Bal Arılarının İlginç Özellikleri


 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- Arılarda görev dağılımı onların yaşlarına göre ayrılıyor. Kovan temizliği, kovanın sıcaklığının sabitlenmesi, larvaların beslenmesi, petek inşa etmek, balmumu üretmek, yiyecek taşımak, kovanın güvenliği, nektar toplanması gibi görevleri bulunuyor.

 

2- Bal arıları bir insanı soktuğu zaman ölmeye mahkûmdurlar. Arının iğnesi koptuğu zaman ölürler.

 

3- Bal arıları Güneş’in Dünya’nın bir noktasındaki konumunu hesaplayabilmektedirler. Yani bir bal arısı Dünya’nın yuvarlak olduğunu biliyor.

 

4- İşçi arılar yemek bulabilmek için kovandan yaklaşık 8 kilometre uzaklaşmaktadırlar. Bir koloni 450 gram bal yapmak için 88 kilometre yol almaktadır. Bir koloni bahar ve yaz aylarında 27 kilo bal üretebilir.

 

5- Arılar soğukkanlı canlılardır. Uçan bir arının yaklaşık vücut sıcaklığı 50 derecedir. Arılar kolaylıkla hava şartlarına uyum sağlayamazlar ve yağmurlu havada dışarıda kalan bir bal arısı hareket yeteneğini kaybedebilir. Kovan sıcaklığı genelde 35 derece olur.

 

6- Arılar bal üretebilmek için çiçek nektarlarını kullanırlar. Nektarı ağızlarında çiğneyip ağızlarında bulunan enzimlerle nektarı şekere dönüştürüyorlar. Böylelikle bal hem sindirilebilir oluyor hem de bakterilerden temizleniyor. Daha sonra bunları peteklere dağıtıyorlar.

 

7- Bal arıları bilinenin aksine Amerikalılar tarafından getirilmemiş, Avrupalılar tarafından getirilmiştir.

 

8- Kraliçe arı olmak için dünyaya gelen ilk kraliçe arı adayı kardeşlerini öldürüp kontrolü ele geçiriyor. Daha sonra dışarıdaki erkek arılar ile çiftleşiyor. Bu çiftleşme yalnızca bir defa oluyor ve bu ona ömrü süresince yetiyor. Kraliçe arının ömrüyse yaklaşık 6 haftadır.

 

9- Arılar kraliçe arının ölmüş olduğunu koklayarak anlıyorlar. Çünkü kraliçe arının salgıladığı feromonun kokusunu artık alamıyorlar. Kraliçe arı öldüyse, işçi arılardan 3 günden büyük olanı kraliçe olarak seçiliyor ve işler böyle devam ettiriliyor.

 

10- Kraliçe arının değişmesi, kolonideki arıların davranışlarının değişmesine de neden olmaktadır. Bu arı yetiştiricilerinin, koloniyi kontrol altına alabilmelerini sağlayan bir özelliktir. Böylece arıların davranışlarındaki farklılıkları anlayabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item