Her Gün Süt İçmenin Önemi

1 dk okuma süresi


0
4 paylaşım

Süt, çocuklar için belirli bir yaştan itibaren yardımcı besin takviyesi olarak kullanılmakta olup Kalsiyum, fosfor ve D vitamini bakımından zengin içeriklere sahip olması ile bilinmektedir. Kemik gelişimini sağlıklı ve güçlü bir şekilde gelişmesine olanak sağlaması ile beraber  protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarının da büyük bir bölümünü karşılamasından dolayı düzenli tüketim önerileri yapılmaktadır.

Özellikle bebeklerde kemik ve diş gelişimi için gerekli kalsiyum ihtiyaçlarının giderilmesine olanak sağlayan süt, kemiklerin güçlenmesinde de önemli bir ol oynamaktadır. Uzmanlar, süt tüketiminin düzenli bir şekilde yapılması durumunda ileri ki yaşlarda meydana gelebilecek kemik ve kas erimelerinin de büyük ölçüde önlenilebileceği de belirtmişlerdir.  Süt içebilme, sevebilme alışkanlığının bir genetik aktarım olabileceğini belirten doktorlar, annelerin hamileliği sırasında ne kadar çok süt içerler ise bu durum bebeklerine de yansıyarak sütü sevmelerine büyük bir etken olarak gösterilebilmektedir.

Süt içerek büyüyen çocuklar yaşıtlarına oranla zayıf kalabilirler. Bu durum bir dezavantaj olarak gösterilmek istenilebilir. Çocukların zayıf bir görünüme sahip olmalarına rağmen kalsiyum destekleri ile kemik gelişimlerini sağlayarak bağışıklık sistemlerini korumaları bu durumun yersiz bir telaşe unsuru olarak görülmesine neden olmaktadır. İdeal tüketimin günde 1 bardak olduğunu belirten uzmanlar, 3 bardağa kadar günlük süt tüketilebileceğini belirtmişlerdir. Bu sayede kalsiyum gereksinimin %100 oranı rahatlıkla karşılandığı gibi D vitamine olan gereksiniminin de %75 bir kısmı rahatlıkla karşılanabilinmektedir.

Herhangi bir sağlık sorun nedeni ile süt tüketimine karşı bir ön yargınız var ise bu sorunun üstünden gelebilmek için belirli aralıklarla süt tüketimi gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Mide rahatsızlıklarına bazı durumlarda iyi gelebildiği gibi kötüye gitmesine de neden olan bu besin türü için vücudun alıştırılması gerekildiğini belirtmek istiyoruz. Başlangıç olarak direk tüketimler yerine gevrek, yulaf karışımları ile tüketebilir, kahvenizi süt ile yaparak içebilirsiniz. Güne başında ve gün sonunda muhakkak bir bardak süt tüketimini başta uzmanlar olduğu gibi bizlerde öneriyoruz.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!