Hipnoz Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

9 dk okuma süresi


4
6 paylaşım, 4 puan

Hipnoz Nedir?

Hipnoz herkes tarafından uyku olarak görülmektedir. Fakat bu terim hipnoz için uygun değildir. Hipnoz yarı uyku hali olarak görülmektedir, günümüzde sıkça yapılabilen bir bilinç altı oyunu gibidir. Uzmanlar tarafından yapılmakta olan hipnoz profesyonelce kontrol edilebilmektedir. Genellikle hipnoz sonrasında hipnoz olan kişi komutlar ile yönlendirilir ve ne işi varsa yaptırılabilir. Diğer tabirler bir nevi robotlaşmadır. Günümüzde bir kişi size gelip bakarak hipnoz edeceğim derse ve sizde bunun gazıyla “ben hipnoz olmam” veya “beni sen mi uyutacaksın?” tarzı cevaplar vereceksinizdir kendinizden bu kadar emin olmayın, çünkü hipnoza başladığında bilinçsiz olarak hipnoz olursun. Karşında yapamazsın dediğin kişi oldukça profesyonel biriymiş ki sizi kontrol altında tutabildi. Hipnoz kelimesi ne kadar da uyku hali olarak görülüyor peki bunu neye dayanarak söylüyorlar merak hiç ettiniz mi? Bu yöntemi ilk defa kullanmış olan cerrah James Braid (1795-1860), kullandığı yöntemi “Hipnotizma” olarak adlandırmış. Hipnotizma yunan tabirinde “Hypnos” olarak bilinmektedir, asıl anlamı “Uykudur”. Hipnoz kısacası kendini bilmediğin şekilde başkaları tarafından bilinçli olarak uyutulduğun bir çeşit yöntemdir, Diğer tabirimiz ile yarı uyku hali.
Hipnoz: İnsan bilincinde olan bir beyni saf dışı ederek zihne gelen kelimeleri de tutmadan bilinçaltına göndererek, bilinçaltına komutlar ve telkinler yerleştirmek. Yerleştirme sonucunda hipnoz olan kişiye istediğini yaptırmak ve komutlar vermek hipnoz yapan kişi için iyi bir şey olmalı.

3-1.jpg

Hipnozun Tarihi Nedir?

Hipnoz şimdi bulunan bir terim değildir. Hipnozu Persler, Yunanlar, Romalılar ve Eski Mısırlılar kullanıyorlardı. Hipnoz terimi 150 yıl öncesine dayanmaktadır. Hipnozu ne kadar kullanışlı olduğunu çok kolay anlayabilmekteyiz. Bunları kullanan uygarlıklar bulunması daha iyi olmaktadır. Hipnoz aynı zamanda özel bir terapi olarak düşünülmekte ve böyle söylenilmekte. Bu özel terapi 18. Yüzyılları hitap eder. 1950 yıllarında ne kadar hipnoz yapılsa da bilimselliği ve sağlığı açısından insanları sorgulayan bir terapi türüydü. Ta ki bir Tıp Cemiyetleri tarafından tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmadan önce, 1953 yılında bir İngiliz Tıp Cemiyeti tarafından sağlık ve bilim açısından devamlı olarak kullanılmaya başlanmıştır ve hipnoz ile alakalı eğitimler verilmeye başlanmıştı. Günümüzde Türkiye’de bu konu üzerinde hiç eğitim verilmemekte ne üniversiteler ne de kurslar verilmemektedir. Hipnoz yapmak isterseniz anca bir derneğe başvurmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Türkiye’de bazı derneklerde hipnoz eğitimi verilmektedir.

Hipnoz İle Bilinçaltı Arasındaki Bağlantı Nedir?

