Hediye Paketinde Bomba Gönderen Unabomber’ın Dizisi Çıkıyor

5 min


1
13 paylaşım, 1 puan

Unabomber’ı tanıyor musunuz? Asıl adıyla Theodore Kaczynski, dünyanın en iyi matematikçilerinden biri. Berkeley Üniversite’sinin en genç öğretim görevlisi olmayı başarabilmiş bu eski akademisyeni dünyaca ünlü kılan şey, bazı kuruluşlara ve kişilere “hediye paketi içinde bomba göndermesi”. Böyle bir şeyi neden yaptığı üzerine uzun bir yazı olacak, aynı zamanda Theodore Kaczynski’nin hayatını anlatan Manhunt: Unabomber mini dizisinin detayları hakkında bilgiler bulabileceksiniz. Önce Theodore Kaczynski’yi tanıyalım.

Theodore Kaczynski Kimdir?

Spot kısmında belirtildiği üzere Theodore Kaczynski iyi bir matematikçi. 1942 yılının 22 Mayıs’ında Chicago’da doğdu. Çocukluk ve gençlik dönemleri için söylenebilecek tek şey, inanılmaz zeki biri olması. Berkeley Üniversitesi’nde en genç öğretim görevlisi olarak akademisyenlik hayatına başlangıç yaptı. Yardımcı profesörlüğe kadar yükselmeyi başardı ancak Theodore Kaczynski bu noktada kritik bir karar alarak mesleğini bıraktı, evini, eşyalarını, sahip olduğu gereksiz her şeyden kurtulup Montana’da bir ormanın içine yerleşti. Modern yaşamın onu yıprattığını düşünüyordu ve toplumdan uzaklaşmayı seçti. Buraya kadar her şey normal. Ona Unabomber lakabını kazandıran olaylar ise ormana yerleşmesinden birkaç ay sonra başladı.

Theodore Kaczynski, Montana ormanının içinde küçük bir kulübe inşa etti ve kendi başına hayatta kalabilmenin yollarını aramaya başladı. Avlanıyor, ormandaki yiyecekleri topluyor, küçük bir alanda tarım yapmaya çalışıyordu ancak bir taraftan da yerel insanlar ve federal hükümet tarafından tacizlere uğruyordu. Ormanı “imara” açmak isteyen federal hükümete karşı “silahsız” protestolarda bulundu, ormanın kesilmesini engellemek için birçok dava açtı ancak hiçbirinden sonuç alamadı. Toplumdan kurtulmak için deyim yerindeyse “Allah’ın dağına, taşına” gelmiş olmasına rağmen “modern” insanlardan yakasını bir türlü kurtaramayan Theodore Kaczynski çok sinirlendi ve federal hükümetten, toplumdan intikam alabilmek için bombalı saldırılar düzenlemeye başladı.

Theodore Kaczynski’ye ünü kazandıran olay, American Airlines yolcu uçağına “bomba” yerleştirmesi oldu ama bombayı patlatmadı. Bundan sonra “Hava Yolları Bombacısı”, yani “Unabomber” adıyla anıldı. FBI, federal mahkemeler vb. kurumlara hediye paketleri içinde bombalar gönderdi. Kendisinin hazırladığı “Sanayi Toplumu ve Geleceği” adlı kitabı ve manifestosunu gazetelere gönderdi. Bu sırada Ahmaklar Gemisi, Devrimin Yolu ve Teknoloji Köleliği gibi diğer eserlerini de hazırladı.

Saldırılara yaklaşık 10 yıl boyunca devam eden Unabomber nihayetinde yaşlanmıştı ve yorulmuştu. Bir süre için saldırı eylemlerine son verdi. Önemli bilgi: bu ana kadar Theodore Kaczynski’nin Unabomber olduğu bilinmiyordu. Theodore Kaczynski’nin kardeşi David, karısının ona gösterdiği gazeteyi incelediğinde ağabeyinin yazdığı manifestoyu gördü. Gazetede manifesto mektubu “fotoğraf” olarak yayınlanmıştı, yani el yazısı görülebiliyordu. David Kaczynski, ağabeyinin düşünceleri ile manifestodakilerin örtüştüğünü hemen anladı, daha sonra ağabeyinin defterlerini ve önceki yazılarını incelediğinde el yazısının aynı olduğunu gördü. Unabomber’ın ağabeyi olduğunu anlayınca David iki seçeneğin ortasında kaldı. Ya ağabeyini savunacak ve durumu kimseye söylemeyecekti yada bombalı saldırılarda daha fazla kişinin ölmesini engelleyecekti. O ikinci yolu seçti ve FBI’a Unabomber’ın kimliğini ihbar etti. Dizide “bir Amerikan klişesi” olarak tabii bütün olay bir FBI çalışanı tarafından çözülmüş gibi anlatılıyor ama gerçekte Ted’i, yani Theodore’yi yakalatan kardeşi David oldu.

