İlk 360 Derecelik Film Google’dan Geldi, İnanılmaz Bir İzleme Deneyimi

4 min


3
11 paylaşım, 3 puan

Google yine yaptı yapacağını. Bugüne değin Google Spotlight Stories kanalında 360 derecelik filmler yayınlanıyordu ancak bu filmlerin tamamı animasyon olarak hazırlanmıştı. Google ilk defa insanların rol aldığı 360 derecelik “Help” isimli filmini Youtube’da yayınladı. Bir göktaşı ile dünyaya düşen küçük ve sevimli bir uzaylı-ejderha karışımı yaratığın giderek büyüyüp etrafa saldırmasını anlatan filmi izlerken yerinde durmak çok zor. Gerçeklik gözlüğü ile veya herhangi bir akıllı telefonla izlenildiğinde etrafa bakmak için ayağa kalkmış olmak faydalı olacaktır.

360 derece görüntü sunan film ve oyunlar birkaç senedir zaten hayatımızdaydı, peki Google ne yaptı da biz bu olayı bu kadar ballandıra ballandıra anlatıyoruz? Google şunu yaptı efendim:

Benim gibi sırf 360 derece görüntü görecek diye VR (gerçeklik gözlüğü) takıp şeklini bozmayan semt çocuklarının akıllı telefonları veya bilgisayarları ile de bu teknolojiye erişmesini sağladı. Google’ın Help filmini akıllı telefonunuzdan izlerseniz cihazınızın yön sensörü sayesinde etrafa bakabiliyorsunuz. Bilgisayardaki kontroller biraz zor olmuş ama Youtube oynatıcısının sol üstünde bulunan tuşlar ile veya farenizin sol tuşuna basılı tutarak etrafa bakabilirsiniz.

Google Spotlight Stories uzun zamandır faaliyet gösteren bir birim ancak iş yapma şekilleri bana çok garip geldi. Çünkü Help filmi aslında Nisan 2016’da Youtube’a eklendi, elbette o zamanlar Youtube’da 360 derece görüntü desteği yoktu, bu yüzden uzun süre “liste dışı” tutuldu. Mart 2017’de Beta süreci biten yeni oynatıcı ile film 360 dereceye dönüştürüldü. Zaten Beta sürecinin ilerleyişi Google Spotlight Stories kanalı ile birlikte yapılıyordu; çünkü Youtube’a başka 360 derecelik video yükleyen kanal yok. Ama bundan sonra bu değişecek gibi.

FİLMİ BURAYA TIKLAYIP İZLEYEBİLİRSİNİZ.

360 Derecelik Çekim Nasıl Yapılıyor?

Alışveriş sitelerinde 400 ile 1000 TL arasında fiyatlarla satışı yapılan “360 derece çekim” kameralarından bahsediyorsak bütün olay şu: basıyorsun, tüm yönlere çeviriyorsun, sonra 360 derece oluyor. Sonucunda bakıyoruz ki gerçekten her yöne bakılabiliyor, birkaç hata olsa da görüntü güzel. İşte bu bir “pazarlama” stratejisi. Aslında satılan kameranın gerçek 360 derece çekim yapan kameralar ile uzaktan yakından alakası yok. Sadece objektif genişliği daha yüksek olduğu için 8 yönden elde ettiği verileri bir araya getiriyor ve derleme bir görüntü sunuyor. Alıp kullanabileceğiniz ve gerçekten 360 derece çekim yapıyor diyebilecekleriniz şöyle görünür:

Yıllardır dünyanın bütün sokaklarını gezip kayıt altına alan ve internette kendi mahallemizi 360 derece gezmemizi sağlayan Google’ın 360 derece görüntü alan kamerası ise şöyle:

360 Derecelik Görüntünün Artısı Ne, Eksisi Ne?

Eğer film, video izlerken durmadan sağa-sola dönmek istemiyorsanız bu yeni teknolojiyi pek seveceğinizi sanmam. Fakat yinede izleyiciler için gerçeklik faktörünü oldukça arttırıyor, bu da izlediğiniz şeyin içinde olduğunuz hissini yaşamanızı sağlıyor. Şuan temelleri atılan bu teknoloji sayesinde gelecekte 360 derecelik FPS, RPG oyunları oynayabileceğiz, inanılmaz keyifli olacağı kesin.

