İlginç Görünümlü 4 Hayvan

3 dk okuma süresi


0
9 paylaşım

Bugün, yine oldukça ilginç özelliklere ve görünüme sahip olan 4 hayvanı sizlere tanıtacağım. Listede gerçekten de oldukça ilginç hayvanların olduğunu söyleyebilirim. Belki listedeki hayvanların hiçbirisini bilmiyorsunuz ama eminim ki tanıdıktan sonra hepsini çok seveceksiniz. Şunu da baştan konuşalım, bu hayvanların hiçbirisini dışarıya çıkıp aramaya kalkmayın. Çünkü hiçbirisi Türkiye şartlarına uygun hayvanlar olmadığı için daha çok tropikal bölgelerde rastlanan hayvanlar arasında yer alıyor.

 

Proboscis Maymunu

Proboscis maymunu

Eğer bu hayvanla ilgili “sıradan bir maymundur” düşüncesine kapılıyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Zaten bu hayvan gerçekten sıradan bir maymun olsaydı sizin vaktinizi almazdım bile bu içeriği hazırlamakla. Aslında fonksiyonel açıdan maymunlardan genel olarak bir farkı yok ancak görünüşlerine bakınca kesinlikle farkı anlamışsınızdır. Proboscis maymunlarının, diğer maymunlara göre burunları daha sarkıktır ve kafa yapıları da değişiktir. Bu tipten nasıl etkilenilecek bilemiyorum ama dişi maymunlar proboscis maymunlarını görünce hemen aşık oluyorlarmış. Bu tür, Asya’nın yerli maymun türlerinden birisi olsa da diğer türlere göre biraz daha az görülüyor. Bu maymunların en sık görüldüğü yerler ise Borneo bölgesidir.

 

Tersiyer

Tersiyer

Şimdi de listemizde dünyanın en itici hayvanlarından birisine yer veriyoruz. Kimine göre itici, kimine göre de tatlı olsa da ben tersiyerleri itici olarak görenler sınıfındanım. Tersiyerler, primatlar sınıfında yer alan canlılardır. Belki tersiyerlere biraz hakaret gibi olacak ama bu hayvanların bir göz bebekleri, beyinlerinden daha büyükmüş. Aslında  gözlerinin de pek küçük olduğu söylenemez. Tersiyerler, yaşadıkları yere hızlı adapte olan canlılar oldukları için zıplama ve tırmanma konusunda kesinlikle üstlerine bir hayvan bulamazsınız. Eğer bir ağaç üzerinde dala sarılmış bir tersiyer görürseniz o tersiyeri dalı koparmadan alma gibi bir imkanınız kesinlikle yok!

 

Geoduck

Geoduck

Listemizin bu sırasında, soyu insanlar tarafından tüketilen canlı grubu geoducklar var. Şekli ile ilgili kesin bir bilgi veremeyeceğim gibi oldukça ilginç bir görünüme sahip olduklarını söyleyebilirim. Bu türün bilim dünyasındaki latince adı panopea generosadır. Oldukça uzun yaşayan bu geoduck kardeşlerimizin ortalama ömürleri 138 yıldır. Geoduck nesli, insanlar tarafından ilerleyen zamanlarda dünya için çeşitli sorunlar yaratabileceği için sonlandırılmıştır. Çünkü bir erkek geoduck, tek seferde 5.000 yumurtayı dölleyebilme kapasitesine sahiptir ve bu nedenle ilerleyen zamanlarda nesli tükenmeseydi dünyaya hakim olabilirlerdi. Dolayısıyla geoduckların en büyük düşmanlarının insanlar olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kel Uakari

Kel Uakari

Listemizin bu sırasında da bir maymuna yer veriyorum. Aslında size bir liste içerisinde iki adet farklı maymun türünü anlatmak istemem ama bu hayvanları gördükten sonra içeriğime dahil etmesem akşam uyuyamazdım. Bilmiyorum, siz bu hayvanı ilk gördüğünüzde neler düşündünüz ama ben kesinlikle montaj olduğundan şüphe ettim. Daha sonra kel uakari türü ile ilgili detaylı araştırma yapınca diğer maymunlardan farklarını ve yüzlerindeki kırmızılığın nedenlerini öğrendim. Genelde sulak alanları tercih eden kel uakari maymunları, bu yüzden genellikle Peru ve Brezilya gibi ülkelerde yaşamaktalardır. Sağlığa oldukça önem veren kel uakariler, çiftleşmeden karşılarındaki kel uakarinin yüzüne bakarak onların sağlık durumunu öğrenmektelerdir. Eğer bir kel uakarinin yüzü parlak ve pembe, kırmızı arası bir renk tonuna sahipse bu durum kel uakarinin sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kel uakariler, karşılarındaki kel uakarinin yüz rengi bu şekildeyse onlarla çiftleşmeyi kabul ederler.

Sizler için hazırladığım liste burada sona eriyor. Benim de listede yeni öğrendiğim 1-2 hayvan var ve bunların gerek dış görünüşlerinden, gerek de özelliklerinden çok etkilendim. Mutlaka sizin de etkilendiğiniz hayvanlar olmuştur. Bunları yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 


Sosyal medyada paylaş!

0
9 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

3 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!