Bir kişiye hipnoz uygulandığında o kişinin beynini ve bilincini ele geçirmiş olursunuz. Bilinci ele geçirildikten sonra o kişinin düşünceleri artar ve hipnoz ile tüm benliğiyle harekete geçer. Bu aşamadan sonra hipnoz olan kişiden bilinçaltın da ne varsa ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bir kişi hipnoz edildiğinde onun bilinçaltına girersiniz bilinçaltına girilen kişi aslında o kişinin gerçek benliğidir. Yani onun bilinçaltı gerçek o’dur. Bir kişi bilinçaltında ne doğrudur ne yanlıştır bunu ayırt eder hipnoz sırasında gerçek benliğini kullanarak o kişiden gerçek cevapları alabilirsiniz. Zamanında yaşanmış olayları beynimiz şok etkisi yaparak bilinçaltına yerleştirmekte hipnoz ile bilinçaltına girildiği için burada o olaylar hep durmaktadır. Hipnoz durumunda, hipnoz yapılan kişi mantık yürütemez bu nedenden dolayı gerçek ve yalan olan söylemleri ya da duyguları ayırt etmekte zorlanır. Ama bilinçaltının oyunu ile her zaman gerçek neyse ona yönelir. Bu olayı sizlere daha iyi aktarmam için örnekler ile açıklayım. Şimdi sizinle bir senaryo yazalım mesela hipnoz yapılan yaşınız 18 olsun. Bu yaşınızdan yaklaşık 10 sene önce bir olay yaşadınız bu da evinizde kibrit ile oynarken yangın çıkartmak olsun. Bu yangın sırasında birçok hislerimiz harekete geçer bunlar korku, heyecan gibi unsurlar duygularımız o kadar içten yaşarız bilinçaltımıza işler. Bu yangından sonra ailenizin size kızmaması için “ben yapmadım” diye inkâr ettiğinizi sayalım. Yıllar sonra bir rahatsızlığınızdan dolayı hipnoz yapılmakta kaldığınızı düşünün. İşte bu hipnozun sonunda asıl gerçekleri dışarı vurabiliyorsunuz çünkü gerçek seni bilinçaltında bulabiliyorsunuz. Bu olaylar bilinçaltına nasıl yerleşiyor diye merak ediyorsunuzdur işte bu o an içinde yaşadığınız korku gibi duygulardan dolayı olmaktadır. Bunun yanı sıra yangın bir daha çıkacak diye düşüne düşüne bilinçaltına bu olayı kayıt edersiniz. Eğer böyle devam ederseniz de kalbinizde ritim bozuklukları ve uyku bozuklukları da baş gösterebilir. Demek ki hipnoz ile her şey ortaya çıkarılabiliyormuş sonucunu çıkarttıktan sonra şunu da görmüşsünüzdür sadece duygular ve zihniniz değil fiziksel yapı olarak vücudunuz da bu olaylardan etkileniyor.

1-2.jpg

Hipnozu Kimler Yapabilir?

Günümüzde Türkiye’de bunun tanımını yapmak oldukça zor olmasına karşın elbette açıklamamız mevcut. Hipnoz edilmek istiyorsanız Psikologlar, Tıp doktorları önerebiliriz. Bu işlemi her psikolog yapamaz aynı zamanda her gördüğünüz Tıp doktoru yapamaz. Bunların yanı sıra hipnoz üzerine eğitim almış kişilerde hipnoz yapabilmektedir. Örnek olarak Öğretmenler, Profesyonel Konuşmacılar, İstihbarat elemanları, Antrenörler gibi belli bir konuda eğitim almış kişiler hipnoz yapabilmektedir. Bunun eğitimini alabilirsiniz. Ülkemizde yapılması yasak olan bir şey değildir. Burada hipnoz edilen kişi, hipnozu yapan kişiye kendi kontrolünü vermiş oluyor. Yani hipnozu yapan kişi, hastasını istediği gibi yönetir çünkü artık onun bilinçaltı hipnozu yapan kişi tarafından kontrol altında tutulacaktır. Kısaca artık tüm ipler hipnozu yapan kişinin ellerinde. Peki, bu hipnozu her birey yapabilir mi? Evet, Yapabilir hatta günlük hayatımızın içinde çoğu kez hipnoz edilebilmekteyiz ama bunun farkına varmıyoruz bile. Hipnoz ile kendiniz uzaklaşmak istediğiniz bir arkadaşınızı bile uzaklaştırabilirsiniz. Bunu yapmak için kendinden uzaklaştıracağın arkadaşının çirkin biri olduğunu ve kötü yönlerini düşünün bunun sonucunda hipnozdan uyanınca ondan nefret etmiş şekilde uyanacaksınız. Bu olayın diğer açıklaması ise “hipnoz gücünü duygulardan alır.” olarak açıklayabiliriz. Hipnoz ile aşk bile yaşayabilirsiniz. Günlük yaşantımızda televizyon izlerken, gazete okurken, kitap okurken, telefon ile uğraşırken, başka birisiyle konuşurken, gibi birçok örnek verilebilir. Tüm bunları yaparken dışarıdan bir başkası tarafından yani üçüncü şahıslar ile iletişim kurmak için bizlere bağırıldığı zaman hiçbir şeye tepki vermememiz o an içinde aslında hipnoz olduğumuzu göstermektedir. Günlük hayatta hipnoz ile yapılan birçok olay vardır. Mesela gece uyumadan önce sabah altı da kalkacağınızı düşünerek yattınız ve uyudunuz. Sabah gözünüzü açtığınız da bir baktınız ki saat altı işte bu bir hipnoz etkisidir. Yukarıda da bahsettiğim gibi hipnoz gücünü duygulardan almaktadır. Bir başka örnek ise alkol almakta olan bir kişi artık içmek istemiyordur ve buna kendisini inandırarak son kez alkol içmektedir. Bu son alkol alışından itibaren tiksindiğini dile getirmektedir ve o zamandan sonra bir kez olsun ağzına alkol almadığı söylenmektedir. İşte bunların hepsi duygulara bağlı hipnozdur. Hayatımızın birçok yerinde farkında olmadan hipnoz oluruz. Şunu unutmayın ki duygu alışverişi yapmak için illa ki hipnoza gerek duyulmamalıdır, ama hipnozda duygu alışverişine oldukça yatkındır. Bir insan tam uyanık ve bilinci açıkken duygu alışverişini daha iyi yapabilir. “İçinizdeki siz ile ne kadar çok iletişim kurarsanız o zaman asıl o zaman siz olursunuz ve hayatınızın her yerinde özgür olursunuz.” Hayatınızı daima bu cümleye bağlı yaşamanızı öneririz.

