Her Şeyin Teorisi

2 dk okuma süresi


0
12 paylaşım

Bilimin Esrarengiz Labirenti

20. yüzyılda kaydedilen ilerlemelerle bilim araştırmaları bambaşka bir çehre kazandı. Einstein’ in görelilik teorisinin bundaki katkısı oldukça büyüktür. Yıllardır zaman ve evren hakkında düşünen insanoğlu için, anlamlı bir çözüme en yakın olunan yüzyılda yaşıyoruz. Karmaşık bir evrende hayrete düşen ve sorduğu sorulara yanıt bulmayı uman insanoğlu için bilim, bu yolculuktaki tek rehberdir.

 

Her şeyin teorisi nedir?

Bilim insanları uzun zamandır, her koşulda uygulayabilecekleri, tüm evrende geçerli tek bir teori tasarlamakla uğraşmışlardır. Bu soru pek çok bilim adamının kafasını meşgul etmiştir. Peki, bu konuda kafa yoran bir kitap olan her şeyin teorisi kime aittir? Albert Einstein’ den sonra gelen en büyük fizik teorisyeni olarak gösterilen İngiliz fizikçi Stephen Hawking yazdığı bu kitapta muhtemel genel teori hakkındaki düşünceleri özetliyor. Her seviyeden okuyucunun anlayacağı ve keyif alacağı bir dille yazılmış olan kitapta, temel evren tartışmaları ve zaman hakkında insan ufkunun sınırlarını zorlayan düşünceler sunuluyor.

 

Her şeyi tek bir teoride birleştirmek mümkün mü?

Stephen Hawking, yirmi birinci yüzyıl sonlarında bu teoriye ulaşılabileceğini ve bunun insanlık için büyük bir zafer olacağını düşünüyor. Görelilik kuramı ve kuantum mekaniğinin birleştirilmesi ile evreni açıklayan tek bir teoriye ulaşılabileceği düşünülmektedir. Kitabında tanıttığı Sicim teorisi şimdilik aranan cevaba en yakın çözümü sunsa da bazı eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir.

 

 

 

Stephen Hawking Kimdir?

Kitapla aynı ismi taşıyan Her Şeyin Teorisi filminde ise, Stephen Hawking’ in hayat hikâyesi konu edilmiş. Gençlik yıllarından beri tedavisi mümkün olmayan ALS hastalığıyla yaşayan Hawking’ in hayatı, bir dâhinin yaşamından kesitler olarak da izlenebilir. Stephen Hawking’ in kara delikler ve kuantum mekaniğine dair görüşleri bilim dünyasında geniş yankı bulmuş, kitapları kırktan fazla dile çevrilmiştir.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
12 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Murat

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!