Yapımcılar için 360 derecelik görüntü ise kelimenin tam anlamıyla bir zulüm. 360 derece çekimleri yeşil perde olmaksızın elde edebilmek neredeyse imkansız. Sadece durağan görüntüler veya Google Maps’taki gibi birleştirilmiş görüntüler dış mekanlarda hazırlanabiliyor. Bir film, video için şimdilik yapımcılar yeşil perdeye muhtaç. Bunun anlamı da şu: filmin ham halini hazırladıktan sonra çekim süresinden kat ve kat uzun sürecek bir grafik hazırlama, ekleme ve render yapma gerekliliği. Game of Thrones’un yeşil perde render işlemi için harcadığı on milyonlarca Dolar parayı düşünürseniz, kaliteli bir filmde maliyetin ne kadar artacağını hesaplayabilirsiniz. Basit bir film dahi 40-50 milyon Dolar’a ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle 360 derecelik görüntü sunan filmler maliyet azalana dek popüler olacak gibi görünmüyor.

Akıllı Telefonlarımız ile 360 Derecelik Görüntü Elde Edebilir miyiz?

Android N veya (henüz çıkmadı ama çok yakında yayınlanacak) O işletim sistemleri akıllı telefonlarda kamera fonksiyonlarına pek çok yenilik getirdi. Photo Sphere olarak adlandırılan 360 derecelik görüntü alma yazılımı henüz “doğru dürüst” çalışmıyor ancak cihazınızı sabit bir noktada tutup kameranın odakladığı noktaları kaydedebilirseniz amatör de olsa bir 360 derecelik fotoğraf çekebilirsiniz.

360 derecelik kameraların mantaliteleri aslında son derece basit. Dünyanın merkezinde olduğunuzu düşünün ve dünya üzerinde oluşturduğumuz meridyen, paralel çizgileri görebiliyorsunuz. 360 derecelik kamera ortama böyle yaklaşır ve eşit meridyen, paralel çizgilerinde kayıtlar alır, sonunda ise hepsini bir kürenin iç duvarlarında birleştirir. Neredeyse 20 yıldır geliştirilmektedir ancak yazılımsal süreci için yeterli zaman harcanılmadığından ancak bugünlerde hayatımıza girdi.

Türkiye’de 360 Derecelik Kamera Satışı Var mı?

Profesyonel anlamda 360 derecelik görüntü yakalayan kameralar “sadece fotoğraf” çekmekte. Fiyatı oldukça pahalı olanlardan birkaçı fotoğrafları birleştirerek bunları yarı hareketli hale getirebiliyor ancak maalesef video kaydı alabilenler henüz Türkiye’de yok. Türkiye piyasasına girseler bile çok pahalı fiyatlarla satılacakları için birçok kimsenin alması mümkün olamayacaktır.

Ülkemizde reklam ve tanıtım amacıyla 360 derecelik video kaydı “satışı” yapan firmalar var. Ofisinizi veya iş yerinizi satmak istiyorsanız veya tanıtmak istiyorsanız bu firmalar ile görüşebilirsiniz. Uzun bir çalışma süreçleri var ancak işlerini gayet düzgün yapıyorlar.

Facebook ve Twitter oynatıcılarında 360 derece görüntü desteği olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani onca para verip elde ettiğiniz görüntüyü bir yerlerde yayınlama imkanınız bulunuyor, bu konuda endişeniz olmasın.


Sosyal medyada paylaş!

3
11 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!