Hipnozun Kullanım Alanları Nelerdir?

Hipnozun birçok kullanım alanları mevcuttur. Hipnoz kişide bulunan her türlü sıkıntıları, dertleri veya hastalıkları ortaya çıkartmada ve o şahsı düzeltip, tedavi etmede hızlı ve kesin bir çözümdür. Hipnoz genelde hastalıklarda ana tedavi olarak uygulanamaz ancak ana tedavinin yanında tedaviyi destekleyen ve tedaviye yardımcı olabilecek unsur olarak kullanılmaktadır. Tıp alanında tedaviye yardım eden ve destekleyen başlıca unsurlar. Migren, fiziksel ağrılar, kronikleşmiş ağrılar, kanser ağrılarında, diş çekimi, ameliyat, astım, hipertansiyon, ülser, ülseratif kolit, siğil, diş tedavileri ve kanamalarda uzman hekimler tarafından uygulanan ve tedaviye yardımcı olan hipnoz hızlı ve kesin sonuç almanıza yardımcı olmaktadır. Tek kullanım alanı tıp olmadığını belirtmek isteriz diğer alanlarda Spor yapan insanlarda performansı ve konsantrasyonu düzeltmelerde. İnsanlar üzerinde bulunan genel korkuyu düzeltmek bu korkulara örnek olarak sahne korkusu, uçuş korkusu, kapalı alanda kalma korkusu (klostrofobi), yükseklik korkularında, karanlıkta kalma korkularında etkili tedavi yöntemidir. Her hangi bir sınavda kaybetme korkusundan dolayı şahıs heyecanına yenik düşer bunun sonucunda düşük alacağını düşünerek sınava özen göstermez bu böyle devam ederse “sınav kaygısı” tabiri altında kaygı oluşur bunun tedavisi ise hipnoz ile yapılabilir. Öğrenciler de öğrenmesinde her hangi bir sıkıntı yaşandığını duyan veliler çocuklarını hipnoz ile tedavi ettirebilirler çünkü öğrenci de sınav korkusu oluşur bunlar ile yetinemeyen öğrenci derslerine konsantrasyon olamaz ve eğitmenlerini dinleyemez öğrenciler için ders çalışmalarına da yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra stresi azalttırmak, müzikte yaratıcılık yapmak, bowling, golf, futbol, basketbol, hentbol, voleybol, tenis, halterde gücünü toplamak ve konsantrasyonu artırmak. Ayrıca özgüven arttırmak, kişisel gelişimlerde, kariyer ve başarıya ulaşamama korkusunu da ve hafıza geliştirme de, çocuklarda problem çözmede ve topluluk ortasında sıkılmadan konuşmasında, satışçılar için satış performansı artırmasında. Genel olarak toparlamak gerekirse özgüven eksikliği ve korkular gibi birçok alanda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırabilmektedir. En başta bahsettiğim gibi bu tedavilere destek ve tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Hiçbir zaman ana tedavi olarak uygulanamaz. Tüm bunların yanı sıra Hipnoterapist denilen bir kavram vardır. Hipnoterapist her hangi bir konuda teşhis koymaz, kendisine gelen hastalar için hedefler koyar ve hastanın bu hedeflere ulaşabilmesi için ona motivasyon verir. Hipnoterapist hastayı tedavi etmez, hastayı her zaman için bir şeylere teşvik eder ve kişisel gelişim ile ilgili motivasyonlar verir. Hastanın yemesine içmesine hiçbir zaman karışmaz Hipnoterapist hastanın kilosunu nasıl ideal kiloda kalacağı hakkında motive eder. Depresyon konusunda hastasına ilaç veya iğne vermez tam tersine streste olan bir kişiyi pozitif düşünceleri ile mutlu etmeye çalışarak ters psikoloji uygulayarak motive eder. Hipnoterapist hastası uykularından şikâyetçi ve uyuyamıyorsa onu uyutmak için herhangi ilaç veya iğne vermez. Sadece onu nasıl rahat uyuması gerektiği ve yatakta nasıl rahat edeceği hakkında bilgilendirir. Hipnoterapist hastasında eğer fobilerinden şikâyetçi ise Hipnoterapist yaşadığı fobileri öğrenir ve bunun daha da çok üstüne giderek aşabileceğini anlatır hiç olmazsa Hipnoterapist onun yanında bile olur ve hastasını motive eder.

