İnsanlığın Ortalama IQ Puanı %35 Düştü

3 dk okuma süresi


0
7 paylaşım
ABD’de ve Avrupa ülkelerinde 1970 ve 1990 yıllarında yapılan iki kitle IQ testi sonuçları ile bugün yapılan sonuçlar karşılaştırıldığında insanlık türünün ortalama zekasında “istikrarlı” bir düşüş görülüyor.

1970 yılında, yani IQ testinin mantalitesi konusunda ciddi tartışmalar varken ABD’de üç psikolog bir araya gelip ekip kuruyor ve yüz kişilik grupları kendi oluşturdukları teste tabii tutarak zeka seviyesini en iyi ölçümleyebilecek testi yaratmaya çalışıyorlardı. Alfred Binet ve Theodore Simon’un 1912’de hazırladığı testi temel alarak geliştirilen IQ testlerinin çoğu kişi için “yaklaşık” puanları verebildiği anlaşıldı. 1970 yılında yüzlerce kişilik farklı gruplara yapılan testler sonucunda ABD’nin IQ ortalaması 110 olarak belirlendi.

1990’da Porteus Labirenti, Cattell testi gibi daha gelişmiş algoritmalar ve soru-sorun yöneltim biçimleriyle yapılan ölçümlerde ABD’nin ortalama IQ puanı 98 olarak belirlendi.

Bugün dünyanın en geçerli IQ testi kabul edilen WISC-r’a göre ise ABD’nin ortalama IQ’ü 89 puana geriledi. Dünyanın farklı ülkeleri de hesaba katıldığında bu düşüşün dünya genelinde %35 seviyelerinde olduğu tahmin edilmekte. Yani zekileşmiyor, akıllanmıyor; aksine daha da aptallaşıyoruz.

Bu İşte Bir Terslik Var mı?

20, 30 yıl öncesinde yapılmaya kalkışıldığında saatler ve hatta günler alacak işleri bugün saniyeler içinde tamamlayabilir hale geldik. Televizyon, cep telefonu, bilgisayar ve daha da önemlisi interneti ürettik, yaygınlaştırdık. Bilginin ve iletişimin böylesine ulaşılabilir olduğu bir teknoloji seviyesindeyken nasıl olur da %35 daha “aptallaşırız”?

Malesef bu sorunun cevabında bir sosyal mesaj yok. Aslında aptallaşmadık, sadece gündelik yaşamımızda zekaya olan ihtiyacımız azaldı. Kavramsal ve analitik zekamızı körelten cihazlar sayesinde sosyal zekamızın gelişimine odaklandık. Yani artık kafanızdan 5 basamaklı iki rakamı çarpabilmenizin bir anlamı yok. Bütün telefonlarda hesap makineleri var. Bunun yerine kurabileceğiniz cümleler, ikna kabiliyetiniz zekanızı ölçerken kıstas alınacak.

IQ Testlerinin Mantalitesinde Radikal Değişiklikler Olacak

İlk zeka testleri beynin bir bilinmeyene ulaşmak için etraftaki ipuçlarını birleştirip bilinmeyeni tanımlaması mantığıyla geliştirilmişti. 50’li yıllarda fareler üzerinde yapılan testler ile işin içine hafıza da katıldı. 70’lerde başlayan örüntüleme testleri halen geliştiriliyor ve kullanılıyor. Fakat birkaç on yıl içinde tamamı işlevsizleşecek.

Web’de birçok sefer “geleceğin meslekleri”, “ucu size dokunabilir, endüstri 4.0” başlıklı bol bilim-kurgulu etkileyici içeriklere rast gelmişsinizdir. İzlediğiniz o videoları veya okuduğunuz o metinleri hatırlayın. Hepsinin ortak mesajı “gelecekte tüm işleri robotlar halledecek” şeklinde. Tabii bazıları biraz daha ilgi çekmek için “robotlar ayaklanabilir” tarzında bölümler de ekliyor.

Eğer gelecekte tüm işleri robotlar yapacaksa insanlar ne yapacak diye bir merakın başlaması olağan. Bütün gün ne yapacağız? Doğarken emekli mi olmuş olacağız?

Elbette insanlar daima yapacak ve geliştirecek bir şeyler bulacaktır. Robotları daha iyi yapmak için çalışanlar olacaktır. Robotları insanlara satmak için uğraşan pazarlamacılar ve bu pazarlama şirketlerinde çalışanlar olacaktır. Ancak bunlar bizim konumuz değil. Gelecekte insanların zekasına ne kadar ihtiyaç duyulacak?

Şuan bu yazılanları okuduğunuz bilgisayar veya cep telefonunu baz alalım. İçerisindeki herhangi bir devre kartını yapma bilgisine sahip misiniz? Yazılımının kodlamasına dair en ufak bir fikriniz var mı? Çoğu kimse gibi tuşlarına basıyorsunuz ve imkanlar dahilinde bozulana dek kullanıyorsunuz. Yani sizin telefon veya bilgisayar kullanmanız çokta bir zeka istemiyor, onu yapmak ve geliştirmek asıl mesele. %35 nasıl daha aptallaştık sorusunun cevabı da işte burada gizli.

Analitik zekanın önemini çoktan yitirmeye başladığı bu dünyada “aptallar” sınıfına girmek istemiyorsanız ya geleceğin mesleklerinde yer alacak kadar çalışıp çabalamalısınız yada sosyal zekanızı geliştirmelisiniz.

Sosyal Zeka Nedir?

Sosyal zeka denilince akla standart tanımlamalar gelebilir ama artık o standart tanımlar da işlevsiz. Sosyal zeka bir kişi veya kitleyi tüm yönleriyle analiz edip o kişi veya kitleyi yönlendirebilmek için kullanacağınız beyin kapasitenizdir, diyelim kısaca. Siyaset, felsefe, edebiyat, medya dünyası bu zeka türü ile hayat bulmuştur. Lisede defterlerin arkasına karaladığınız şiirleri revize etseniz fena olmaz.

Bundan sonra yazabilen, konuşabilen ve anlayabilen insanlara ihtiyacımız var. Bunun için de okuyan, dinleyen ve düşünen insanlar olmamız gerekiyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!