İnsan Hafızasının Sınırı

4 min


1
5 paylaşım, 1 puan

Bazen büyüklerimizden “Kafam almıyor, hafızam doldu, bir şeyi aklımda tutamıyorum.” gibi ifadeler duymuşuzdur.Bu ifadeler ne kadar doğru? En azından sizce doğru mu? Çünkü ben eskiden insan hafızasının sınırının olmadığını düşünürdüm. Bu yüzden büyüklerin bu dediklerini bir bahane olarak algılardım. Çünkü ben kolay kolay her şeyi unutan biri değilim ve çevremdeki bazı kötü hafızalı insanları da düşününce bu konuyu araştırmaya karar verdim ve ilgi çekici sonuçlarla karşılaştım. Aslında bize biz olduğumuzu hatırlatan ve anılarla yaşamızı sağlayan hafızamız hakkında ne kadar az bilgi biliyormuşuz. Çoğumuz bir yakınımızın telefon numarasını, az önce geçtiğimiz sokağın adını ve ya kendi sosyal ağ şifrelerimizi unuturken bu işlerle uğraşan biri olan Çinli Çao Lu, 2005 yılında pi sayısının 67.980 rakamını ezberlemeyi başarmış ve bu konuda dünya rekoru kırmıştır. Bu Çinli arkadaştan çıkardığımız sonuca göre demek oluyor ki her insanın hafıza sınırı farklıdır. Bu farkları bizler yaratıyoruz. İleride ne demek istediğimi anlayacaksınız. İnsan hafızasının çalışma prensibi şöyledir:

Hissi Hafıza: Duyu organlarımızdan gelen bilgileri kabul ederek birkaç saniye kadar saklar.

Kısa Süreli Hafıza: Hissi hafızada alınan bilgiler, kısa süreli hafıza tarafından incelenir. Birkaç saniye içerisinde bu bilgiler ya silinir veya uzun süreli hafızaya gönderilir.

Uzun Süreli Hafıza: Bilgiler uzun süreli hafızaya alındıktan sonra duruma göre aylar, yıllar hatta ömür boyu hafızada kalabilirler.

Yeri gelmişken şunu da belirteyim Nothwestern Üniversitesi psikoloğu Paul Reber, hafıza kapasitesinin 1 milyon gigabayt olduğunu düşünüyor bazılarına göre ise hafıza sınırı 3 petabaytan ibarettir. Peki şimdi gelelim ‘Neden her insanın hafıza sınırı farklıdır?’ sorusuna. Bunun en büyük nedeni beyni eğitmek, hafızayı güçlendirmeye çalışmak ve yapılan pratiklerdir. Bizler bu konuda ne kadar çok beyin ve hafıza antrenmanları yapıp beynimizin ve hafızamızın sınırlarını zorlarsak biz de Çinli Çao Lu gibi pi sayısındaki 67.980 rakamı ezberletebilecek hafızaya sahip oluruz. ‘Hafızamı doldurmamalıyım yoksa bir bilgisayar gibi çökerim!’ diyerek günlük hayatınızı heba etmeyin. Çünkü insan hafızası bilgisayarda olduğu gibi bütün bilgileri kayıt altında tutmuyor. Çoğu yaşadıklarımız kısa süreli hafıza denilen yerde kalıyor ve bir süre sonra silinip gidiyor. Bu da insan hafızasının en sevilen yönü denilebilir. Böylelikle daha fazla bilgi depolayabiliyoruz. Siz de bu hafızanız yüzünden kendinize en az bir kere kızdıysanız hafıza geliştirme yöntemlerine bakmanız gerekmektedir. Kitap okumak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, fazla şekerden uzak durmak, fazla televizyon izlememekten ve telefon gibi radyasyon yayan aletlere ihtiyacımız olduğu kadar yaklaşmak gibi bilindik yöntemlerden değil, hafızanıza daha fazla katkı yapabilecek diğer etkili yöntemlerden bahsedeceğim. İsterseniz bu hafızayı geliştirme yöntemlerinden bahsetmeye başlayalım.