2-2.jpg

Hipnozun Size Katkıda Bulunacağı Bazı Konular

– İnsanlarda olmazsa olmazlarından görünen sigara Bağımlılığı.
– Aşırı sinirli ve öfkeli insanlar diğer adıyla Saldırganlık.
– Kimi insanlar bir olayın olmayacağını düşünerek endişe duyarlar bir yüksek safhası panik ataktır
– Bir toplum içerisinde çekingenlik varsa bunu düzeltir.
– Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fobileriniz ve korkularınız.
– Herhangi bir takıntınız var ise bunu sorunu ortadan kaldırmak için kullanılır.
– Hipnoz ile kariyeriniz için düzgün kararlar verebilirsiniz.
– Strese veya heyecana bağlı tırnak yeme gibi problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.
– İnsanlar arasında konuşmalarda takılmamak için iletişiminizi geliştirebilirsiniz.
– Öğrencilerin temel sorunu olan Konsantrasyon sorununu ortadan kaldırmada yardımcı olur.
– Mühendisler için yaratıcılığı geliştirebilirsiniz.
– Aşırı obez insanlarda olan beslenme alışkanlıklarını değiştirebilir ve kilo kontrolünde tutabilir.
– Hayatınıza enerji vermeye yardımcı olur ve kendinizi dinç hissedersiniz.
– Platonik aşklarda yaşanan sıkıntılar ve ayrılık acısını gidermelerde.
– Ağrılı hastalıklarda ağrıları dindirmede yardımcı tedavidir.
– Hayatta yaşadıklarınız sizi yormuştur tükenmişlik sendromudur bu tedavisi hipnozdur.
– Tiyatrocular için sahne heyecanları vardır bu heyecanları yenmeleri için hipnoz önerilir.
– Her hangi bir konuda oldukça strese girmiş insanlar bu yöntemi seçmelidirler.
– Bir spor hayatınız varsa ve performansınız konusunda sorunlar yaşıyorsanız hipnoz önerilir.
– Hemen Hemen her konuda kendini suçlu hissediyorsan veya utangaç bir yapıya sahipsen hipnoz önerilir.
– Hipnoz ile her hemen hemen tüm dertlerinize çare bulabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

4
6 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Serdar Sarıyıldız

Twitter & İnstagram : serdarsylz

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!