Her Şey Zıttı İle Vardır!

2 min


0
4 paylaşım

Birkaç dakikalığına tüm evren gözlerimizin önüne gelsin ve hiçbir şeyin zıttıı olmadığını düşünelim. Yani aydınlık olsun karanlık olmasın, ileri olsun geri olmasın, iyi olsun kötü olmasın, büyük olsun küçük olmasın, sıcak olsun soğuk olmasın… Bunlar gibi birçok şeyin olmadığını düşünebiliriz. Peki ya kötü olmasaydı iyiye yine iyi mi diyecektik, geri olmasa ileri olacak mıydı?

Hiçbir şeyin zıttı olmadan hayatımıza devam etseydik, şüphesiz sahip olduğumuz her şey bizim için değersiz olacaktı. Hayatımızdaki insanların bizim için hiçbir farkı olmayacak, herkes iyi olacaktı. Hep aydınlık olacak, kendimizi saklayacak bir karanlık bulamayacaktık. Hep ileri gidip hata yaptığımızda geri dönemeyecektik. Düşündükçe değer verdiğimiz her şey anlamsızlaşıyor bizim için bir önemi kalmıyor.

Peki her şeyin var olma sebebi aslında olmamasına bağlıysa dünyada neden her şey zıttını yok etmeye çalışıyor? Bu noktada tespitlerimiz ikiye ayrılıyor. İlki tahammülü olmadığı için karşısındakini yok etmeye çalışanlar; ikincisi ise kendi çıkarı için karşısındakini yok edenler.

Tahammülü olmayan ve karşısındakini sorgusuzca ortadan kaldırmaya çalışanlar şüphesiz düşünme yetilerini artık kaybetmiş kişilerdir. Dünyanın kendilerine ait olduğunu sanmaktadırlar. Yok yok, ya da birileri onlara ait olduğu yeri  göstermiştir. Onlar o bölgedeki karşıtlıkları ortadan kaldırırlar. Düşünemedikleri için birilerinin onların yerine düşünmesi gerekiyor. Peki iki taraf da birbirine zarar vermiyorsa bir taraf neden rahatsız oluyor da karşısındakini yok ediyor? Her şey zıttıyla vardır dedik yani bu düşünemeyen insanların karşısında düşünen insanlar var. Düşünen insanların bilimle, yazıyla dile getirdikleri bir olayı aynı yoldan eleştiremeyen insanlar kaba kuvvete başvurup yok etme yoluna rahatlıkla gitmektedirler.

İkinci grup ise çıkarları için karşısındakini yok edenler. Beyaz insanların siyahları çıkarları için kullanmaları ve bunun bir sonucu olarak siyahları yok olmaya mahkum etme ya da daha kötü şartlarda yaşamaya mecbur etme olarak örnekleyebiliriz. Güçlü bir şirkettin daha küçük bir şirketi çıkarları uğruna iflasa zorlaması olabilir. Buradaki fark insanların zekalarını kullanarak karşısındaki ortadan kaldırmasıdır.

İlk durumda düşünmeden hareket eden insanlar birkaç yönlendirme ile zeka seviyesi daha yüksek bir gruba üstün gelebilirken; ikinci durumda düşünen zeki insanların aynı zamanda güç sahibi de olduklarında tüm dünyayı etkileyebilecek olaylara neden olabileceği görülmektedir.

Her şeyin zıttına ihtiyaç duyduğu bu dünyada savaşlar olmazsa barış olmayacak, kötülük olmadan iyilik olmayacak fakat biz yine de barıştan iyilikten yana olacağız!


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Murat

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!