Hemen Yanınızda Küçücük Bir Kara Delik Olsaydı Neler Olurdu?

Kara deliklerin ne olduğu çoğu zaman bir merak konusu olmuştur. Modern fizik ile daha yüzeysel derinlere inildikçe (derinliğin farklı katmanlarına üstün körü bakıldıkça), insanların bilgileri çeşitlendiği gibi merakları da farklılaştı. Bu yazıda da farklı bir merakımız olan kara delikleri hayal gücümüzle biraz daha keşfetsek, fena olmaz sanki. 1 min


0
11 paylaşım

Henüz konuya başlarken cevap verelim mi? Hemen yanı başınızda bir kara delik olsaydı, sizi hem yutmaya, belki de her tanenizi parçalayıp yakmaya çalışacaktı. Sözün özü, ölecektiniz.


Kara Delikler Nasıl Oluşuyorlar?

Kara delikler birden fazla yolla ortaya çıkabiliyorlar ama bunlardan en bilineni yıldızların içe çökmesine dair olanıdır. Bir gökcisminin sahip olduğu içten basıncı, yine kendi sahip olduğu kütleçekimiyle kıyaslandığında, bu karşılaştırmada güçlü gelemediği durumlarda, yıldızda çöküş meydana geliyor. Bu içe çöküş eyleminin sonucu ise kara delikleri oluşturuyor.

Bozuk Paradan Bir Kara Deliğiniz Olsaydı

İsveçlilerin örneklerinden yola çıkalım. Bir bozuk parayı düşünün. Bu bozuk para, bir kara delik olacak. Öncelikle seçiminizi yapın, bu bozuk paranın ağırlığını mı baz alacaksınız kara deliği yaratmak için yoksa genişliğini mi? Yine İsveçliler gibi önce madeni paranın ağırlığından girerek anlatalım konuyu. Örnek vermek gerekirse 5 gram ağırlığındaki bu bozuk paranızın aslında kara delik olduğunu varsaydığımızda, sadece yarıçapını 10 üstü -30 metreye sabitlemiş oluyoruz. Hidrojen atomu ile bir kıyaslamaya gidersek, hidrojenin 10 üstü -11 dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu da, bir atom ile devasa yıldızımız Güneş'i kıyaslamak ile aynı şey demek oluyor. Bu kara deliğimiz, küçük ağırlığını hızla kaybetmeye başlayacaktı uzayda. Bu da 10 üstü -23 saniyede çözündüğünü söyleyerek anlaşılır kılınabilir. 5 minik 5 gramlık ağırlığı da 400 küsür terajul aktif enerjiye evrilirdi. Bu da Hiroshima ve Nagasaki üzerinde denenen atom bombalarının neredeyse 2,5 katı büyüklüğünde bir patlama demek oluyor. Yani, ölüm kapınızı çalardı.

Peki ya kara deliğin genişliği?

Ağırlığından girdik konuya ama peki genişliğini baz alsaydık ne olurdu? Bu kez işler daha da karışırdı, çünkü daha ağır bir kara delik ile karşılaşırdınız. Hatta Mars ağırlığına çok yakın bir ağırlık dersek, abartmış olmayız. (Abarttık kadar şaşırtmış olmalı yine de) Fakat Mars kadar masum olamayacaktı.  Çünkü gezegenimizin kütle çekiminin milyarlarca kat fazlası güçte bir çekime sahip olacaktı. Tatlı tatlı kendi kilonuzla yer çekimini ölçecek vaktiniz olmayacaktı yani. Elektrikli süpürgenin bir toz tanesini çekmesinden bile milyarlarca kat daha hızlı ve süratli bir çekime maruz kalacaktınız.  Bu derinizin, hücrelerinizin, her zerrenizin paramparça olması demek oluyor. Hem de bu kadar kısa sürede gerçekleşirdi ki..

Ayrıca kara deliklerin ortasına doğru gidilince karşılaşılacak şeyleri Mars örneğinden sıyırmakta fayda var. Mars'ta iken ayaklarınız zemine değiyor olacaktı fakat kara delikte ayaklarınız çok çok daha uzakta olacaktı. Çünkü içe çökmüş bir yapının üzerinde olacaktınız. Evet, o madeni para genişliğindeki kara delikten bahsediyoruz. 🙂

Gezegeninizi Yutacak Bir Virüse Dönüşürdü

Sanırım kara deliklerin ne kadar haylaz olduğunu henüz anlayamadık. Şöyle diyelim, gezegenimizin yakınında olsaydı ve yapısı gereği gezegenin merkezine çökseydi, Dünya'mızı merkezden tüketmeye ve görünen tabiriyle yok etmeye  başlayacaktı. Ayrıca merkezden tüketilen dünya, bir simiti andıracaktı. Ee, gel-gitlerimizi yaratan Ay da bundan nasibini alıp rotasını biraz bozmak durumunda kalacaktı. Elips bir yörüngede salınacak olan Ay, aynı şekilde kara deliğin çekiminden etkilenecektir.

Hah, söylemeyi unuttum. Yine ölürdünüz. :/


CERN'deki Deneyler ve Kara Delik Yaratılması

CERN'de bilim insanları protonları çarpıştırmaya çalışıp saniyede 50 milyona yaklaşan fotoğraf karesi yakalarlarken, ortaya atılan bir iddia da kafaları karıştırmıştı. İddaya göre CERN'deki bu deneyler sırasında bir kara delik oluşabilirdi. Buna bilim camiasının bir kısmı katılmazken, CERN'den gelen açıklama biraz daha açıklayıcı olmuştu. Buradaki bilim insanlarına göre böyle bir şey bir matematiksel hipotez modelinde tartışılabilir olsa dahi, mikro düzeyde oluşacak olan bu sözde kara delik hiçbir şey yutamayacağı gibi yazımızın ortasında bahsettiğimiz "kara deliğin yok olması" yani Hawking Işınımı denilen eylem ile zaten bir saniye bile geçmeden ortadan kaybolacaktı.


Sosyal medyada paylaş!

0
11 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Teknoloji ve internetin gelişimi cidden çok enteresan. Çünkü biz şuan ki teknolojiye bir bütün olarak bakıyour.z Halbuki birinin bulduğu bir buluş bakasının icadının temeli oluyor. Böylece zaman içerisnde birbirinden alakasız kişiler hep beraber teknolojiyi geliştirmiş gibi oluyorlar.

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!