Ted Kaczynski’nin kaldığı yer, adres olarak bilinmiyordu ancak bölge olarak biliniyordu, bu bilgiyi ailesiyle paylaşmıştı. FBI ve polis kuvvetleri ortak bir operasyon ile Ted Kaczynski’i dağ evinde tutukladılar. Yargılanırken yaptığı savunmalar ile dünyayı şaşkına çeviren Ted Kaczynski müebbet hapse çarptırıldı ve şartlı tahliye ihtimali kaldırıldı. Bugün 76 yaşındadır ve dünyada tek başına düzenlediği eylemler ile en çok ses getiren protestocu olma unvanına sahiptir.

Manhunt: Unabomber Mini Dizisinin İlk Bölümü Yayınlandı

Theodore Kaczynski’nin yaşamını anlatacak olan Manhunt: Unabomber 8 bölümden oluşacak. 1 Ağustos 2017’de ilk bölümü yayınlandı, eğer Theodore Kaczynski’nin nasıl biri olduğunu merak ediyorsanız diziyi izlemenizi tavsiye ederim. Andrew Sodrosk’i yönetmen ve “creator” koltuğunda göreceğiz. Creator kelimesini tırnak içine almamın sebebi, gerçek bir hikayeyi dizileştirirken bu ifadenin aslında yanlış olmasından. Uyarlayan veya derleyen gibi ifadeler kullanılması gerekiyor ama konumuz bu değil.

Paul Bettany, dizide Theodore Kaczynski’yi canlandıracak. Dizinin iki yönüyle önemi var:

Birincisi, Theodore Kaczynski arandığı dönemde FBI’ın yalan haberleri ve kara propagandaları ile “amacı sadece” terörist eylemler olan biriymiş gibi tanıtıldı. Ancak kitapları okunduğunda bunun gerçekle uzaktan yakından alakası olmadığını görebilirsiniz. Manhunt: Unabomber da aynı işlevi göstererektir.

İkincisi, teknolojinin “çarpık” gelişimine yönelik “birinci elden” bir tepki olacak. Manhunt: Unabomber’ın birinci bölümü ve fragmanlarından “benim” anladığım kadarıyla Teknoloji Köleliği kitabından büyük oranda faydalanılmış ve elbette Kaczynski’nin asıl kitabı olan Sanayi Toplumu ve Geleceği kitabından derlemeler ile nereye ve nasıl ilerlediğimize dair uyarılar, betimlemeler dizide yer alıyor.

Kaczynski, Ormanları Kesen ve Toprağı Çalanlara Direndi

Kaczynski kendi mantalitesinde “masum” olan hiç kimseyi öldürmediğini savunmaktadır. American Airline uçağına bombayı yerleştirmiştir ancak bu bombayı zamanlamamıştır. Vermek istediği mesaj çok açıkken FBI’ın ve federal hükümettekilerin yalanları ile “gözü dönmüş” bir bombacı olarak halka lanse edildi. İsteseydi uçağı düşürerek yüzlerce kişiyi öldürebilirdi. Hediye paketlerini gönderirken de sadece haksızlık yaptığını düşünen kimseleri seçmişti. Hatta bu kimselerin hediyesini “iş yerine” gönderiyordu, evlerine gönderdiğinde eşleri veya çocukları paketi açabilir diye düşünerek. Unabomber her ne kadar acımasız ve sıradışı biri olsa da, haklı olduğu yönler vardı ve eylemlerini büyük bir dikkatle gerçekleştirmiştir, zarar görmesi gerekmediğini düşündüğü kimseleri olaydan uzak tutmuştur.

Kişisel tavsiyem, Sanayi Toplumu ve Geleceği kitabını mutlaka okumanız. Bir yakın arkadaşımın anlattığı hikaye ile tanıdığım Kaczynski, fikirleri olan ve dinlemeye değer biri. Web’den kitabının PDF ve EPUP formatlarını bulabilirsiniz, ayrıca kitaplarından para kazanmayı reddettiği için kitapları çok ucuza satılıyor. Dilediğiniz gibi temin edip okuyabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

1
13 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
10
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!