Hafızayı Geliştirme Yöntemleri

1)Hafıza Sarayı

ABD hafıza şampiyonu Nelson Dellis bu yöntemi kullanarak bir deste oyun kağıdının sırasını 30 saniyede ezberleyebiliyor. Peki bu yöntem nasıl yapılıyor ve ne kadar sürede işe yarar? Öncelikle, hafızam çok iyi olacak diye bir iki gün deneyip bırakmayın her gün bu teknikleri kullanın ama Nelson Dellis’in “Birkaç haftalık eğitimin ardından, normal insana imkansız gelen bir şey yapmaya başlıyorsunuz.” sözleri sizlere biraz fikir vermiştir umarım. Hafıza sarayı yöntemini kullanmak için çok iyi bildiğiniz bir yapı olması gerekmektedir. Bu yapı eviniz de olabilir kendi hayalinizde bulununan herhangi bir ev de olabilir. Ancak içini çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Hatırlamak istediğiniz şeyleri hafızanızdaki evin masasına koyunuz sonra bazılarını kitaplığa bazılarını mutfak masasına yerleştiriniz. Bunların hepsini kafanızda tasarlayınız. Bence bu yöntem epey bir uğraş gerektirecek gibi duruyor.

2)Bağlantılı Düşünme

Sydney Üniversitesi’nden Allen Snyder’e göre insan beyni bağlantılı düşünme yoluyla hareket ediyor. Bunu kanıtlamak için oluşturulan bir deneyde deneklere otomobil parçalarından oluşan bir alışveriş listesini ezberlemelerini istemiş, onlara otomobil kelimesinden hiç söz etmemiş olmakla birlikte tüm

ü de ona ‘otomobil’ kelimesini söyledi. “Parçaları birleştirip bütünü oluşturdular” diyerek Snyder bu durumu açıklıyor.

3)Hayal Etme

Belki, Biyoloji kitabınızda bir bilgiyi kolay kolay ezberleyemezsiniz ama onu canlandırabilirsiniz. Bu konuda biraz hayal gücünüzü kullanmanız gerekecek. Bir olayı beyninizde hikayeleştirerek çok daha rahat hatırlamanızı sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi biraz daha kolay işler için kullansanız daha iyi olur. Çünkü bir süre sonra hikayeleştirip kafanızda canlandırdığınız olayı da unutursanız bu durum sizin için sıkıntılı olabilir.

4)Nimonik Yöntem

Bize okullarda en çok işimize yarayan yöntemlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntemde ezberlemek istediğimiz şeyleri kafamızda kodluyoruz. Ortaokulda Türkçe derslerinde öğretilen Fıstıı Şahaaslında bu yöntem kullanılarak yapıldı sanırım artık nimonik yöntemi de anlamış oldunuz. Siz de ezberlemek istediğiniz herhangi bir şeyi bu yöntemde kafanızda kodlayarak ezberleyebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz yöntemlerin hepsi hafızanızı geliştirmede önemli bir etmen. Unutmayın insan hafızasının sınırı vardır ama siz onun sınırlarını zorlayabilirsiniz. Bunun için antrenmanları yapmaya başlayabilirsiniz.

 


Sosyal medyada paylaş!

1
5 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
DahiKelebek

Kendi halinde bir yazar

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kolay kolay bir makale okumuşluğum yok ama bu yazdığınızı duraksamadan okudum benim hafızam çok güçlü ve çok sıkıntı çekiyorum oayı beraber yaşadığımız arkadaşa anlatıyorum hatırlamıyor bir sinyal verecek bir şey yolluyorum kafasına gene almıyor. Nedeni basit insan hafızasına sadece işe yarar bir şeyleri saklama derdinde galiba ben ise bir sürü şeyi hatırlayıp hatırlamamaktan nefret etmeyi başladım nedense teşekkürler bu yazınız için

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!