Her An Kullanıyoruz Ama Bu İnterneti Kim, Niçin İcat Etti ve Nasıl Çalışıyor?

İnsanı dumura uğratan sorulardan birinde tutuklu kalmamanız için güzel bilgiler getirdik. Bu yazımızda, gönderilen verilerin nasıl olup da o kablolardan geçerek önünüzde tekrar var olduğunu anlayacak, internetin ve hatta Web'in nasıl ortaya çıktığını öğreneceksiniz. 1 min


-1
16 paylaşım, -1 puan

Evet, bazı şeylerin ortaya çıkış hikayeleri gerçekten insanı şaşırtabiliyor. Bugüne dek icat edilen veya keşfedilen birçok şey, bir hatanın ürünü. Yani, aslında başka bir şey yaratmak veya bulmak isterken ortaya çıktılar. Belki de bunlardan birisi olan, aslında Youtube'dan videolar izleyelim diye icat edilmeyen ve her gün kullanıp da sanırım nasıl ortaya çıktığını hiç merak etmediğimiz interneti inceleyeceğiz. 

İnternetin bugünlere gelmesi, en başta söyleyelim; tam 40 yılı aldı. Nükleer tehlikenin arttığı dönemlerde, ABD buna karşı bir iletişim aygıtı veya yolu geliştirmek için çalışmalara başladı. Buna göre, kritik bir savaşta bile en önemli detay olan "iletişim" yitirilmeyecekti. Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı olarak bilinen ARPANET'in ARPANET olmasını sağlayanlardan birine göre, aslında ortaya konulan bu ilk şebeke olan ARPANET, pek de haberdâr olma amaçlı kurulan şebekelerden birisi değildi. Amaç yalnızca bilgisayarların çalışırken kullandıkları donanımı beraber kullanmaları, yani paylaşmaları ve güçlerini en iyi seviyede koruyarak birbirlerine lazım olduğu müddetçe kullandırmaları üzerine kuruluydu. Tarih ise 1960'ları gösteriyordu.


Bu projeye göre, başarıya ulaşan bir detay vardı ki, o da güç paylaşımıyla birlikte oda büyüklüğündeki bu dev bilgisayarların birden fazla işlemi tek seferde ve aynı anda yapmaya başlamasıydı. Böylece aynı bilgisayar üzerinde sadece 1 kişinin çalışabilmesi kısıtlaması, görece yok oluyordu. İşte bu faydalı niteliği tüm cihazlara yaymanın ve bağlantıyı hızlandırmanın yolları aranmaya başlandı. Bu kısımda dünyanın farklı yerlerinden, örneğin Britanya ve Fransa'dan yeni kavramlar ortaya çıkmaya başladı bile. Bunlardan birisi de paket anahtarlama idi. Hemen ardından TCP/IP protokollerinin de ortaya çıkmasıyla, verinin bir yerde parçalanıp ulaşacağı noktada tekrar birleştirilmesiyle aynı içeriğin elde edilmesinin ilk adımları atıldı.

İnternet, verilerimizi parçalayıp öteki uçta tekrar birleştiriyor

Evet, burada bir parantez açmak gerek. Aslında bugün interneti kullanabilmemizin özü bu. İçeriklerimiz belirli değerlere dönüştürülüp paketleniyor, bu paketlere veri diyoruz, bu veri internet dilinde ulaşacağı yere anlatılıyor (gönderiliyor) ve ulaştığı noktada, oradaki interneti destekleyen cihaz tarafından tekrar ilk haline, yani gönderilirkenki "veri" olan haline dönüştürülüyor. Böylece içerikleri bir yerden bir yere aktarıyor, taşıyoruz. Bugün Youtube'da video izlemenizden tutun, bu yazıyı okumanıza kadar, hepsi bu şekilde gerçekleşiyor. (Hatta evet, telefonunuza gelen bildirim bile bu şekilde var oluyor)

Tüm bu protokollerin ve teknolojilerin gelişmesiyle, önce 1970 yıllarında ARPANET için ortaya konulan "e-posta" teknolojisi küçük bir devrim oluşturdu. Ardından bugünküne çok benzer şekilde internet iletişimi 1975 yılında hayatımıza girdi. Yani birisi size sorarsa, internetin doğum tarihinin bu olduğunu söyleyebilirsiniz. 1976'da girildiğinde ise artık e-posta kullanımı hayatımıza girmeye başlamıştı bile; eh tabi özellikle akademik çevrede.


İnternetin ayrılmaz parçası Web'in icadı

1980'lerde, CERN'de ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde devam eden araştırmaları izleyen Timothy Berners-Lee adlı Britanyalı, bilim insanlarının verilerini daha derli toplu kılmak ve yeniden kullanımının daha güçlü olması için bir şeyler yapmak istedi. İşte şu anda gördüğünüz bu sayfanın tarayıcınız tarafından anlaşılır olmasını sağlayan "HTML" işaretleme dilini, HTTP protokolünü ve URL dediğimiz özel bağlantıları kullanarak yeni bir devrim yarattı. Bunları görüntüleyecek bir internet tarayıcısı da üretip, ismini World-Wide-Web koydu. Yani, Dünya Genelinde Ağ! İnterneti değil belki ama, interneti internet yapan "web" teknolojisini icat etmiş oldu. Ufak bir bilgi daha; dünya tarihinin ilk internet sitesini de Fransa'daki CERN araştırma merkezi için, 1991 yılında kurdu. Hemen akabinde 90'lara değin artık tarayıcılar ve internet siteleri yayılmaya başlamış, epostalar herkes tarafından bilinir hale gelmeye başlamıştı. Adeta güçlü bir virüs gibi yayılan internet, sonunda herkesin elinin altında, kullanıma hazır hale gelebilecek kadar ufalmış ve güçlenmişti. Gördüğünüz gibi interneti tek bir kişi icat etmedi. Fakat artık, yıllardır kullandığınız internetin aslında nasıl ortaya çıktığını daha iyi biliyorsunuz. Şimdi bu müthiş bilgileri karşınıza çıkan ilk insanla paylaşabilirsiniz. :)

Sosyal medyada paylaş!

-1
16 paylaşım, -1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

2 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!