İnsanlığın Sınandığı Araştırmalar: Rus Uyku Deneyleri

4 min


3
10 paylaşım, 3 puan

İnsanlığın Sınandığı Araştırmalar: Rus Uyku Deneyleri

Anlatımını yapacağımız bu yazı sizi derinden etkileyebilir. Rus uyku Deneyleri hakkında bugüne kadar birçok kişi çeşitli açıklamalar yaparak bu deneylerin bir şehir efsanesinden farklı olmadığını söyleyerek insanları rahatlatmaya çalışmıştır. Ele geçiren görseller aslına bakılacak olursa bu deneylerin gerçekten yapıldığını bizlere göstermiştir. Savaşlar sırasında ele geçirilen denekler 15 gün boyunca uykusuz bırakılmıştır. Çeşitli kimyasal gazlar ile sürekli uyanık duran bedenlerin çevre karşında vereceği tepki incelenerek bir rapor tutmak istedikleri söylenmiştir.

Bu deneyler tam olarak İkinci dünya savaşında meydana gelmişti. Çeşitli suçlardan alınan esirlere önerilen teklif ilk başlarda onlara cazip gelmişti. Uyumadan bir ay geçirilebilirlerse serbest kalacakları, büyük bir para ödülü ile onurlandırılacakları söylenmişti. Oksijen seviyesi ayarlanabilir olan odalarda kalan esirlerin dış dünya ile bağlantısı kesilmişti. Odaların içerisinde bulunan kameralar kaldırılmış ve içerlerine yalnızca bir ay yetecek yiyecek bırakılmıştı. Deney başladığında her şey normal ilerliyordu. İlk beş günü rahat atlatan esirler bir anda değişmeye başladı. Sonrasında olanlar ise;

Deneyler 9. Gününde iken ilk sıkıntılarını göstermişti. Deneklerden birisi odanın içerisinde amaçsızca sağa sola koşturmaya başlıyor, avazının çıktığı kadar bağırıyordu. Araştırmacılar, çıkan bu sesin daha çok bir gürültüye benzediğini ifade etmişti. Hatta gözlem ekibinden birçok kişi deneğin ses tellerinin koptuğunu dahi söyleyebilmişti. Sırası ile her deneğin başına gelen bu olay git gide büyümeye başlamıştı. Oda içerisinde bulunan nesneleri dağıtıyor, buldukları her kitabı parçalıyorlardı. Birden sesin kesildiğini gören ekipler olayı anlamak üzere gözlem camına doğru ilerlemişti. Deneklerin kitapları parçalayarak kağıtlarla yüzlerini kapattıklarını gördüklerinde ilk psikolojik değişimin meydana geldiğini fark etmişlerdi. Odadaki oksijen seviyesini sürekli kontrol altına alan ekipler büyük bir sorun ile karşılaşmıştı. Oksijen yeterli seviyede tutuluyordu. 9. Günden itibaren ne oldu ise birden oksijen seviyesinde düşmeler meydana geldiğini fark ettiler.

14.güne geldiklerinde artık odadan herhangi bir ses gelmediğini fark eden araştırma ekibi bir şeylerden şüpheleniyordu. Deneklerin ölmesi tüm planların alt üst edeceğini düşünen uzmanlar odaya girmeye karar verdi. Odalara yerleştirilen mikrofon aracılığı ile durumlarını soran uzman ekip odaya gireceklerini ifade etti. Denekler ise “artık buradan çıkmaz istiyoruz” diye yalvarmaları ekibi neredeyse ikiye böldü. Ekibin bir kısmı hastaların salınmasını isterken geri kalan kısım bu duruma kesinlikle karşı çıkarken nihai kararın kapıların açıldıktan sonra verilmesi gerektiğini savunmuştur. Ekip içeriye girdiklerinde karşılaştıkları manzara ile adeta şok olmuşlardı. Beş denekten biri ölmüş, dört tanesi ise resmen tanınamaz halde idi.

15. güne geldiklerinde ise detaylı bir araştırma yapan ekipler; deneklerin yiyeceklerine neredeyse dokunmadıklarını gözlemlemişti. Ölen deneğin et parçaları vücudundan yavaş yavaş ayrılıyor, cesedi su giderinin tam üstünde duruyordu. Giderin kapanması ile odadaki su miktarının neredeyse 10 cm olduğunu gözlemleyen ekipler cesedi kaldırmak için odaya girdiklerinde durumun aslında neyden kaynaklandığını gördü. Oda içerisinde bulunan suyun aslında kan olduğunu gören ekipler diğer deneklerin derilerinin soyulmuş, uzayan tırnakları ile parça parça kendilerini nasıl yok ettiklerini gözlemlemiştir.

Rus Uyku Deneyleri öyle bir hale gelmişti ki deneklerin karınlarının içi görülüyor, iç organları ve kaburgaları neredeyse yok olmaya başlıyordu.  Araştırma yapan ekip adeta insan iç organlarını canlı canlı görebiliyordu. Vücudun kabul etmediği fakat yaşamsal faaliyetin sürdürülmesi için gerekli olan organlar adeta yerlerde sürükleniyordu. Buna rağmen kalan 4 denek açı çekseler de yaşamaya devam ediyordu. Sindirim sistemlerinin sorunsuz çalışması araştırma ekibini oldukça sevindirmişti. Bir gün denekler toplu halde kusmaya başladılar. O an gözlemde bulunan ekipler gözlerine inanamamıştı. Odanın içerisinde yeteri miktarda yemek bulunmasına rağmen denekler kendi etlerini yemişti. Parça parça et kusan deneklerden bir tanesinin dalağı patlamıştı. Ekipler tarafından alınarak özel bakım ünitesine yatırılırken ani bir tepki ile odadaki tüm doktorların kaburgasını kıran denek bir anda yere yığılarak ölmüştü.

3 deneği daha fazla odada tutmak istemeyen ekipler sağlık alanında donanımlı bir merkeze götürerek detaylı bir inceleme başlattı. 2 deneğin ses tellerinde herhangi bir şey yokken diğer deneğin tamamen ses tellerinin patladığı tespit edilmişti. Sağlık kontrolleri yapılırken dahi özel bir gazla uyanık bırakılan deneklerden birisi daha kontroller sırasında ölmüştü. Kanında yüksek oranda oksijen bulunması ölümüne neden olduğu düşünülmüştü.

Rus Uyku Deneyleri sadece bir şehir efsanesi olarak görülmekteydi. Kalan denekler de kontroller sırasında ya bilerek öldürülmüş ya da vücutlarının maruz kaldığı anestezi öldürmüştü. Sağlık merkezindeki doktorlar da denekler ile beraber öldürülerek tarihe karıştıkları söyleniyor. Son deneğin öldürülürken ağzından çıkan “ artık özgürüm” lafı ekipten birçok kişinin intihar etmesine neden olduğu düşünülmekte.

Sır gibi saklanılan Rus Uyku Deneyleri bir itiraf sonucunda ortaya çıktığı söyleniyor. Araştırma ekibinden bir kişi gizli olarak yaptığı itiraftan paylaştığı görseller durum hakkında net olarak yorum yapılmasına olanak sağlıyor.


Sosyal medyada paylaş!

3
10 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

4 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bu ne arkadaş…. çok neteresan bir paylaşım. Resmi görüne tırsmadım değil hani… fena çok fena

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!