İçişleri Bakanlığı Talimat Verdi! Şehit Cenazelerinde Usul Değişiyor!

İçişleri Bakanlığı 81 ile şehit cenazelerinde yeni uygulanacak usulleri bildiri ile gönderdi. Buna göre segah tekbiri getirildi ve Tİ işareti yasaklandı. Segah tekbiri nedir, Tİ işareti nedir sizlerle paylaşıyoruz.2 dk okuma süresi


5
9 paylaşım, 5 puan

Türk Silahlı Kuvvetleri ya da Emniyet Genel Müdürlüğü mensuplarının şehit olmasından sonra bilindiği üzere memleketlerinde cenaze törenleri uygulanmaktadır. Şehit cenazelerinin tabutlarına Türk bayrakları sarılmakta ve şehit yakını, silah arkadaşları ile cenazeye katılan herkes ihtiram yürüyüşü gerçekleştirmektedir. Buna göre İçişleri Bakanı talimat verdi! Şehit cenazelerinde usul değişiyor. Peki bundan sonra neler olacak.

Şehit cenazelerinde gerçekleştirilmekte olan ihtiram yürüyüşlerinde halk ve şehit yakınları genel olarak tekbirler getirmekte ve dualar eşliğinde şehit cenazesini defnetmektedir. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illere gönderilen yazı ile şehit cenazelerinde bundan sonra segah tekbiri‘nin getirileceği belirtildi. Peki segah tekbiri nedir? Segah tekbirinin besteleyicisi kimdir.

Tüm Çalgı ve Aletler Yasaklanmıştır

Şehit Cenazelerinde bilindiği üzere bazı kişiler İstiklal Marşı ya da ilahiler açabilmektedir. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illere gönderilen resmi bildiri de şehit cenazelerinde tamamen sessizlik olacağı ve hiçbir çalgı aletinin de ne amaçla olursa olsun kullanılmayacağı belirtildi. Aynı zamanda şehit cenazesi sırasında Tİ işaretinin verilmemesi konusunda da kesin karar çıkarılmıştır. Bilindiği üzere şehit cenazelerinde pek çok kişi basın mensuplarının karşısında Tİ işareti verebilmekte ve cenaze törenine dahi siyaseti karıştırabilmektedir. Peki şimdi herkesin aklında aynı soru var. Şehit cenazelerinde yakınlarının, akrabalarının, silah arkadaşlarının ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirilen ihtiram yürüşün de söylenecek olan segah tekbiri nedir ve törende yapılması yasaklanan Tİ işareti nedir?

Segah Tekbiri Nedir? Nasıl Söylenir

Segah Tekbirinin bestecisi Buhûrîzâde Mustafa Itrî olarak bilinmekte olup Itri 1640 yılında İstanbul’da doğmuş ve 72 yaşında 1712 yılında hayatını kaybetmiştir. Peki segah tekbiri nedir.

Allahüekber allahüekber
la ilahe illallahü vallahü ekber
allahüekber velillahi’lhamd

Yukarıda verilmiş olan sözler segah tekbiridir. Segah tekbirini isim olarak çok sayıda kişi bilmeyebilir fakat segah tekbirini genel olarak camilerde söylemekteyiz. Peki Tİ işareti yasaklanmıştı Tİ işareti nedir.

Tİ İşareti Nedir?

İçişleri Bakanlığı genelgesinde verilen bilgiye göre şehit cenazelerinde Tİ işareti yasaklandı. Peki Tİ işareti nedir? Tİ işaretinin Türkçe kelime anlamının borazan ile ti sesinin verilerek yapıldığı işarettir olduğu karşımıza çıkıyor. Çalgılar yasaklandığı için hiçbir ses çıkartılmayacak ve şehit cenazelerinde kimse siyasi işaret yapamayacaktır.


Sosyal medyada paylaş!

5
9 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!