Katil Böceklere Dikkat!


Katil Böcekler

Böcek kelimesi insanlar tarafından duyulduğunda çoğu insanın ürkmesine neden olmaktadır. Böcekler, eklem bacaklılar sınıfında yer alır. Böceklerin insan sağlığına zararlı olduğu düşüncesi ve tehlikeli olduklarından insanlar böcekleri sevmezler. Böceklerin ekosistem de ayrıştırıcı olması ve aynı zaman da böceklerin bitkilere sağladığı yararlar oldukça fazladır. Böcekler takımından en tehlikeleri türler şunlardır;

Mermi Karınca (Paraponera  clavata);

Karıncalar bilindiği üzere çevre koşullarına adaptasyon yeteneği en fazla olan böcek türüdür. İnsanların evlerine kadar rahatlıkla girebilen bu böcekler kesici ağız tipleriyle hemen hemen her yeri delerek yuva yapabilirler. İnsanlar karıncalara karşı her zaman mücadele içine girmiş ve genelde sıvı ilaçlar kullanarak evlerden uzaklaştırmışlardır. Şimdi gelelim Mermi karıncanın neden tehlikeli olduğuna, mermi karıncalar arka kısmında yer alan ve arılarda da bulunan bir iğneye sahiptir. Bu iğne insanı soktuğu zaman bir çivi batmış kadar acı verirken aynı zaman da zehri de oldukça etkili olduğundan en fazla acı veren böcek zehri olarak bilinmektedir. Dünya’da yaşadıkları alan ise Güney Amerika olup ülkemizde şuana kadar görülmemiştir. Mermi karıncalar ülkemizde bulunan işçi karıncalara benzese de renkleri genellikle koyu renklidir. Bir gün mermi karıncaya rastlarsanız kesinlikle oradan uzaklaşın. Zehirleri öldürücü olmasa da verdiği acı ile yerde kıvrandırır.

Yaban Arısı (Phillanthus triangulum)

Arılar böcek türleri içerisinde insanların ürktüğü ve ülkemizde fazla bulunan bir türdür. Yaban arıları diğer bir adıyla da pepsis arısı zehri ile insanlara zarar vermektedir. bu arı arılar içerisinde en fazla zehre sahip olan tür olmasa da ülkemizde bulunduğu için tehlikeli bir arıdır. Arılar özellikle bulundukları bölgeleri savunmada agresif davranmaktadır. İnsanlar yaban arısına zarar vermese dahi saldırı da bulunur. Bu arıların ilgi çeken bir özelliği de yer altına saklanmalarıdır. Toprağı kazıcı ayak tipleriyle kazarak delik oluştururlar. Ve bu deliklere saklanırlar. Bu yüzden gördüğünüz her delik akrep veya örümcek yuvası olmayabilir. Bu arıların 10 tanesi bile binlerce bal arısını öldürecek güce sahip olduğunu da hatırlatalım.

Titan Böceği (Titanus giganteus)

Dünya’da şuana kadar eşi ve benzeri olmayacak şekilde büyük, güçlü ve aynı zamanda uçabilen tek böcek türü olarak kayıtlara geçmiştir. Titan böceği larvaları bu zamana kadar bulunamamış olması da gizemli bir böcek olmasını sağlamıştır. Titan böceği uçma özelliğini yerden sağlayamaz, çünkü bu böcek türü oldukça ağır bir organizmaya sahip olduğundan dolayı kendi ağırlığını taşıyamaz. Ayakları tırmanmak için gelişmiştir ve bu sayede ağaçların yüksek dallarına çıkarak buradan kendini aşağıya bırakarak uçabilir. Titan böceğinin tehlikeli ağız yapısı çok keskindir. Belgesel videoları hazırlayan kişiler tarafından yapılan bir video da bir kalemi tek seferde ağızıyla ortadan ikiye kesmeyi başarmıştır. Titan böceğinin yaşadığı ülkeler ise, Brezilya, Bolivya, Güney Amerika’nın Yağmur Ormanları bölgesinde bulunmaktadır. Bu böcekler ağaçların dallarını kestiği için hem ormanlık alanlara zarar vermekte hem de tarımsal amaçlı yapılan ağaçlara da zarar vermektedir. Ülkemizde ise şuana kadar görülmemiştir. Uçma yeteneğinin olması ülkeme geleceğinin kanıtı değildir, çünkü titan böcekleri uzun uçuş yapacak kadar kanat yapısı gelişmemiştir. Titan böceğinin kın kanatlılar arasında en gelişmişi olması ve etçil olması ekosistem de büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu böcekler ışık yardımıyla geceleri yakalanabilmekte ve bazı kaynaklara göre bu böceklere 400 Sterlin para ödediği bilinmektedir. Bu böcekler ile karşılaşmanız durumunda kaçmanız en mantıklısı olacaktır, çünkü bu böcekler etinizi derinizden koparacak bir çene yapısına sahiptir.

Tekerlek Böceği (Arilus Cristatus)

Kuzey Amerika’da rastlanan bu böcek türü insanlara karşı fazla tehlikeli olmamasına rağmen ısırdıklarında yara izleri asla geçmez. Üst kısmında bulunan çark şeklinde olan bölge tekerleğe benzediği için tekerlek böceği olarak bilinmektedir. Bu böcek türü yerde oldukça hızlı hareket eder ve avını asla kaçırmaz. Tekerlek böceği genel olarak tırtıllar ve kın kanatlılar ile beslenmektedir. Avlarını yakaladıktan sonra avının gövdesine zehrini bıkarak avını etkisiz hale getirir. Bu böceğin zehri avının iç organlarını erittiği için oldukça zehirli bir sıvısı vardır. İnsanlara direkt olarak zarar veren bir böcek türü olmamasına rağmen zehirlerini insana bıraktıklarına insanlarda kesin ölüme sebebiyet verdiği bilinmektedir. Panzehir ise şuana kadar tespit edilmeyen böcek türleri arasında yer almaktadır.

Korsan Böceği (Melanolestes picipes)

Böcekler arasında insanları direk olarak hedef alan bir böcek türüdür. İnsanları genelde uykuda hedef alan Korsan böceği insanların gözüne ve dudaklarını hedef alır. Hedef aldığı yerlerde kan emer ve bu bölgelerin yara olmasına neden olur. Korsan böceği kemirgen hayvanları da hedef alarak kemirgenlerin de kanını emer.  Boyut olarak 5 cm boyuna akdar büyüyebilen korsan böceği ısırıkları insanda kalıcı hasar bırakmaz ama 6 aya kadar yara izleri geçmeyebilir. Türkiye’de şuana kadar görülmeyen bu böcek türleri kan emici özelliği olduğundan dolayı insanlarda hastalık taşıyabilir.

Evlerinizde böcek türü görmek istemiyorsanız böcek ilaçları kullanmalı ve camlarınızı filtre ile kapatarak uçan böceklerin eve girmesine engel olabilirsiniz. Evinizde böcek larvaları gördüyseniz ve her gün böcekle karşılaşıyorsanız kesin çözümü fumigasyon ilaçlama tekniği olduğunu unutmayınız.


Bunu arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

3
2
3 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Beğendim Beğendim
1
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Caps
Caps yarat