İlkel Yaşamlarını Devam Ettiren Kabile: Sentinel

2 min


3
11 paylaşım, 3 puan

Adını üzerinde yaşadıkları ada olan Sentinel’den alan Sentinel kabilesi, Hint Okyanusu Bengal Körfezindeki Andaman adalar topluluğunda yer alan Kuzey Sentinel adasında yaşamakta. Avcı toplayıcı/primitif yaşamları dolayısıyla çok sınırlı ilkel tarımdan elde ettikleriyle veya yok denecek kadar tarım ürünü rekolteleri ile Sentinel kabilesi, 10.000 yıllık geleneklerini sürdürürler.  bu ”gelenekler” arasında cannibal (yam yam) eğilimler de  vardır. Ee malum bakir bir kabileden bahsediyoruz.

TAZE İNSAN ETİ SEVİYORLAR

Yaklaşık 300 kişiden oluşan popülasyonları ile Sentinel kabilesi, modernize ve 21. yüzyıl insanının ahlaki değerlerine uzaklar; dış dünya ile bugüne kadar hiç bağlantı kurmamışlar ve kurulmak istenen temasları da ya sabote etmişler yada adaya yaklaşmak isteyen kazazedeleri, bağlı oldukları Hindistan hükümeti yetkililerini veya bilim insanlarını (antropolog biyolog veya gezgin) “baya baya” pişirip yediler.

Yani dış dünya ile hiçbir bağlantı kurmadıkları gibi, kurulmak istenen kontaktları da bir şekilde engellemişlerdir. Günümüzde dahi tarım yapmayan Sentinel kabilesinin izole toplum yapıları nedeniyle ,  ”ekonomik modelleri” veya sosyal hayatları ile alakalı hiçbir şey bilinmemektedir.

2000’li yıllarda adaya yakın yerlerde yaşayan halklara mensup balıkçılardan Sentinel adasına ”gereğinden  fazla” yaklaşan bir balıkçı teknesindeki 2 balıkçıyı öldürmüşlerdir. Bunun dışında da benzer ”Sentinel vukuatları” fazlasıyla mevcut.

Panama’da bandıralı bir geminin batması sonucu kazazede gemicilere saldırmaları, aslında Sentinellerin hümanist(!) yanının bir yansıması fakat bu kabilenin hümanizm anlayışı insan eti tüketmekle sınırlı.

İNSAN SAFARİLERİ VE BAKİR HİNT ADALARI

Hindistan’a bağlı olan Andaman takım adaları ve yakın adalar topluluğu olan Nicobar adalarında, tıpkı Sentinel kabilesi benzeri olan farklı endemik insan toplulukları ve benzeri toplumsallaşmış ilkel yapılar mevcut. Bunlardan en popüler olanı geçmişte (1940’lı yıllara kadar) tıpkı Orta Batı Afrika’da örneğini verdiğimiz Sentinel kabilesi kültürüne benzer kültürleri olan ”insan eti tüketmeleri” ile meşhur Jarawa kabilesi.

Yam yam kabilelerin yaşadığı bölgeler günümüzde ”insan safarileri” adı altında “insanat bahçesi” mantığıyla ziyarete açılmıştır. Bu kabilelerin yaşadıkları adalar, modern insanın  ”yerlilerin yaşam alanlarına safari araçları ile girerek rahatsızlık vermeleri, istekleri dışında fotoğraflamaları veya çeşitli turistik kaygılar” ile adalara giriş yapmalarıyla sonuçlanır. Tabii bu iş sonrası hatırı sayılır bir turizm geliri de elde edilir.

Aslında düşünüldüğü zaman Sentinel kabilesinin niçin dış dünya ile bağlantı kurmadıkları ve yabancılara agresif tavır sergilediklerini anlamak zor değil. Sentinel adasına ulaşım ve seyahat   günümüzde güvenlik nedeniyle sınırlandırılmıştır. Tabii Jarawa kabilesinin modern insan ile tanışması sonrası gelişmelere  bakacak olursak sadece modern insanın değil, Sentinel kabilesinin güvenliği ve huzuru için de  en olumlu sonuç adanın izole yapısının korunması olmuş.


Sosyal medyada paylaş!

3
11 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
4
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
7
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
5
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!