oldukça küçük ve ince yapılı olduğu için bakım istemektedir. Et verimi düşük olan bu hayvanın süt verimi oldukça fazladır.

Holstein Friesian; Ülkemizde Hollanda’dan giren bu hayvan ırkı hem genellikle Ege ve Marmara bölgesinde yetiştirilmektedir. Süt verimi en yüksek olan bu hayvan ırkının en önemli yanı serin yerlerde veriminin daha fazla arttığı gözlemlenmiştir.

Hayvan ırkları arasında bu yazımızda sadece ülkemizde kültüre alınan ırklardan bahsettik yerli ırklarımızı bir dahaki yazımızda sizlerle paylaşacağız.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!