Instagram’a Yepyeni Özellik! Hashtag Tarihi

Son zamanlarda yeni özellikleri ile gündemden düşmeyen Instagram'a yepyeni bir güncelleme daha geliyor.2 min


3
6 paylaşım, 3 puan

Son günlerde getirdiği yeni güncellemeleri ile adından sıkça söz ettiren Instagram, kullanıcıları için yepyeni bir güncelleme daha duyurdu. Instagram kullanıcılarının hashtag’leri takip edebilmesini sağlayacak bu yeni özellik üzerinde çalışan Instagram yetkilileri yakın bir zamanda özelliği kullanıcılar ile paylaşacaklarını açıkladılar.

Facebook’un bünyesine kattığı Instagram, getirdiği özellikler ile neredeyse Facebook’u bile sollamak üzere. Oldukça popüler olan Instagram, eski fotoğrafların hikaye olarak kullanıcılar tarafından paylaşılmasını sağlıyorken, şimdi de yepyeni bir özelliği kullanıcıların beğenisine sunmayı hedefliyor.

Bir twitter kullanıcısının yeni özelliği keşfederek takipçileriyle paylaşması üzerine gündemde öne çıkan özellik, kullanıcıların diğer kullanıcıları takip edebildiği gibi hashtag’leride takip edebilmesini sağlıyor. Instagram kullanıcıları bu özelliğin gelmesi ile birlikte artık hashtag kullanarak atılmış resimleri arama yapmadan görebilecek.

Twitter’ın en önemli özelliklerinden biri olarak kullanılan hashtag’ler Hootsuite ve TweetDeck gibi uygulamalar sayesinde sürekli olarak takip edilebilme şansına sahip. Instagram üzerinde ki hashtag’lerin de yeni özellik ile Twitter’da bulunan takip sistemine benzemesi bekleniyor.

Hashtag Kısa Tarihi

Bundan 10 sene önce Amerika Birleşik Devletleri’nin San Diego kentinde yaşanan yangın sonucunda otoyollar kapandı ve bir çok insan evden çıkamadı. Yangında 300 bin insanın tahliyesi gerçekleştirilerken 10 kişi hayatını kaybetti. Yangın ise etrafa sıçrayarak yaklaşık 100 bin hektarlık ormanı küle çevirdi.

Yerel sakinler ve muhabirler ise bu yangını tüm dünya ile paylaşmak için Twitter üzerinden #sandiegofire hashtag’ını kullanıp çeşitli yazılar yazdılar. O zaman zarfına kadar hashtag’den habersiz olan bir çok insan, anında bu özelliği kullanmaya başladı.

Bu şekilde hashtag ilk defa gazetecilik bağlamında kullanılarak daha sonralarda ise kültürden siyasete kadar bir çok toplumsal tepki çapında kullanılmaya başlandı. Hashtag kelimesinin ilk kez telaffuzu ise 2017 senesinin Ağustos ayında Stowe Boyd isminde ki blogger tarafından kullanıldı.

2009 senesi geldiğinde ise Twitter’da benimsenmiş olan hashtag’ler, olan biten herşeyi ifade etmeye yaradı ve Twitter bu şekilde atılan bütün tweetlere bağlantı sağlayarak çoklu bir iletişim kanalı kurdu.


Sosyal medyada paylaş!

3
6 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
6
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!